اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰
در دیدار با لاوروف

امیرعبداللهیان: در موضوع امنیت خود با کسی تعارف نداریم/بررسی مذاکرات وین در حال اتمام است/از آژانس گلایه داریم

امیرعبداللهیان: در موضوع امنیت خود با کسی تعارف نداریم/بررسی مذاکرات وین در حال اتمام است/از آژانس گلایه داریم

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: مایل هستم تاکید کنم در سیاست همسایگی دولت جدید در ایران، روسیه جزو اولویت‌های ایران است.

حسین امیرعبداللهیان صبح امروز در دیدار  با همتای روس خود در محل وزارت خارجه روسیه با تشکر از پیام های تبریک آقایان  پوتین و لارورف به  مقامات دولت جدید ایران گفت : ایران و روسیه تجربه خوبی در همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر دارند و از همکاری‌های دوجانبه متنوعی برخوردار هستند  و در دیدار  امروز نیز برای توسعه همه جانبه همکاری ها بین دو کشور گفت‌وگوهای خوبی خواهیم داشت. 

وی تصریح کرد : معتقدیم بر اساس حقوق بین الملل و منافع مشترک می‌توانیم همکاری‌های دوکشور  در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه تجارت را در تمامی زمینه‌ها توسعه دهیم.

وی افزود : امروز فرصت خوبی است که در مورد برخی تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای به ویژه آخرین  تحولات قفقاز جنوبی، افغانستان و یمن  نیز گفت‌وگو و رایزنی کنیم .

امیرعبداللهیان تاکید کرد: در  سیاست همسایگی دولت جدید در ایران، روسیه جزو اولویت‌های تهران است.

امیرعبداللهیان همچنین بر عزم و اراده ایران جهت جهش روابط بین دو کشور در حوزه های مختلف  تاکید کرد .

وزیر امور خارجه همچنین روابط دو کشور ایران و روسیه را ممتاز و راهبردی دانست .

وزیر خارجه: روند بررسی مذاکرات وین در ایران در حال اتمام است/ رئیسی و پوتین دیدار می‌کنند
 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در آینده نه چندان دور روسای‌جمهور ایران و روسیه در پایتخت یکی از دوکشور دیدار و رایزنی می کنند .

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ، ظهر امروز در نشست خبری با همتای روس خود در محل وزارت امور خارجه روسیه گفت : روند بررسی مذاکرات وین در دولت جدید ایران در حال اتمام و نهایی شدن است و  به زودی گفت وگوهای وین از سر گرفته می شود.

امیرعبداللهیان  با بیان اینکه دولت آقای رئیسی دولت عمل گرا و نتیجه محور است، گفت:  با صدای بلند به طرف‌های مقابل  در  مذاکرات می گوییم  تا زمان اتمام بررسی‌های ما و بازگشت  ایران به میز مذاکره، آنها نیز  باید تصمیمات جدیدی بگیرند  و اراده و نیت خود را برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات و انجام تعهدات شان نشان دهند تا ما آن را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر بگیریم.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه ایران اهل مذاکره ، منطق و  گفت‌وگو است، خاطرنشان کرد: ما به دنبال مذاکره ای  هستیم که منجر به نتیجه شود و حقوق ملت ایران تامین شود و طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با مسائل منطقه ای و بین المللی با یکدیگر گفت‌وگو کردیم و  دیدگاه های ما در بسیاری از  مسائل مشترک و نزدیک به هم است ، ادامه داد: بخش عمده‌ای از مذاکرات ما در این نشست به موضوعات دوجانبه اختصاص داد. در این مذاکرات توافق کردیم که در آینده نزدیک سند راهبردی همکاری‌های دو کشور به صورت مدون  مورد بررسی قرار بگیرد و به عنوان نقشه‌راه جدید در روابط دو کشور،  مبنای همکاری‌ همکاری‌های بلندمدت دو کشور قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در این نشست تاکید کردیم که باید اراده  رهبران دو کشور را در مورد اهمیت توسعه روابط دو کشور عملیاتی کنیم چنان که شاهد ایجاد جهش جدیدی در روابط دو کشور باشیم، خاطرنشان کرد:  در این ارتباط  ضروری است  که موانع موجود را شناسایی کنیم و  زمینه را برای گسترش و همکاری‌های تجاری دو کشور فراهم کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران  واکسن  دریافت کردند و برای رفت و آمد تجار ما مانعی وجود ندارد .
امیر عبداللهیان  همچنین گفت:  در خصوص توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری و سیاسی ، امنیتی تاکید کردیم ‌.

