اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

وزیر ارشاد نوید تکمیل موزه پاسارگاد را داد

وزیر ارشاد نوید تکمیل موزه پاسارگاد را داد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنجشنبه در سفر به شهرستان پاسارگاد از موزه این شهر که تکمیل آن ۵۰ سال معطل مانده بازدید و نوید پیگیری تامین اعتبار برای تکمیل آن را داد.

محمدمهدی اسماعیلی که همزمان با هفتمین سفر استانی هیات دولت به استان فارس سفر کرده است، پنجشنبه به عنوان نماینده رئیس‌جمهوری به شهرستان پاسارگاد سفر کرد و در بدو ورود مورد استقبال فرماندار، امام جمعه و سایر مدیران شهرستانی قرار گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر مسائل و موانع توسعه شهرستان پاسارگاد را بررسی و در ادامه این سفر، از موزه پاسارگاد که ۵۰ سال زیرخاک معطل مانده بازدید کرد.
فرماندار شهرستان پاسارگاد با بیان اینکه این موزه ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد گفت: برای تکمیل این سازه نیاز به ۶۰ میلیارد تومان اعتبار است.
محسن فلاحی افزود: این موزه که میلیاردها تومان هزینه به قیمت امروز صرف ایجاد آن تا این مرحله شده ۵۰ سال بلاتکلیف رها شده و نیاز است با تامین اعتبار کافی فکری برای ساخت آن شود.
وی ادامه داد: اعتبارات عمرانی شهرستان پاسارگاد در سال ۱۴۰۰ حدود ۸ میلیارد تومان است که ۲ میلیارد تومان آن برای تکمیل این موزه اختصاص یافته اما با این اعتبارات بزودی نمی‌توان آن را به بهره برداری رساند و سالیان زیادی به طول می‌انجامد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده رسیدگی به این موضوع و تامین اعتبار کافی برای بهره برداری از این موزه طی ۲ سال آینده را داد.
اسماعیلی شامگاه چهارشنبه در آستانه سفر استانی رئیس‌جمهوری وارد شیراز شد و در آیین بزرگداشت یادروز حافظ شیرازی شرکت کرد. بیستم مهرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان یادروز حافظ نامگذاری شده است و هرساله برنامه‌هایی به این مناسبت در چنین روزهایی برگزار می‌شود.

نیم قرن زیر خاک
 نیم قرن از آغاز عملیات موزه پاسارگاد که قرار بود روزی ویترین میراث فرهنگی ایران باستان باشد گذشت اما همچنان در مرحله پیش از راه‌اندازی است و خود به اثری تاریخی و عتیقه بدل شده و شکل دخمه‌ای در زیرخاک را گرفته است.
۵۰ سال پیش ساخت موزه پاسارگاد در کنار آرامگاه کوروش آغاز شد و تاکنون به طور متوسط سالانه تنها یک درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، به گونه‌ای که می‌توان این پروژه را معطل مانده‌ترین طرح عمرانی - فرهنگی کشور دانست.
ساخت این مجموعه در سال ۴۹ در کنار آرامگاه کوروش و مجموعه جهانی پاسارگاد آغاز شد و با کاربری‌های فرهنگی از جمله موزه، گالری، گنجینه، کتابخانه، بخش سمعی و بصری و سالن کنفرانس در دستور کار وزارت فرهنگ و هنر وقت قرار گرفت و طراحی این سازه به حسین امانت طراح برج آزادی تهران، دانشگاه صنعتی شریف واگذار شد.
ویژگی منحصر به فردی که این موزه را از سایر مجموعه‌های مشابه متمایز کرده پنهان بودن آن در دل زمین است بگونه‌ای که از نمای بیرونی تنها به شکل تپه طبیعی می‌ماند اما در زیرزمین وسعتی پنج هزار متر مربعی دارد و این سازه عظیم بتنی به‌گونه‌ای طراحی شده که هیچ آسیبی به منظر آثار تاریخی و جهانی ارزشمند این محدوده نخواهد زد.
در نیمه‌های دهه هشتاد شمسی پاکسازی موزه پاسارگاد که در طول سه دهه رها شده بود در دستور کار متولیان و فعالان میراث فرهنگی قرار گرفت و تکمیل این سازه به صورت کند دنبال شد و در حال حاضر به گفته متولیان امر، این موزه حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مجموعه تاریخی پاسارگاد ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو در ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز در محدوده شهرستان پاسارگاد قرار دارد. مرکز این شهرستان، سعادتشهر است که ۱۱۰ کیلومتر تا شیراز فاصله دارد.

