اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

تنش جدید میان فرانسه و انگلیس

تنش جدید میان فرانسه و انگلیس

پیامدهای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا همچنان در حال آشکار شدن است.

وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه روز جمعه گفت پاریس به دلیل تنش و بحران به وجود آمده بر سر ماهیگیری پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، برق‌رسانی به جزیره «جرزی (ژرسه)» را محدود می‌کند، اما با این حال برق مصرفی ساکنان جزیره را قطع نخواهد کرد.

«کلمان بون» روز جمعه ۸ اکتبر (۱۶ مهر) در گفتگو با شبکه تلویزیونی ب‌اف‌ام فرانسه گفت: «این امکان وجود دارد که ما عملیات تأمین برق جرزی را محدود کنیم، اما برق خانه‌های ساکنان جزیره در زمستان قطع نمی‌شود.»

وی یادآوری کرد توافقنامه برکسیتی که «میشل بارنیه» مذاکره کننده اتحادیه اروپا با انگلیس امضا کرد، شامل «توافق بر سر صادرات انرژی» هم هست و افزود: «بنابراین ما می‌توانیم میزان برق را تنظیم کنیم. البته ما دوست نداریم به آن مرحله برسیم، ولی این هم می‌تواند یکی از امکانات سیاسی باشد.»

توافقنامه پسابرکسیت که در اواخر سال گذشته بین لندن و بروکسل منعقد شد، مقرر می‌دارد که ماهیگیران اروپایی می‌توانند به کار خود در آب‌های انگلیس ادامه دهند مشروط بر این که از این کشور مجوز بگیرند. بر پایه همین توافق، دارندگان قایق‌های اروپایی برای دریافت این مجوز باید ثابت کنند که قبلاً در آنجا فعالیت داشته و به صید شیلات مشغول بوده‌اند.

مقامات جزیره جرزی در کانال مانش و در نزدیکی سواحل نرماندی فرانسه که عملا در قلمرو حاکمیت بریتانیاست در روز ۲۹ سپتامبر اعلام کردند که از ۱۶۹ قایق متقاضی مجوز ماهیگیری به ۶۴ قایق مجوز قطعی داده‌ و ۷۵ درخواست را رد کرده‌اند. روز قبل از آن نیز دولت لندن ۱۲ مجوز دیگر برای ماهیگیری در فواصل ۶ تا ۱۲ مایل از سواحل خود صادر کرده بود در حالی که تعداد درخواست‌ها ۸۷ مورد بود.

وزیر مشاور در امور اروپایی فرانسه گفت: «ما درمجموع کمی بیش از ۴۵۰ مجوز درخواست کرده‌ایم و روی همان تعداد می‌مانیم. اگر لندن عمل به توافق برکسیتی خود را ادامه ندهد، ما اقدامات تلافی‌جویانه هدفمندی را علیه انگلیس انجام خواهیم داد.»

این مقام فرانسوی با این حال مشخص نکرد که آیا از طرف اتحادیه اروپا سخن می‌گوید یا تنها از طرف فرانسه.

کلمان بون خاطرنشان کرد: «انگلیسی ها برای فروش محصولات خود از جمله شیلات به ما اروپایی‌ها نیاز دارند. آنها برای انرژی، خدمات مالی و مراکز تحقیقاتی خود به ما محتاجند.»

وی گفت: «اگر انگلیس همچنان به توافق پایبند نباشد، ما در همه این زمینه‌ها می‌توانیم اقدامات تلافی‌جویانه در نظر بگیریم، می‌توانیم اقدامات و همکاری خود را تعدیل کنیم. اگر قرار باشد که انگلیسی ها تعهدات خودشان را رعایت نکنند، ما هم نمی‌توانیم صد در صد سهم خودمان در این توافق را اجرا کنیم.»

به گزارش یورونیوز، پاریس همچنین بار دیگر از انگلیس انتقاد کرده است و گفته است که این کشور به دلیل مشکلات پسابرکسیتی و برای پنهان کردن آن، دنبال آن است که با اروپا درگیری ایجاد کند. کلمن بون گفت: «آنها پس از برکسیت به مشکل برخورده‌اند، این انتخاب خودشان و شکست خودشان بوده است، نه ما.»

او خطاب به  انگلیسی ها گفت: «با کتک زدن ماهیگیران ما، با تهدید هر روزه ما، با به هم زدن بازی و ایجاد دردسر و مشکل برای فرانسوی‌ها و اروپایی‌ها و به ویژه برای ماهیگیران ما، شما نمی‌توانید مشکل کمبود بوقلمون برای کریسمس خودتان را جبران کنید.»/ جماران 

کپی