وزیر امور خارجه افزود: ارتباط با  گسترش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور راه طولانی در پیش داریم و باید شاهد افزایش حجم تبادلات بین دو کشور باشیم .

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهارات خود در جمع خبرنگاران  با اشاره به رایزنی هایش با  وزیر امور خارجه روسیه در مورد موضوع  افغانستان گفت : در همین جا با صدای بلند می‌گوییم که ما از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها  در این کشور حمایت می‌کنیم. ما نگران رشد  تروریسم و مواد مخدر در افغانستان هستیم، توجه به نظر مردم افغانستان برای ما مهم است و ان‌شاءالله در آینده نزدیک  نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان  با حضور روسیه در تهران برگزار خواهد شد .
وی با اشاره به فرمت مسکو و پیشنهاد روسیه در ارتباط با موضوع افغانستان گفت:  ما نگاه مثبتی به این پیشنهادها داشته و با نگاه مثبت مشارکت در آنها را بررسی می کنیم.

وزیر امور خارجه افزود : در  ارتباط با قفقاز جنوبی نیز  ما نگرانی‌هایی داریم. با آقای لاوروف  این نگرانی ها را در میان گذاشتیم ، منطقه ما تحمل زیاده خواهی های جدید را  ندارد و  نگاه ما با همسایگانمان نگاه دوستی و توسعه همکاری هاست.

امیرعبداللهیان افزود: بیان برخی از اظهارات که  این سیاست  همسایگی و حسن همجواری  را تحت تاثیر قرار  دهد ، مایه دلسردی است ، ما معتقدیم که بایستی کشورها و همسایگان ایران پاسخ مثبتی به سیاست همسایگی ایران  که مبتنی بر صلح و دوستی است بدهند و در این راستا عمل کنند.

وزیر امور خارجه افزود : ما هر گونه تغییر ژئوپلیتیک در  حوزه قفقاز را نمی‌پذیریم، ما نگرانی های جدی از حضور تروریست ها و صهیونیست ها در این منطقه داریم.
وزیر خارجه کشورمان در بخشی دیگر از سخنان خود ادامه داد : سیاست ایران در حمایت از حقوق مردم فلسطین کاملا  روشن است.

امیر عبداللهیان در  مورد برخی از اقدامات تحریک آمیز صهیونیست‌ها در منطقه گفت:  جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضوع امنیت خود با هیچ کسی تعارفی ندارد، پیام ما برای همسایگان ما پیام  دوستی است  و بر انجام گفت‌وگوها بین کشورهای منطقه در راستای تامین منافع کشورهای منطقه داریم  و اینکه کشورهای منطقه می‌توانند با همکاری یکدیگر امنیت شان را ایجاد کنند .

وی همچنین با اشاره به رایزنی‌هایش با وزیر خارجه روسیه در ارتباط با موضوع سوریه نیز گفت:  در ارتباط با این موضوع اتفاق نظر داریم . ما برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه را اقدامی مثبت می دانیم به رای و نظر مردم سوریه احترام می‌گذاریم.

امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به نگاه ایران در ارتباط با تحولات یمن گفت : باید هرچه زودتر آتش بس در این منطقه ایجاد شود و گفت‌وگو های یمنی و یمنی برگزار شود و محاصره این کشور به اتمام برسد.