سفر وزیر فرهنگ به پاسارگاد؛ از دستور بهسازی مزار شهدا تا رونق گردشگری

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به شهرستان پاسارگاد بر توسعه این شهرستان با ظرفیت‌های بی‌بدیل در حوزه گردشگری و کشاورزی تاکید کرد و نخبگان و علمای بخش پاسارگاد نیز بهره‌گیری مطلوب از ظرفیت گردشگری میراث جهانی پاسارگاد در توسعه منطقه را از دولت سیزدهم خواستار شدند.
محمدمهدی اسماعیلی که پنجشنبه به عنوان نماینده رئیس‌جمهوری همزمان با سفر استانی هیات دولت به فارس به پاسارگاد سفر کرده بود، پس از استقبال رسمی مدیران این شهرستان، بر سر مزار شهدای گمنام این شهرستان در دامنه کوه‌های سعادتشهر حاضر شد و به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی بازدید از مزار شهدای گمنام پاسارگاد که با طی کردن مسیر خاکی و سنگلاخ دسترسی به آن میسر بود، گفت: اعتبارات مورد نیاز برای ساخت و تکمیل مسیر آرامگاه شهدای گمنام و ساختمان فرمانداری شهرستان در اولویت قرار خواهد گرفت و بودجه مورد نیاز تامین می‌شود.
اسماعیلی در ادامه این سفر از ساختمان در حال احداث فرمانداری شهرستان پاسارگاد بازدید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بازدید گفت: ساختمان فرمانداری پاسارگاد ۲ هزار و ۵۰۰ متر زیربنا دارد و برای تکمیل، نیازمند اعتبار مناسب است که این مساله در سطح کشور پیگیری خواهد شد.
امام جمعه بخش پاسارگاد از توابع شهرستان پاسارگاد فارس در حاشیه بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پروژه‌های عمرانی این شهرستان گفت: امیدواریم در دولت سیزدهم زمینه بهره‌گیری از ظرفیت گردشگری میراث باستانی پاسارگاد برای توسعه منطقه و تامین معیشت مردم فراهم شود.
حجت الاسلام محمد پردل افزود: ساکنین بخش پاسارگاد با وجود میراث داری از تاریخ ایران باستان به دلیل وجود برخی نگاه‌ها نمی‌توانند از این ظرفیت ویژه بهره ببرند.
وی ادامه داد: هیچ درمانگاه شبانه روزی و امکانات کافی در این منطقه وجود ندارد و موزه پاسارگاد نیز در نزدیکی آرامگاه کوروش حدود ۵۰ سال رها شده و کار تکمیل آن متوقف مانده است.
وی اضافه کرد: پاسارگاد یکی از نقاط گردشگرپذیر مهم کشور است اما در طی سالیان گذشته استفاده درستی از این پتانسیل نشد که امیدواریم این موضوع و توسعه گردشگری و درآمد مردم مورد توجه قرار گیرد.
امام جمعه بخش پاسارگاد با بیان اینکه این منطقه از وجود امکانات مذهبی و فرهنگی نیز بی‌بهره است، گفت: ساختمان بخشداری پاسارگاد در مدرسه‌ای فرسوده قرار دارد و شهرداری پاسارگاد نیز در ساختمانی قدیمی است و نیاز است که بودجه‌‌ای برای این منطقه در نظر گرفته شود.
پردل تاکید کرد: ورودی منطقه نیز در شان مجموعه تاریخی پاسارگاد ثبت شده در میراث جهانی یونسکو نیست و مردم باید از این منابع غنی گردشگری بهره ببرند نه اینکه برای تامین معاش خود برای چیدن بنه به ارتفاعات بروند و برای یک لقمه نان با انواع مشکلات مواجه شوند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این سفر از ساختمان در حال احداث اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاسارگاد نیز بازدید کرد.
به گفته مسئولان، تاکنون ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای این سازه هزینه شده و اکنون رقمی معادل ۲ و نیم میلیارد تومان دیگر نیز برای تکمیل و محوطه سازی آن نیاز است.
وزیر ارشاد نوید تخصیص اعتبار مورد نیاز این ساختمان را داد.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادتشهر در ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد. / ایرنا

کپی