اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

سندروم هاوانا در کلمبیا
گزارش‌ شده که مواردی از سندروم مشکوک هاوانا در کشور کلمبیا هم مشاهده شده است. سندروم هاوانا اختلال مشکوکی است که در میان دیپلمات‌ها و کارکنان سازمان اطلاعات مرکزی امریکا مشاهده شده است. قرار است وزیر خارجه امریکا به کشور کلمبیا سفر کند و مقام‌های امریکایی مشغول تحقیق درباره این موضوع هستند. این سندروم به این دلیل نامش هاوانا است که اولین بار در بین دیپلمات‌های امریکایی در سفارت این کشور در پایتخت کوبا مشاهده و گزارش شد؛ سندرومی که باعث سرگیجه، خونریزی بینی، خستگی و شنیدن صداهای آزاردهنده می‌شود.
دیروز روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش داد تعدادی از کارکنان سفارت امریکا در کلمبیا و اعضای خانواده آنها به این سندروم مبتلا شده‌اند. ایوان دوکو، رئیس‌جمهوری کلمبیا، گفت که دراین باره تحقیقات در حال انجام است و امریکا مسئول تحقیق است. قرار است آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا به بوگوتا پایتخت کلمبیا سفر کند.
 
 
---
 
تاریخ استفاده انسان از تنباکو
پژوهشگران می‌گویند کشف چهار بذر سوخته تنباکو در یک اجاق باستانی حاکیست که شاید ساکنان اولیه امریکا ۱۲۳۰۰ سال پیش از این گیاه استفاده می‌کردند. این حدود 9 هزار سال قدیمی‌تر از شواهدی است که تا پیش از این از استفاده انسان از تنباکو به دست آمده بود. محققان معتقدند که شکارچیان-گردآوران در صحرای بزرگ «سالت لیک» (دریاچه نمک) ممکن است این ماده را می‌مکیده یا دود آن را استنشاق می‌کرده‌اند. تا پیش از این قدیمی‌ترین شواهد استفاده از تنباکو، یک پیپ ۳۳۰۰ ساله بود که در آلاباما کشف شده بود. باستان شناسان این دانه‌های یک میلیمتری را در محوطه موسوم به «ویشبون» پیدا کردند که یک اردوگاه کهن در این صحرا واقع در شمال ایالت یوتا در غرب امریکا است. آنها در این محوطه بقایای یک اجاق قدیمی را پیدا کردند که دور آن را آثار عتیقه سنگی و استخوانی احاطه کرده بود. اینها شامل استخوان اردک، ابزارهای سنگی و یک نوک نیزه با نشانه‌هایی از خون ماموت یا نوعی فیل بود. دانشمندان می‌گویند که یافته‌های تازه حاکیست که شکارچی-گردآوران بومی امریکا ممکن است هنگام پختن غذا یا ساخت ابزار از تنباکو استفاده می‌کردند.
 
 
---
 
زن سرخ‌پوست به جای کریستف کلمب
مسئولان مکزیکوسیتی (پایتخت مکزیک) تصمیم گرفتند در مشهورترین بلوار این شهر به جای تندیس کریستف کلمب، پیکره یک زن سرخ‌پوست را در معرض دید عموم قرار دهند. این تندیس که متعلق به دوران پیشا اسپانیاست در ماه ژانویه امسال در نزدیکی خلیج مکزیک کشف شد و مشخص نیست پیکره چه شخصی است.
 
 
---
 
ملکه بریتانیا با عصا  
‌الیزابت دوم، ملکه بریتانیا که برای شرکت در مراسم عمومی صدمین سالگرد تأسیس «هنگ سلطنتی بریتانیا» به کلیسای وست‌مینستر لندن رفته بود، در حالی جلوی دوربین رسانه‌ها حاضر شد که با عصایی در دست راه می‌رفت.ملکه بریتانیا ۹۵ ساله است و پیش از این در سال ۲۰۰۳ پس از انجام عمل جراحی روی زانوی پای راستش عکسی از او با عصا منتشر شده بود.
 
 
 
---
حراج اسلحه آل کاپون
قیمت فروش اقلام متعلق به گانگستر بدنام آل کاپون، در یک حراجی که آخر هفته در کالیفرنیا برگزار شد، به مبلغ سه میلیون دلار رسید. حدود ۱۷۴ شیء ازجمله اسلحه گرم و عکس‌های شخصی و جواهرات و اثاثیه، در این حراجی عرضه شد. این رویداد با عنوان «یک قرن بدنامی: ماترک (ارثیه) آل کاپون»، در یک باشگاه خصوصی برگزار شد و نزدیک به هزار مشتری را به خود جلب کرد. محبوب‌ترین شئ در این حراجی، اسلحه مورد علاقه آل کاپون بود که به قیمت ۸۶۰ هزار دلار به فروش رفت. این تپانچه نیمه اتوماتیک کالیبر ۴۵ به گزارش روزنامه شیکاگو تریبیون، به بالاترین قیمت فروش یک سلاح گرم در حراج را در قرن بیستم از آن خود کرده است. آل کاپون یک گانگستر در شیکاگو بود که به دلیل تسلط کوتاه مدت خود به عنوان رئیس تبهکاران در دهه ۱۹۲۰ در دوران «ممنوعیت الکل» در امریکا، به عنوان «دشمن عمومی شماره یک» شناخته می‌شد. او نهایتاً به دلیل فرار مالیاتی به زندان افتاد و چندین سال را در زندان آلکاتراز، زندان بدنام واقع در این جزیره در خلیج سانفرانسیسکو گذراند. این اشیا پس از مرگ او در سال ۱۹۴۷، برای تقریباً ۷۵ سال در مالکیت خانواده‌اش بود. دایان کاپون، یکی از سه نوه بازمانده آل کاپون که در کالیفرنیا زندگی می‌کند، گفته است که دلیل تصمیم برای فروش این اقلام، بالا رفتن سن خودش و خواهرانش است. دایان کاپون همچنین گفته است که یک عامل دیگر برای تصمیم فروش این اشیا، افزایش آتش‌سوزی‌های جنگلی و تهدید آن برای خانه‌هایشان در شمال کالیفرنیا بوده است.
کپی