اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دلایل واکسن‌هراسی والدین چیست؟

دلایل واکسن‌هراسی والدین چیست؟

برغم اینکه سازمان بهداشت جهانی، مجامع علمی و تقریبا همه متخصصان راهکار اصلی مقابله با کرونا و قطع زنجیره پاندمی را واکسینه شدن عمومی می‌دانند ولی همچنان بعضی از افراد نسبت به تزریق واکسن خصوصا برای کودکان‌شان تردید دارند یا به طورکلی از اساس با آن مخالف هستند.

آنچه در ادامه می خوانید متداول ترین دلایل و یا نگرانی های برخی از والدین برای واکسینه نکردن کودکان در برابر کروناست که دکتر شروین شکوهی رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به این سوالات پاسخ می دهد.

واکسن نمی زنم چون؛


۱- کودک من بیماری زمینه ای مثل آلرژی دارد و ممکن  است با تزریق واکسن کرونا این بیماری عود کند

به طور کلی افرادیکه دچار آلرژی هستند در امر واکسیناسیون با افراد معمولی هیچ تفاوتی ندارند، آلرژی طیف وسیعی را شامل می شود و واکنش های آلرژیک در هر فردی به شکل متفاوتی بروز می کند،  بنابراین به هیچ عنوان نمی توان این مورد را به واکسن ها تعمیم داد، تنها نکته ای که در مورد افراد آلرژیک وجود دارد این است که این افراد حداقل تا نیم ساعت بعد از واکسینه شدن در مرکز درمانی حضور داشته باشند.


۲- کودک من دچار مشکل در تنفس یا آسم خفیف است و ممکن است واکسن کرونا درگیری ریوی ایجاد کند

اتفاقا کودکانی که مشکلات تنفسی دارند، ابتلا به ویروس کرونا می تواند مشکلات بی شماری را برای این افراد ایجاد کند بنابراین در این کودکان باید حتما و در اولین فرصت واکسن کرونا استفاده شود.


۳- کودکان تقریبا در زمان ابتلا به کرونا بی علامت هستند و ممکن است علیرغم این که فرزند ما به کرونا مبتلا باشد، واکسن هم  تزریق شود و کودک با عوارض خطرناک روبرو شود

اگر فردی مبتلا به کووید باشد و واکسن هم بزند، فقط واکسن بی اثر می شود و هیچ ربطی به شدیدتر شدن بیماری و یا ابتلا به فرم های شدید تر کرونا ندارد.


۴- سازمان بهداشت جهانی واکسن فایزر را به کودکان پیشنهاد می کند، منتظر می مانم تا واکسن باکیفیت تری وارد یا تولید شود

فعالیت های بالینی و تحقیقاتی اثرات واکسن ها در کودکان به تازگی انجام شده است و تا زمانیکه نتیجه این داده در سازمان جهانی بررسی و منتشر شود قطعا زمانبر است، مطمئنا این اتفاق به سرعت خواهد افتاد ولی نکته اینجاست که کشور ما با بحران ایجاد پیک مجدد روبروست و بی شک برای پیشگیری و شکست شبکه انتقال ویروس باید هرچه سریعتر کودکان را به عنوان بخش بزرگی از جامعه در برابر کرونا واکسینه کنیم.


۵- چرا ایران برای واکسیناسیون بزرگسالان با تاخیر بسیار زیاد در مقایسه با سایر کشوروارد عمل شد ولی به سرعت در حال واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله هاست.

به دلیل شرایط پیچیده ورود واکسن و بدقولی های واردات واکسن کرونا و یا مشکلاتی که در روند تولید واکسن ایجاد شد، واکسن با کمی تاخیر وارد کشور شد، در حال حاضر پس از رفع  مشکلات همزمان واکسن بزرگسالان و کودکان در دسترس عموم قرار دارد. بی شک واکسیناسیون کودکان در برابر کرونا مطمئن ترین راهکار برای کاهش مرگ و میر و قطع زنجیره کروناست.


۶- واکسن ها بی اثر هستند چرا که خیلی از کسانیکه واکسن استفاده کرده اند دوباره به کرونا مبتلاشده اند

اثر گذاری واکسن ها در کاهش مرگ و میر و پیشگیری از وخامت وضعیت بیماری تاثیر چشمگیر دارد ولی در عین حال درصد قابل قبولی هم از مبتلا شدن پیشگیری می کند، در عین حال علیرغم تزریق دو دوز واکسن کرونا دوباره مبتلا شدن به این ویروس موضوع عجیبی نیست در حالی که به میزان قابل توجهی در صورت ابتلا از مرگ و میر پیشگیری خواهد کرد.


۷- زیر ۱۸ ساله ها به فرم شدید بیماری مبتلا نمی شوند بنابراین واکسینه شدن این افراد در برابر کرونا ضرورتی ندارد

کرونا از قانون همه یا هیچ تابعیت نمی کند، درست است که تعداد کمتری از جوان ترها و یا کودکان به فرم های شدید این بیماری مبتلا نمی شوند ولی در عین حال افراد زیادی هم بدون هیچ بیماری زمینه ای با عوارض شدید این بیماری روبرو شده اند و یا در مواردی هم جان خود را از دست داده اند.

واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ مسولیت اجتماعی است و باید زنجیره انتقال ویروس با کمک واکسن های موجود قطع شود.


۸- واکسن کرونا باعث ایجاد اوتیسم در کودکان می شود

هیچ موردی از ابتلا به اوتیسم در پی تزریق واکسن کرونا در کودکان دیده و یا ثبت نشده است.

/ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی


 

واکسن هراسی عامل افزایش مرگ‌های کرونایی

۱۱ باور غلط درباره واکسن کرونا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
 

 

کپی