اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

رئیس‌جمهوری پشت در بسته استادیوم
«ژائر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل اعلام کرد برای تماشای بازی دو تیم کشورش به استادیوم راهش نداده‌اند، چرا که تیم میزبان اجازه ورود هواداران واکسینه نشده را نداده ‌بود. از آغاز همه‌گیری کرونا، این اولین مسابقه تیم فوتبال سانتوس بود که با حضور تماشاگران برگزار می‌شد اما این باشگاه مصمم بود که فقط هواداران واکسینه شده یا آن دسته از هوادارانی که تست منفی پی‌سی‌آر دارند را به تماشا بپذیرد. ریاست جمهوری برزیل در ویدیویی گفت که قصد تماشای این مسابقه را داشته اما به او گفته‌اند که برای این کار باید واکسینه شده باشد. بولسونارو که از ابتدای همه‌گیری با واکسن مخالفت کرده و از دیگران نیز خواسته تا با او همراه شوند، ادعا کرد که به‌تازگی کرونا گرفته بوده و در بدن خود آنتی بادی دارد. این در حالی است که سخنگوی سانتوس اعلام کرد که تیم ریاست جمهوری با این باشگاه ارتباط نگرفته‌اند و گفت که همه هواداران باید از دستورالعمل‌های بهداشتی کشور پیروی کنند. کرونا تا کنون در برزیل ۶۰۰ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.
---
 
2 میلیون آواره سیل در چین
بیش از یک میلیون و ۷۶۰ هزار نفر به علت سیل در استان شمالی شانشی چین آواره شده‌اند. باران‌های شدید از هفته گذشته منجر به فروریختن خانه‌ها و رانش زمین در بیش از ۷۰ منطقه و شهر در این استان شده است. به‌گفته مقامات، ‌بارش شدید باران موجب اختلال در عملیات نجات نیروهای امدادی شده است. تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار نفر به مکان‌های امن منتقل و اسکان داده شده‌اند و ۱۷ هزار خانه در استان شانشی فرو ریخته است. تاکنون چهار افسر پلیس بر اثر رانش زمین جان خود را از دست داده‌اند. امدادگران از بلندگوهای دستی برای اعلام وضعیت استفاده می‌کنند و به مردم می‌گویند: «کودکان را بالای سر خود نگه دارید، سالمندان و زنان برای رفتن به محل امن در اولویت هستند. نگران نباشید، همه نجات خواهند یافت.» شانشی یکی از استان‌های اصلی تولید زغال سنگ در چین است و دولت به‌خاطر بارش‌های سیل‌آسا مجبور شده فعالیت معادن و کارخانه‌های شیمیایی را متوقف کند. چین در حال حاضر با کمبود انرژی روبه‌رو است و این امر باعث قطع برق شده و دولت مصرف برق در بنادر و کارخانه‌ها را محدود کرده است.
 
 
 
---
سرازیر شدن گدازه‌های آتشفشان در اسپانیا
گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که بلوک‌هایی از مواد مذاب به بزرگی ساختمان‌های چند طبقه از آتشفشان لا پالما در اسپانیا سرازیر شده است. همچنین سه هفته پس از ادامه فوران‌های آتشفشانی، وقوع چندین زمین‌لرزه در این منطقه گزارش شده است. بلوک‌هایی از مواد داغ و مذاب که از کوه آتشفشانی «کومبره ویه‌خا» به پایین سرازیر شده به بزرگی ساختمان‌های سه طبقه بوده است. گفته شده که از امروز نیروی دریایی اسپانیا در پاکسازی خاکستر که مناطق وسیعی از جزیره لا پالما را در برگرفته کمک می‌کنند. همچنین گزارش‌ها حاکیست گدازه‌هایی که دمای آن ۱۲۴۰ درجه سانتیگراد بوده به تخریب چندین ساختمان منجر شده که از آغاز فوران آتشفشان سالم مانده بودند.
 
 
 
---
درخواست مجوز کپسول کرونا
شرکت داروسازی امریکایی مرک می‌خواهد برای داروی ضد ویروسی که برای مقابله با کرونا سودمند بوده، از سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا مجوز اضطراری درخواست کند. داروی «مولنوپیراویر» که به شکل قرص است، اولین قرص ضد ویروسی است که نتیجه آزمایش آن برای مقابله با بیماری کرونا امیدبخش بوده است. شرکت مرک می‌گوید که این دارو می‌تواند در مقابله با شدت گرفتن بیماری کرونا یا بستری شدن بیماران در بیمارستان مفید باشد. این قرص، برخلاف اغلب واکسن‌های کرونا که پروتئین ویروس را هدف می‌گیرد، آنزیم‌هایی را نشانه می‌گیرد که ویروس برای تکثیر خود استفاده می‌کند. مرک می‌گوید این قرص باید دربرابر گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا نیز مؤثر باشد.
 
 
 
---
اسناد هسته ای در ساندویچ
وزارت دادگستری ایالات متحده از بازداشت یک مهندس نیروی دریایی امریکا و همسرش به اتهام تلاش برای فروش اسناد هسته‌ای به یک کشور خارجی خبر داده است. «جاناتان توب» و همسرش دایانا شنبه در ایالت ویرجینیای غربی بازداشت شدند. وزارت دادگستری امریکا آنها را متهم کرده است که قصد داشتند با پنهان کردن نقشه ساخت زیردریایی اتمی در ساندویچ کره بادام زمینی، آن را به خریداری که فکر می‌کردند نماینده یک کشور خارجی است، تحویل دهند. آنها اطلاع نداشتند که خریدار این سند مأمور پلیس فدرال امریکاست. بنا بر اعلام وزارت دادگستری امریکا توب از سال گذشته با فردی که فکر می‌کرد نماینده یک کشور خارجی است در تماس بوده تا در ازای دریافت معادل یکصدهزار دلار رمزارز، اطلاعات سری مربوط به زیردریایی‌های اتمی امریکا را در اختیار او بگذارد. او پیش از دستگیری، دو بار اطلاعات ذخیره شده روی یک کارت حافظه را در داخل ساندویچ و بسته آدامس مخفی کرده بود و در اختیار خریدار گذاشته بود. او و همسرش برای بار سوم راهی ویرجینیای غربی شده بودند که دستگیر شدند. آنها قرار است سه‌شنبه در دادگاه حاضر شوند تا تفهیم اتهام شوند.
 
کپی