وی  ادامه داد: در مورد همکاری های ایران و آژانس آقای لاوروف تاکید کردند که آقای گروسی سفر بیشتری به ایران داشته باشد ما  از سفر آقای گروسی به تهران در چارچوب رایزنی در ارتباط با مسائل فنی موجود بین ایران و آژانس استقبال می‌کنیم اما از اینکه آژانس نسبت به حادثه تروریستی رخ داده در کرج واکنشی نشان نداد از این موضوع گلایه مند هستیم، آژانس و آقای گروسی نباید اهداف برخی از  کشورها  را در  ارتباط با پرونده صلح‌آمیز هسته‌ای ایران پیگیری کنند، ما به  سفر آقای گروسی به تهران در چارچوب روابط فنی بین ایران و آژانس خوش‌آمد می‌گوییم و زمان  سفر  ایشان را متناسب با برنامه همتای ایرانی شان  تنظیم می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست  درباره مذاکرات ایران و عربستان سعودی نیز خاطرنشان کرد: دور جدید گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی برگزار شده و ایده‌ها و پیشنهادات سازنده‌ای را در آخرین جلسه خود ارائه دادیم و برای بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی همواره به مقامات عربستان اعلام کردیم ایران در این رابطه آمادگی لازم را دارد، ولی بسته به تصمیم طرف سعودی است که چه زمانی بخواهد این کار را صورت دهد.

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از صحبت های خود  بر گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای تأکید و افزود :‌ امیدوار هستم در آینده نزدیک به نقطه‌ای برسیم که در منطقه شاهد سوءتفاهم، تشنج و تنش نباشیم.

وزیر امور خارجه در این نشست مطبوعاتی مشترک با همتای روسی خود  با اشاره به اظهارات لاوروف درباره برگزاری مانور در منطقه قفقاز گفت :  آقای لاوروف به مانورهای نظامی در منطقه قفقاز اشاره کرد که باید بگویم ۶ مانور توسط جمهوری آذربایجان و دیگر کشورها صورت گرفت. ایران فقط یک مانور در روزهای گذشته برگزار کرد که از مجاری دیپلماتیک به کشورها اعلام شد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت : این مانور در درون خاک ایران و توسط نیروهای مسلح ایران انجام شده و پیام آن صلح و دوستی و تثبیت امنیت  در منطقه بوده است و لاغیر.

لاوروف: مسائل منطقه باید خارج از برجام بررسی شود/ آمریکا به تعهداتش در قبال برجام عمل کند

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که باید مسائل منطقه خارج از برجام بررسی شود .

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود با بیان اینکه در دیدار با آقای امیرعبداللهیان تاکید بر این شد که هر چه زودتر باید مذاکرات  وین آغاز شود و ایران نیز در این زمینه آمادگی دارد گفت:  البته هدف فقط برگزاری مذاکرات نیست و  باید آمریکا نیز  به تعهدات خود در این زمینه عمل کند و تحریم ها علیه ایران  در عرصه‌های مختلف  را لغو کند .

وی با بیان اینکه ما موافق برجام و مذاکرات وین  هستیم ،ادامه داد : مسائل منطقه باید خارج از برجام بررسی شود و مشروط کردن این مذاکرات به مسائل منطقه  درست نیست .

وی همچنین با اشاره به طرح امنیتی  روسیه در ارتباط با خلیج فارس گفت : ما از گفت وگوهای ایران و کشورهای منطقه خلیج فارس حمایت می کنیم‌.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از صحبت های خود با تأکید بر اجرای کامل و تمام برجام به نحوی که توازن منافع کشورهای عضو رعایت شود در نشستی مطبوعاتی مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان گفت: در این نشست در دیدار با آقای امیرعبداللهیان در ارتباط با آخرین تحولات افغانستان نیز صحبت کردیم. معتقدیم باید حکومتی در افغانستان ایجاد شود که منافع تمامی گروه ها و اقوام در افغانستان محقق شود. باید به اقتصاد افغانستان کمک کنیم. افغانستان نباید مرکزی برای بی ثباتی در منطقه و جهان باشد و از حاکمان افغانستان می خواهیم که با گروه های تروریستی و جریان های غیرقانونی مواد مخدر در این کشور مقابله کنند. وضعیت کنونی در افغانستان از جمله وضعیت اقتصادی معطوف به کسانی است که در این سال ها در این کشور حضور داشته اند و آن ها در این زمینه دارای مسئولیت هستند.

