اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

مبتلایان به کرونا یک ماه پس از بهبودی خون اهدا کنند

مبتلایان به کرونا یک ماه پس از بهبودی خون اهدا کنند

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: مبتلایان به کرونا یک ماه پس از بهبودی می‌توانند با مراجعه به مراکز انتقال خون سراسر کشور خون اهدا کنند.

بشیر حاجی بیگی  افزود: بعد از شیوع کرونا شاهد کاهش آمار اهدای خون بودیم، اگر چه این کاهش در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر کمتر بوده است، اما به دلیل کاهش رفت و آمدها و تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و برخی از مشاغل این کاهش را داشتیم و اما با کمک همیشگی اهداکنندگان خون در کشور و همچنین با بهره گیری از شبکه ملی خون رسان نیاز خون به موقع برای همه بیمارستان ها و مراکز درمانی و بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن تامین شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تقریبا موج پنجم کرونا را پشت سر گذاشته ایم و واکسیناسیون علیه کرونا هم سرعت گرفته است و از سویی هم کرونا تا حدی تحت کنترل درآمده است با توجه به افزایش عمل های جراحی و افزایش نیاز به خون و فرآورده های آن، مردم نوعدوست و ایثارگر باید اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون داشته باشند و بنابراین لازم است مردم و اهدا کنندگان از همه گروه های خونی بخصوص گروه های خونی O مثبت و منفی برای اهدای خون اقدام کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: شمار زیادی از هموطنان به کرونا مبتلا شده اند  و چون از اهدا کنندگان خون هستند یا اینکه قصداهدای خون را دارند دچار تریدی می شوند که خون اهدا کنند و یا اینکه چه زمانی خون اهدا کنند که برای خودشان و هم گیرنده خون ضرری نداشته باشد و بنابراین بهبود یافتگان از کرونا یک ماه پس از بهبودی می توانند با مراجعه به مراکز انتقال خون سراسر کشور خون اهدا کنند.

وی با بیان اینکه از سویی دیگر شمار زیادی از هموطنان هم واکسن کرونا دریافت کرده اند، خاطرنشان کرد: اهدا کنندگان خون که واکسن کرونا دریافت کرده اند توجه داشته باشند که فقط افرادی که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق کرده‌اند، تا ۱۴ روز  از اهدای خون معاف هستند و  افرادی که انواع دیگر واکسن نظیر سینوفارم و برکت را دریافت کرده اند معافیت اهدای خون ندارند و بنابراین با خیال راحت خون اهدا کنند.

حاجی بیگی تصریح کرد: با توجه یه اینکه نیاز به خون همیشگی است و جان برخی از بیماران مانند تالاسمی و سرطانی به خون وابسته است و از مصرف کنندگان همیشگی خون محسوب می شوند و از سویی دیگر برخی از فرآورده های خون مانند پلاکت عمر کوتاه سه روز دارد و حوادث و سوانح نیز همیشه اتفاق می افتد، اهدا کنندگان خون برای اهدای خون اقدام کنند و با اهدای یک واحد خون خود نجات بخش جان سه نفر باشند.

سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: اهدا کنندگان توجه داشته باشند که برای جلوگیری از ازدحام در مراکز اهدای خون و همچنین اتلاف وقت با مراجعه به سایت سازمان انتقال خون به نشانی https://www.ibto.ir/بادریافت نوبت اینترنتی در هر مرکز انتقال خون و زمان مورد نظر خود، خون اهدا کنند.

وی گفت: اهدا کنندگان خون باید توجه داشته باشند که مراکز انتقال خون، مرکز درمانی نیست که بیماران برای مداوای خود مراجعه کنند، بنابراین جایی برای نگرانی اینکه امکان ابتلا به برخی بیماری ها یا کرونا وجود داشته باشد نیست و از سویی دیگر تا کنون هیچ گزارش از ابتلای به کرونا به دلیل اهدای خون نشده و همچنین در همه جهان و همین طور در ایران اهداکنندگان خون همیشه از سالمترین افراد هستند و از سلامتی خود مراقبت های خاص دارند و اهدا کنندگان با اطمینان خاطربرای اهدای خون مراجعه کنند.

 سالانه در ایران بیش از دو میلیون یکصد هزار نفر به صورت کاملا داوطلبانه خون اهدا می کنند و همچنین از ابتدای فروردین تا پایان شهریور سال جاری یک میلیون ۲۴۴ هزار و ۱۰۶ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کردند که از این تعداد یک میلیون و ۷ هزار و ۵۶ نفر موفق به اهدای خون شدند.

/ایرنا

کپی