اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
گفت‌و‌گوی «ایران» با علی اکبر یوسفی، دارنده مدال تاریخی طلای سنگین وزن کشتی فرنگی در مسابقات جهانی

سختی‌های این سال‌ها در فینال در ذهنم مرور شد

سختی‌های این سال‌ها در فینال در ذهنم مرور شد
محمد محمدی سدهی

پرونده مسابقات جهانی کشتی فرنگی نروژ دیشب بسته شد و شاگردان محمد بنا با کشتی‌های‌شان بارها بیننده را به‌وجد آوردند. در این میان طلای علی اکبر یوسفی طعم دیگری داشت.

 این کشتی گیر جوان و خوش آتیه موفق شد برای نخستین بار در مسابقات جهانی، کشتی فرنگی ایران را در سنگین وزن صاحب مدال طلا کند. مدالی که بازتاب زیادی میان مردم داشت و حتی تعدادی از چهره‌های سیاسی و غیر ورزشی هم در صفحات شخصی‌شان به این مهم پرداختند. این شاگرد 130 کیلویی محمد بنا در فینال مقابل نماینده روس روی تشک رفت و با برتری 5-1 قهرمان جهان شد.

علی اکبر یوسفی صحبت‌هایش با خبرنگار«ایران» را با اشاره به سطح مسابقات جهانی اسلو آغاز کرد:‌«مسابقات سختی بود و تمام حریفانم قدر بودند اما تمام تلاشم درخشش در این مسابقات بود که خدا را شکر با کسب مدال طلا محقق شد. همه حریفانم با آمادگی بسیار خوبی در این رقابت‌ها حضور داشتند و طبیعتاً تمام مدعیان این وزن به‌دنبال کسب مدال طلا و بهترین نتیجه بودند اما من آماده‌تر و پرنفس‌تر از همه آنها بودم و لحظه‌ای به مدالی غیر از طلا فکر نکردم. مدال طلا فکر همیشگی من در مسابقات است و به این نگاه نمی‌کنم که در چه میدانی روی تشک می‌روم.»

دارنده مدال تاریخی طلای سنگین وزن کشتی فرنگی در مسابقات جهانی ادامه داد:‌«از حالا به بعد هم تمام تلاشم کسب مدال‌های بیشتر است و می‌خواهم در المپیک ۲۰۲۴ هم برای کشورم افتخارآفرین باشم. مسابقات آسیایی نزدیک‌ترین رویداد مهم برای من به حساب می‌آید و از همین حالا برای کسب خوشرنگ‌ترین مدال در این میدان مهم آماده خواهم شد. حس بسیار خوبی دارم و خوشحالم که به مدال طلا رسیدم. خوشحالم که توانستم دل مردم کشورمان را شاد کنم. علاوه بر این بسیار خوشحالم که توانستم مادرم را خوشحال کنم و باعث شوم تا مادر عزیزم برای دقایقی شادترین زن روی زمین باشد.»

او در خصوص تاریخ‌سازی‌اش هم صحبت کرد:‌«پیش از این بشیر باباجان‌زاده در سال 2011 در مسابقات جهانی استانبول اولین کشتی‌گیر سنگین وزن کشورمان بود که توانست به مدال برنز دست یابد و خدا را شکر که امسال بعد از 72 سال از آغاز به‌کار کشتی فرنگی در کشورمان توانستم مدال طلای سنگین وزن را بگیرم. کسب مدال طلا بسیار شیرین است اما کسب نخستین مدال طلا تاریخ در سنگین وزن شیرینی دیگری دارد. مهم‌ترین موضوع شکستن طلسم ناکامی در کسب خوشرنگ‌ترین مدال در سنگین وزن بود که خوشبختانه این اتفاق افتاد. برای رسیدن به این مدال زحمات زیادی کشیدم و پیش از حضور در نروژ هم بسیار با انگیزه بودم و می‌دانستم که باید با آمادگی بالایی کشتی بگیرم. پیش از اعزام به نروژ هم تمرینات خوبی را زیر نظر آقای بنا و سایر اعضای کادر فنی پشت سر‌گذاشتم و از هرنظر آماده حضور در مسابقات بودم. کشتی ورزش سختی است و مردم تنها 6 دقیقه آن را می‌بینند اما ما برای آمادگی در این 6 دقیقه زحمات زیادی می‌کشیم.»

یوسفی در ادامه به شادمانی محمد بنا پس از کسب مدال طلا اشاره کرد و افزود:‌«پس از کسب مدال طلا خوشحالی محمد بنا را که از ته دل بود دیدم و با دیدن این صحنه خوشحالی‌ام چند برابر شد. در اردوهای تیم ملی آقای بنا زحمات زیادی برای تیم ملی کشید و از همین جا از او تشکر می‌کنم که همانند یک پدر راهنمایم بود. او شب و روز با ما بود و می‌دیدیم که چقدر زحمت می‌کشید. بنا اسمش زبانزد همه است و همه او را دوست دارند و برای خوشحالی او تلاش می‌کنند. امیدوارم باز هم بتوانم باعث خوشحالی تمام افرادی که برای من زحمت کشیده‌اند، شوم؛ از مربیانم در بخش پایه تا محمد بنا در بزرگسالان.»

او در خصوص فیلم‌های منتشر شده از شادمانی مردم پس از کسب مدال طلا بیان داشت:‌«با دیدن این ویدیوها از این همه حضور  مردم تعجب کردم. مردم خیلی لطف کردند و از همه آنها تشکر می‌کنم. بسیار خوشحالم که توانستم برای دقایقی مردم را شاد کنم. از تمام هموطنان‌مان که در سالن مسابقات حضور پیدا کردند، از هموطنانی که در ایران و سراسر دنیا عاشقانه کشتی را دنبال می‌کنند و برای موفقیت ما دعا می‌کنند، تشکر می‌کنم. این مدال متعلق به‌همه مردم ایران است و مدالم را به همه هموطنان عزیزم تقدیم می‌کنم. جالب اینجاست که بعد از کسب مدال طلا پیام‌های دلگرم کننده بسیاری از تمامی مردم عزیز و همشهری هایم دریافت کردم. حجم پیام‌ها تا حدی است که فردای فینال هم نتوانستم به آنها پاسخ دهم.»

این کشتی گیر طلایی در پایان در خصوص صحبت‌های علیرضا دبیر پیش از شروع دیدار فینال بیان داشت:‌«دبیر به من گفت که یادت بیاید در این سال‌ها برای رسیدن به این جایگاه چقدر تلاش کردی و سعی کن در فینال یوسفی دیگری باشی تا مردم بهت افتخار کنن. من هم واقعاً سعی کردم همین‌طور باشم و همه سختی‌هایی که در طول این سال‌ها کشیدم در 6 دقیقه فینال در ذهنم مرور شد و صحبت‌های دبیر باعث شد تا انگیزه‌ام دوبرابر شود.»

کپی