اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

هفته بد زاکربرگ
تنها سه روز پس از قطعی چند ساعته خدمات شبکه‌های متعلق به کمپانی فیس‌بوک، دو شبکه اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک روز جمعه بار دیگر از دسترس خارج شدند. در پی این اتفاق، کمپانی فیس‌بوک بار دیگر مجبور به عذرخواهی شد و از «صبر و شکیبایی» کاربران خود تشکر کرد. این دومین بار در تنها یک هفته بود که شبکه‌های اجتماعی متعلق به مارک زاکربرگ از دسترس خارج می‌شد. روز دوشنبه، ۱۲ مهر، هم فیس‌بوک و هم دو شبکه اجتماعی و پیام‌رسان زیرمجموعه آن یعنی اینستاگرام و واتس‌اپ، برای بیش از پنج ساعت از دسترس خارج شدند و میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان، امکان دسترسی به حساب‌های کاربری خود و استفاده از این مجموعه‌ها را در این بازه زمانی از دست دادند.  
 
---
 
 
آغاز تحقیقات درباره «سندروم هاوانا»
پلیس برلین در آلمان گفته است پس از آنکه کارکنان سفارت امریکا از علائم «سندروم هاوانا» خبر دادند، در حال تحقیق در این مورد است.
گزارش شده که از سال ۲۰۱۶ تا کنون  بیش از ۲۰۰ مقام امریکایی دچار این بیماری شده‌اند. جوبایدن، رئیس جمهوری امریکا به تازگی وعده داده تا «علت و همچنین عاملان» بروز این سندروم را پیدا کند. افراد آسیب دیده می‌گویند دچار فشاری ناگهانی در داخل سر شده و همچنین صداهای عجیب زنگ مانندی  از جهتی خاص می شنوند، برخی دیگر هم علائمی مانند سرگیجه، از دست دادن تعادل، کاهش شنوایی و اضطراب شدید پیدا کردند. این سندروم غیرقابل توضیح است، اما دانشمندان امریکایی می‌گویند احتمالاً در اثر تابش پرتو هدایت شده مایکروویو ایجاد می‌شود. «سندروم هاوانا» به این نام خوانده می‌شود چراکه اولین بار در سال ۲۰۱۶، در سفارتخانه‌های امریکا و کانادا در هاوانا، پایتخت کوبا مشاهده و ثبت شد.
 
 
---
 
بازگشت عموی بشار اسد به سوریه
بشار اسد به عموی ۸۴ ساله خود اجازه داد که پس از ۳۶ سال تبعید به سوریه بازگردد . «رفعت اسد» عموی بشار اسد بعد‌از ۳۶ سال تبعید در فرانسه به سوریه بازگشت. رفعت اسد سال‌ها معاون حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق سوریه بود فاما در سال ۱۹۸۴ متهم به طراحی و اجرای کودتای نافرجام علیه برادرش شد و به همین دلیل به فرانسه رفت. روزنامه الوطن نوشته است: «به منظور جلوگیری از زندانی شدن رفعت اسد در فرانسه به اتهام پولشویی، بشار اسد از آنچه او گفته و انجام داده می‌گذرد و به او اجازه می‌دهد که به سوریه بازگردد.»
 
 
---
 
مسمومیت با الکل در روسیه  
در پی مصرف الکل مسموم در منطقه اورنبورگ در روسیه در مرز قزاقستان دست کم ۲۶ نفر جان خود را از دست دادند. همچنین ۲۸ نفر دیگر به دلیل علائم مسمومیت ناشی از مصرف الکل تحت درمان قرار گرفتند. کمیته تحقیقات روسیه روز گذشته اعلام کرد که شش نفر به دلیل تولید و فروش این الکل ها دستگیر شده اند.
 
 
---
 
حادثه مرگبار در رودخانه کنگو
مقامات محلی جمهوری دموکراتیک کنگو، امروز (شنبه) خبر دادند که یک شناور در رود کنگو غرق شده است. بر اساس گزارش منابع محلی، این حادثه شامگاه دوشنبه رخ داده است  اما با این حال، مقامات جمهوری دموکراتیک کنگو آن را امروز اعلام کرده‌اند. در این حادثه بیش از ۱۰۰ نفر یا جان باخته‌اند یا مفقود شده‌اند. «نستور مگبادو» سخنگوی فرماندار ایالت «مونگالا» در شمال غرب این کشور گفت که جسد ۵۱ نفر در واپسین ساعات روز جمعه از آب بیرون کشیده شده است. طبق گفته وی، گمان می‌رود که ۶۹ نفر دیگر مفقود شده‌اند. این در حالی است که ۳۹ نفر دیگر از این حادثه مرگبار نجات پیدا کرده‌اند. مگبادو توضیح داد که این شناور متشکل از 9 قایق متصل به یکدیگر بوده و شاید علت غرق شدن آن «بار سنگین و وضعیت بد جوی» بوده باشد. وی همچنین اعلام کرد که عملیات جست‌ و‌ جو همچنان برای خارج کردن مابقی اجساد ادامه دارد و امید‌ها برای پیدا کردن افراد درقید حیات روز به روز کمتر می‌شود. پس از این حادثه مرگبار، کنگو به مدت سه روز در منطقه عزای عمومی اعلام کرده است.
 
 
 
 
 
 
کپی