اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

۷۵ درصد جمعیت کشور تا اوایل آذر واکسینه می‌شوند

۷۵ درصد جمعیت کشور تا اوایل آذر واکسینه می‌شوند

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: با انجام واکسیناسیون سریع به ویژه در یکی دو ماهه اخیر؛ امیدواریم تا اوایل آذر به حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد جمعیت مان را واکسینه کنیم.

دکتر حمیدرضا جماعتی در ارتباط زنده با اخبار ۱۴ افزود: انتظار ما این است براساس آن چیزی که وزارت بهداشت وعده داده است، تا اوایل آذر بتوانیم ۷۵ درصد جمعیت را واکسینه کنیم و به یک ایمنی جمعی برسیم.

وی گفت: بنابر این انتظار می‌رود با انجام این واکسیناسیون تا حد زیادی بتوانیم جلوی بیماری را به ویژه در بحث بستری و افزایش مرگ و میر بگیریم.

افزود: سه اقدام اساسی معمولاً باعث پیشگیری این بیماری می‌شود یکی بحث واکسیناسیون است و یکی اقدامات بهداشتی که خود مردم با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست‌ها و عدم حضور در دورهمی‌ها و مراکز شلوغ می‌توانند کمک کنند که ما به سمت بهبود شرایط و کاهش افراد مبتلا در کشور پیش برویم و همین طور باعث بستری‌ها و تعداد مرگ و میر در کشور شویم.

آقای جماعتی با بیان این که چرا هنوز برخی از شهر‌ها قرمز است گفت: همان طور که می‌دانیم ما هنوز به آن مرحله ایمنی جمعی نرسیده ایم و باید به ۷۵ درصد جمعیت واکسن بزنیم تا به آن حد ایمنی برسیم و هنوز با آن فاصله وجود دارد و این فاصله باعث شده که مشکلات باقی بماند ضمن این که در برخی از جا‌ها اقدامات بهداشتی به طور کامل انجام نمی‌شود.

وی درباره ورود پیک جدید به کشور از اواخر مهر و آبان نیز افزود: چنین گزارش‌هایی از مجامع علمی وجود دارد که ما اواخر مهر یا اوایل آبان شاهد پیکی را داشته باشیم، اما با توجه به واکسیناسیونی که در حال انجام است و با توجه به اقداماتی که انجام می‌شود هشدار نسبت به رعایت شیوه نامه‌ها هنوز گزارشی از جهش‌های جدید در ویروس کرونا مانند لامبدا در کشور‌های دیگر نشنیده ایم و حتی در کشور خود نیز هنوز به صورت واضح در افراد مبتلا ندیده ایم بنابر این انتظار می‌رود با این پیک مواجه نشویم و یا اگر هم مواجه شدیم به صورت پیک پنجم با این حجم از مرگ و میر و یا افزایش بستری مواجه نشویم.

آقای جماعتی گفت: معمولاً بعد از واکسن دُز اول بعد از دو سه هفته ایمنی ایجاد می‌شود و بعد از دریافت دُز دوم بعد از چند هفته ایمنی بوجود می‌آید بنابر این اگر ۷۰ تا ۷۵ درصد دُز اول را دریافت کنند حدود سه چهار هفته بعد از دریافت واکسن زمان می‌برد تا ایمنی نسبی در بدن بوجود بیاید بنابر این اگر بخواهیم در فردی ایمنی بوجود آید با همین سوش‌های فعلی حداقل بعد از آخرین واکسنی که زده شد سه چهار هفته زمان می‌برد.

وی افزود: بنابر این توصیه ما این است که اگر واکسن را زدیم نباید این تصور بوجود بیاید که ما ایمن هستیم./ صدا و سیما

چند درصد نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله تهرانی واکسن کرونا زدند؟

۱۸۵ فوتی و ۹ هزار و ۸۹۷ ابتلا در شبانه‌روز گذشته/ تزریق ۱۸ میلیون دوز واکسن

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 

کپی