اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

پکن: رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود

پکن: رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود

عضو ارشد دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روز چهارشنبه با مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در سوئیس دیدار و گفت‌وگو کرد.

 به نقل از خبرگزاری شینهوا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا و یانگ جیچی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و همینطور مدیر کمیسیون امور خارجه این کمیته مرکزی در این دیدار یک تبادل نظر جامع و عمیق درباره روابط واشنگتن-پکن و همچنین نگرانی‌های مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی انجام دادند. این نشست به عنوان نشستی سازنده و مفید برای تقویت درک متقابل توصیف شده است.

در این نشست هر دو طرف با تقویت ارتباطات استراتژیک، مدیریت مناسب اختلافات، اجتناب از رویارویی و جنگ، تلاش برای در نظر گرفتن مزایایی متقابل و رسیدن به نتایج برد-برد، و همکاری برای برگرداندن روابط آمریکا-چین به مسیر درست توسعه سریع و قاطعانه توافق کردند.

یانگ جیچی گفت: اینکه آمریکا و چین بتوانند روابطشان را به خوبی مدیریت کنند به نفع هر دو کشور، هر دو ملت و همچنین آینده جهان است.

وی افزود: وقتی چین و آمریکا همکاری کنند، هر دو کشور و جهان نفع خواهند برد، وقتی چین و آمریکا با یکدیگر دچار رویارویی و جنگ شوند هر دو کشور و جهان به طور جدی رنج خواهند برد.

این دیپلمات ارشد چینی تصریح کرد: طرف آمریکایی باید درک عمیقی از ماهیت سودمند متقابل روابط چین-آمریکا و درک درستی از سیاست‌های داخلی و خارجی و همچنین تمایلات استراتژیک چین داشته باشد. چین با تعریف روابط پکن-واشنگتن به عنوان روابطی "رقابتی" مخالف است.

یانگ جیچی گفت: چین برای اظهارات مثبت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درمورد روابط پکن-واشنگتن احترام بسیاری قائل است و توجه دارد که طرف آمریکایی اعلام کرده به هیچ عنوان قصد محدود کردن توسعه این کشور را ندارد و به دنبال یک "جنگ سرد جدید" نیست.

چین امیدوار است طرف آمریکایی سیاست منطقی و عمل گرایانه این کشور را بپذیرد و با پکن مسیر احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد-برد را طی کنند و برای منافع و نگرانی‌های اساسی یکدیگر احترام قائل شوند.

یانگ جیچی در جریان این نشست مفصلا موضع سفت و سخت چین در مسائل مربوط به تایوان، هنگ‌کنگ، سین‌کیانگ، تبت و حقوق بشر و همچنین مسائل دریایی را شرح داد و از آمریکا خواست تا حقیقتا به حق حاکمیت، امنیت و توسعه منافع چین احترام بگذارد و از استفاده از مسائل مذکور در مداخله در امور داخلی چین دست بردارد.

جیک سالیوان نیز پایبندی آمریکا به سیاست چین واحد را مطرح کرد.

هر دو طرف درباره تغییر اقلیم و موضوعات نگران‌کننده مربوط به مسائل منطقه‌ای نیز تبادل نظر کردند.

هر دو طرف توافق کردند تا به گفت‌وگوها و ارتباطات منظم پیرامون مسائل مهم ادامه دهند.

این نخستین دیدار رو در روی مقامات ارشد چینی و آمریکایی پس از انتقادات غیرمعمول تند و علنی در آلاسکا در مارس سال جاری میلادی محسوب می‌شود.

براساس گمانه‌زنی برخی مقامات آمریکایی، این نشست به دنبال تماس تلفنی ۹ سپتامبر سال جاری میلادی میان جو بایدن و شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین صورت گرفت چرا که تا قبل از این تماس تلفنی این دو اقتصاد بزرگ جهان در یک بن‌بست گرفتار شده بودند.

پکن و واشنگتن هر دو مذاکرات روز چهارشنبه را سازنده و صمیمی توصیف کردند به طوری که طرف آمریکایی اعلام کرد که جو این مذاکرات کاملا متفاوت با مذاکرات آلاسکا بود.

یکی از مقامات آمریکایی به خبرنگاران گفت: ما در این نشست توفق کردیم تا روسای جمهوری چین و آمریکا پیش از پایان سال جاری میلادی نشستی مجازی برگزار کنند. این نشست بسیار معنی‌دارتر و واقعی‌تر از مذاکرات قبلی بود. امیدوارم این نشست به الگویی برای مذاکرات آتی تبدیل شود. ما در این مذاکرات به دنبال رسیدن به وضعیتی میان آمریکا و چین بودیم که بر اساس آن بتوانیم با یکدیگر رقابت کنیم اما در عین حال رقابتمان را نیز مسؤولانه مدیریت کنیم.

وزارت امور خارجه چین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: یانگ جیچی در این نشست به جیک سالیوان تاکید کرد که رویارویی و جنگ میان چین و آمریکا به ضرر هر دو کشور و جهان خواهد بود. هر دو طرف با تقویت ارتباطات استراتژیک، مدیریت درست اختلافات، و اجتناب از رویارویی و درگیری موافقت کردند.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای گفت: سالیوان در این نشست نگرانی‌ها درباره اقدامات چین در دریای چین جنوبی، درخصوص حقوق بشر و همچنین مواضع پکن در هنگ‌کنگ، سین‌کیانگ و تایوان را مطرح کرد.

کاخ سفید افزود: سالیوان صریحا اعلام کرد در حالی که ما به سرمایه‌گذاری در قدرت ملی خودمان و همکاری نزدیک با متحدان و شرکایمان ادامه می‌دهیم، به همکاری با چین در سطح عالی‌رتبه نیز ادامه خواهیم داد تا یک رقابت مسؤولانه را تضمین کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: سالیوان همچنین به بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقامات ناتو و اتحادیه اروپا دیدار کند و پس از آن به پاریس خواهد رفت و مقامات اروپایی را از گفت‌وگوهایش با یانگ جیچی مطلع خواهد ساخت./ ایسنا

کپی