وی همچنین بر اهمیت همکاری های بین المللی در زمینه افغانستان اشاره کرد و گفت: در دیدار با آقای امیرعبداللهیان در ارتباط با سوریه و وضعیت اقتصادی این کشور نیز صحبت کردیم. معتقدیم که مسائل سوریه را باید همچنان در فرمت آستانه که تاکنون نتیجه داده به پیش ببریم. باید اجلاس سران روند آستانه در تهران برگزار شود و در حال تمرکز برای برگزاری جلسه کمیته قانون اساسی سوریه هستیم که در ماه جاری در وین برگزار می شود.

وی همچنین اظهار کرد: دردیدار امروز همچنین در ارتباط با کنوانسیون خزر و آخرین تحولات قفقاز رایزنی و گفت و گو کردیم.

لاوروف همچنین با اشاره به توافق ایران و روسیه مبنی بر صادرات واکسن اسپوتنیک به ایران گفت: توافق کردیم که این موضوع را تسهیل کنیم.

وزیر خارجه روسیه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با نگاه روسیه به تحولات در قفقاز جنوبی گفت: ما بارها مواضع خود را اعلام کرده ایم. روسیه یک سال پیش جنگ در قره باغ را متوقف کرد. امروز نیز در مورد تحولات قره باغ صحبت کردیم و پیشنهاد شد سه کشور قفقاز با ایران و روسیه و ترکیه در چارچوب گروه ۳+۳ مذاکره کنند. این پیشنهاد مثبت ارزیابی شد.

وی همچنین گفت: این کشور هیچ تمایلی برای وقوع تغییرات ژئوپلیتیک در منطقه ندارد.

لاوروف همچنین گفت: ما مخالف فعالیت های نظامی و تحریک آمیز در خصوص این مناطق هستیم.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به موضوع کنوانسیون خزر و با بیان اینکه براساس این کنوانسیون حضور کشوری غیر از کشورهای عضو در این منطقه برای انجام مانور و فعالیت های نظامی ممنوع است، گفت: امیدواریم کنوانسیون خزر هر چه سریع تر در مجلس ایران تصویب شد.

لاوروف: روند حضور دائم ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا کلید خورد

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرد: در مذاکرات امرور با حسین امیر عبداللهیان همتای ایران خود روند موافقت نامه حضور دائمی ایران را در اتحادیه اقتصادی اورآسیا را آغاز کردیم.

به گزارش ایرنا از مسکو سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در پاسخ به سوال ایرنا،  با مثبت ارزیابی کردن آغاز روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای تصریح کرد: روند  عقد موافقت نامه حضور دائمی ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا را نیز آغاز کردیم. 

او اظهار داشت :ایران مدت طولانی شرکت کننده در موافقت نامه موقت اتحادیه اقتصادی اورآسیا بوده است و  الان روند برای عقد موافقت نامه دائمی ایران با اتحادیه را آغاز کردیم. 

وی افزود :کاملا بدیهی است که این توافقنامه به نفع شرکت کنندگان در توافقنامه اتحادیه اورآسیا است.

لاوروف گفت:  پذیرش ایران در سازمان همکاری شانگهای را مثبت ارزیابی می کنیم وما  اعلام کردیم که از تصمیم اجلاس شانگهای در دوشنبه برای آغاز روند عضویت ایران استقبال می کنیم. 

وزیر خارجه روسیه افزود :ایران هم اکنون به عنوان عضو ناظر در سازمان شانگهای مشارکت می کند که به آن کشور امکان می دهد در تمام فعالیت های این سازمان از جمله گروه تماس افغانستان مشارکت می کند. 

