اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

قوانین استفاده کودک از موبایل و تبلت/ موارد ممنوعه را مشخص کنید!

قوانین استفاده کودک از موبایل و تبلت/ موارد ممنوعه را مشخص کنید!

اینکه شما به عنوان والدین به منظور پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی قوانینی برای استفاده بچه هایتان از گوشی و تبلت وضع کنید، هیچ اشکالی ندارد.

طبق آمارها و براساس شواهد موجود طی دو دهه گذشته کاربران اینترنت و شبکه های اجتماعی به ویژه از طیف های مختلف کودک و نوجوان زیاد شده اند، بیش از دو سال هم هست که به دلیل شیوع کرونا مدارس آنلاین شده و بیشتر بچه ها دارای گوشی و تبلت برای خود هستند و همین باعث می شود که بیش از پیش به فضای مجازی وابسته شوند.

حال این یک سوی قضیه است و از سوی دیگر هم بی اطلاعی کودک و نوجوان از خیلی بخش های ابری فضای مجازی و اینترنت است که باعث آسیب های زیادی از جمله افسردگی، کم تحرکی، آشنایی با پورنوگرافی، تمایل به خودکشی یا هزار مساله دیگر می شود.

والدین هوشیار باید بدانند که چطور زمینه استفاده بچه ها از موبایل و تبلت با اینترنت را فراهم کنند که به بخشی از این قوانین در این گزارش اشاره می کنیم:
 

1.  استفاده از موبایل و تبلت یک ساعت قبل خواب ممنوع

والدین بدانند که تمام روز قرار نیست بچه ها در اتاقشان یا هر جای دیگری گوشی به دست باشند. هر چیزی زمانی دارد و استفاده از فضای مجازی و برنامه های آموزشی در ساعت درسی و برای بازی نیز در یک زمان های مقرر شده آنها. بنابراین اولین قانونتان این باشد که قبل از خواب استفاده از گوشی ممنوع است.

2.  صحبت کردن با غریبه ها در فضای مجازی ممنوع

یکی از مسائلی که زمینه بروز آسیب ها را برای بچه ها فراهم می کند، فضاهای چت روم یا هر جای دیگری است که بچه ها می توانند با غریبه ها ارتباط بگیرند. با توجه به کم آگاهی بچه ها از خیلی مسائل ارتباطی، بهتر است آنها را از صحبت با غریبه ها منع کنید. مثلا به فرزندتان بگویید که فقط با آشناها از دوستان و فامیل یا دوستان خودش صحبت کند.

3.  استفاده از موبایل و تبلت سر میز غذا ممنوع

سر میز شام خیلی از اقوام که می رویم، می بینیم بچه ها تبلت به دست سر میز می آیند یا گوشی را توی سفره می گذارند و کارتون می بینند و والدین هم هیچ منعی ایجاد نمی کنند. گوشی با صدای بلند روشن و باعث آزار بقیه سر غذا خوردن است و خود بچه هم هیچ چیز از غذا خوردنش متوجه نمی شود و خورده و نخوره سفره جمع می شود. این قانون را وضع کنید که سر میز غذا گوشی ممنوع باشد حتی اگر بچه ها مخالفت هم کردند، آنها می بایست به قوانین احترام بگذارند.

4.  استفاده از موبایل و تبلت در جمع های خانوادگی ممنوع

حال که به خاطر کرونا خیلی جمع های فامیلی و دوستانه تشکیل نمی شود، اما همین جمع کوچک خانوادگی هم گاهی دیده می شود که همه گوشی به دست دارند و هیچ کس با هیچ کس حرف نمی زند؛ در حالیکه در فضای مجازی به هم پیام می دهند. این یک زنگ خطر برای خانواده شما محسوب می شود. بهتر است این قانون را تعیین کنید که همه در جمع خانگی گوشیها را یک جا جمع کنند و کسی گوشی به دست نداشته باشد؛ مگر برای یک کار مشترک. بدین صورت صحبت کردن و بازی کردن در خانه باب می شود.

5.  ارسال عکس های خصوصی از بدن برای اشخاص دیگر ممنوع

این هم یکی از مسائلی است که باعث آسیب رسیدن به بچه ها می شود. اینکه یک عده بیمار روانی بچه ها را برای ارسال عکس وادار می کنند یا اینکه حتی اینطور هم نیست در برخی جمع های فضای مجازی افراد برای همه از خودشان عکس می فرستند بهتر است به بچه هایتان آموزش دهید که چه افراد را بشناسند و چه نشناسند ، عکس خصوصی از بدنشان را برای دیگران در فضای  مجازی نفرستند.

6- لیست مخاطب های گوشی فقط باید شامل دوستان حقیقی(نه مجازی) و اعضای خانواده باشد

شما به عنوان پدر و مادر باید بدانید که بچه هایتان با چه کسانی دوست هستند و در فضای مجازی یا واقعی ارتباط دارند. در واقع این لیست نباید شامل کسانی باشد که شما آنها را نمی شناسید. در این زمینه هوشیاری والدین از خیلی مشکلات جلوگیری می کند.

7.  گذاشتن رمز و پسورد بر روی تبلت و موبایل ممنوع

این هم یکی از کلیدهایی است که والدین باید به بچه ها تفهیم کنند. بدون اینکه هیچ نظارت مستقیمی باشد هیچ رمزی روی گوشی یا تبلتشان نباشد یا اگر هم نگران سرقت هستند، رمز گذاشتن مانع ندارد منتها با آگاهی والدین می بایست باشد.

8.  در آوردن موبایل در مکان های شلوغ ممنوع

بیرون آوردن موبایل از کیف در مکان های شلوغ اعم از داخل اتوبوس ، بازار ، خیابون هم می بایست ممنوع باشد چرا که ممکن است به بهانه سرقت به جان کودک آسیب زده شود. بنابراین در نظر داشته باشید که مسئول کامل سلامتی یا آسیب به فرزندتان شما هستید؛ پس گذاشتن این قوانین ضروری است.

9-عدم نصب برخی اپلیکیشن ها روی گوشی کودکان

برخی اپلیکیشن ها مثل اینستاگرام می بایست محدودیت سنی داشته باشد و دلیلی ندارد که یک کودک ابتدایی چنین اپلیکیشینی با فضای باز مجازی در گوشی اش نصب داشته باشد چرا که نه به آموزش و نه سوادش هیچ ارتباطی ندارد.

10. استفاده از رویکرد آموزشی و تشویق کودک به استفاده از اَپ های متناسب با سن کودک

و در نهایت در نظر داشته باشید که برای تشویق بچه ها به فعالیت های آموزشی برخی اپ هایی را که به درد او می خورد و البته جالب و تفریحی هم هست، روی گوشی اش نصب کنید تا از آنها استفاده کند./ فارس

 

 

 

 

 

کپی