اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

سود السالوادور از بیت کوین
«نجیب ابوکیله» رئیس‌جمهور السالوادور می‌گوید که کشورش بخشی از چهار میلیون دلاری را که از خریدوفروش بیت‌کوین کسب کرده خرج یک بیمارستان حیوانات خانگی خواهد کرد. السالوادور اولین کشوری در جهان است که رمزارز را به عنوان پول قانونی پذیرفته است. اما دقیقاً پس از قانونی‌شدن بیت‌کوین در السالوادور، ارزش این رمزارز اوایل سپتامبر تقریباً ۱۰ درصد کاهش یافت.اما هفته پیش ارزش بیت‌کوین بار دیگر ۳۰ درصد افزایش یافت.ابوکیله گفت که صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین که تأیید کنگره السالوادور را گرفت، با ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه حالا چهار میلیون دلار سود کرده است. بیش از یک‌چهارم جمعیت السالوادور در فقر زندگی می‌کنند.
 
 
 
مرگ روی صحنه تئاتر
یک بازیگر روس بر اثر افتادن دکورهای صحنه به هنگام اجرا در تئاتر «بولشوی»، مشهورترین تئاتر جهان در مسکو جان خود را از دست داد. تصاویر منتشره از این حادثه، بازیگران را نشان می‌دهد که سراسیمه از کارکنان تئاتر درخواست کمک می‌کنند. هرچند تماشاگران تلاش کردند تا آقای کولش را زنده نگه دارند، اما موفق نشدند. بازرسان می‌گویند که در حال بررسی شرایطی هستند که به مرگ این بازیگر ۳۷ ساله منجر شد. تئاتر بولشوی در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرده، گفته است: «اجرا بلافاصله پس از حادثه متوقف شد و از تماشاگران خواسته شد  تالار را ترک کنند.» تصور می‌شود که کولش به هنگام اجرای برنامه در جهت اشتباهی در صحنه حرکت کرده و همین امر باعث افتادن دکورهای صحنه روی او شده است. تماشاگران شوکه شده در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که در ابتدا تصور کردند که این حادثه بخشی از اجرای برنامه است.
 
 
 
سفر به لبه فضا با بالن
شرکت امریکایی «ورلد ویو» قصد دارد تا با استفاده از بالن مسافران و گردشگران را به لبه فضا ببرد. تخمین زده شده که هزینه این سفر ۵۰ هزار دلار خواهد بود و مسافران حالت بی‌وزنی در فضا را تجربه نخواهند کرد. در این نوع از سفر به فضا بالن یک کپسول حامل مسافران را به وسیله گاز هلیوم و با سرعتی بیش از ۱۲ کیلومتر در ساعت به آسمان می‌برد. این شرکت می‌گوید که در حال حاضر برای رزرو ۵۰۰ دلار از داوطلبان سفر می‌گیرد و اولین سفر در اوایل سال ۲۰۲۴ انجام خواهد گرفت.
 
 
 
 
سقوط هواپیمای چتربازان
یک فروند هواپیمای دوموتوره از نوع L410 در جمهوری خودمختار تاتارستان در روسیه سقوط کرد. ۱۶ نفر از سرنشینان این هواپیما کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند. هنوز علت سقوط این هواپیما معلوم نیست. بیشتر مسافران این هواپیما چتربازان یک کلوپ محلی بودند.
 
 
 
 
سونامی مرگ کودکان افغان
صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) ابراز نگرانی کرده‌ است که در صورت عدم اقدام فوری، امسال حدود یک میلیون کودک در افغانستان بر اثر «سوء‌تغذیه شدید»، جان‌ خود را از دست خواهند داد. «عمر عبدی» معاون اجرایی یونیسف، این اظهارات را در پایان یک سفر چهار روزه به دو کشور افغانستان و پاکستان بیان کرده است. بیماری‌هایی مانند سرخک و اسهال یکی دیگر از چالش‌های بزرگ در میان کودکان افغانستان است. عبدی در دیدار با مقامات طالبان در کابل بر لزوم دریافت مراقبت‌های اولیه بهداشتی، غذا، آب‌ پاک آشامیدنی و سایر مایحتاج اولیه کودکان افغان در اسرع وقت تأکید کرد و قول داد که صندوق کودکان سازمان ملل متحد برای این کار تمام توان خود را انجام خواهد داد. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) نیز هشدار داده است که باید به نیازمندان افغانستان قبل از فرا رسیدن فصل زمستان کمک شود در غیر این صورت عواقب آن می‌تواند وخیم باشد. این آژانس می‌گوید شمار آوارگان ناشی از جنگ در این کشور حالا به ۳.۵ میلیون نفر افزایش یافته است.
کپی