وی ادامه داد :فعالیت های سازمان شانگهای در عرصه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و تروریسم و تامین امنیت و فعالیت های اقتصادی در جهت منافع ایران و روسیه است. 
این مقام روس افزود :آنچه که مربوط به اتحادیه اروپا اورآسیا می شود ایران مدت طولانی شرکت کننده موافقت نامه موقت است الان روند برای عقد موافقت نامه دائمی ایران با اتحادیه را آغاز کردیم.

امیرعبداللهیان در پایان سفر به مسکو:
امیدواریم در آینده نزدیک همه طرف‌ها به تعهدات خود بازگردند/ادبیات برخی مقامات منطقه سازنده نیست

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: در دیدار با وزیر خارجه روسیه تاکید کردیم که ایران اهل مذاکره و مرد عمل واقعی است.
حسین امیرعبداللهیان در پایان سفر خود به مسکو در جمع خبرنگاران در تشریح نتایج سفر دو روزه خود به روسیه اظهار کرد: در جریان رایزنی امروز با آقای لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، دوستان در روسیه سوالاتی را در خصوص نحوه بازگشت ایران به مذاکرات و نحوه همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشتند.
وی اشاره به دیدگاه‌های ایران در این دو زمینه و تشریح آنها برای طرف روسی گفت: در این مذاکرات ما تاکید کردیم ایران اهل مذاکره است، مرد مذاکره و مرد عمل واقعی است و امیدواریم در آینده نزدیک در میز مذاکرات، طرف‌های مقابل نیز به همه تعهدات خود بازگردند و اگر همه طرف به تعهدات خود پایبند باشند و راستی آزمایی در این زمینه صورت بگیرد، ایران نیز پایبندی خود را همانطور که در گذشته نشان داده در آینده نیز نشان خواهد داد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به رایزنی‌های امروز خود با وزیر خارجه روسیه در مورد تحولات منطقه از جمله قفقاز جنوبی گفت: تحرکات بیگانگان، صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در منطقه قفقاز جنوبی برای همسایگان خوبمان در آذربایجان و ارمنستان در حال ایجاد دشواری‌هایی است و بعضا ادبیات به کار گرفته در منطقه توسط برخی از مقامات رسمی و رسانه‌ها در این منطقه، ادبیات سازنده‌‌ای نیست و فقط کمک کننده به پیشبرد اهداف دشمنان منطقه است.
امیرعبداللهیان گفت: ایران با سعه صدر و رفتار حکیمانه مبتنی بر نگاه همسایگی تاکید بر این دارد که باید همه کشورهای منطقه در مسیر گفتگو حرکت کرده و از این طریق مشکلات و سوء تفاهم‌های احتمالی را حل کنند و همه باید از این منطقه امن و باثبات سود ببرند.
وی تصریح کرد: نباید به ژئوپلیتیک و جغرافیای منطقه قفقاز تحت مداخلات خارجی خدشه‌‌ای وارد شود.
امیرعبداللهیان همچنین گفت: در این دیدار در مورد دیگر مسائل منطقه از جمله آخرین تحولات افغانستان، بحران سوریه و یمن و آخرین تحولات فلسطین گفتگو و رایزنی کردیم.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به رایزنی‌هایش با وزیر خارجه روسیه در ارتباط با روابط دوجانبه اشاره کرد و افزود: در این جلسه در مورد موضوع توقف صدور ویزا برای تجار و بازرگان ایرانی به خاطر شیوع کرونا صحبت کردیم، موضوعی که تاثیر جدی برای حجم تبادلات فعالیت‌های تجاری بین دو کشور داشته است.
وی همچنین با بیان اینکه علاوه بر مسائل سیاسی در ارتباط با همکاری‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری بین دو کشور نیز صحبت کردیم، ادامه داد: هر دو طرف بر این موضوع تاکید داشتیم باید این گفتگوها، رایزنی‌ها و توافقات حاصل شده منجر به جهش در روابط دو کشور شود، جهشی که برای مردم قابل اندازه‌گیری باشد.
وی افزود: به اندازه کافی توافق روی کاغذ بین دو کشور در زمینه‌های مختلف وجود دارد و باید بر روی اجرا و عملی کردن این توافقات متمرکز شویم.

/ ایسنا و ایرنا

کپی