اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰
در دیدار معاون وزارت خارجه ایران مطرح شد؛

قریشی: دیدگاه هماهنگ ایران و پاکستان درباره افغانستان اطمینان بخش است

قریشی: دیدگاه هماهنگ ایران و پاکستان درباره افغانستان اطمینان بخش است

وزیر امور خارجه پاکستان با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در منطقه و تاکید بر لزوم تسریع در اجرای توافقات دوجانبه، گفت: دیدگاه هماهنگ تهران و اسلام‌آباد درخصوص صلح افغانستان اطمینان بخش است.

منابع رسمی پاکستان این اظهارات را به نقل از  «شاه محمود قریشی» در دیدار روز سه‌شنبه وی با  «علی باقری» معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در اسلام‌آباد عنوان کردند.

در این دیدار  «سید محمدعلی حسینی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و  «سهیل محمود» قائم مقام وزارت امور خارجه این کشور نیز حضور داشتند.

وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: قریشی با یادآوری دیدار ماه گذشته سران ایران و پاکستان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه بر لزوم تسریع در اجرای توافقات دو کشور برای گسترش همکاری‌ها تاکید کرد.

طرفین درباره روابط دوجانبه ایران و پاکستان، لزوم‌ گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف و اوضاع افغانستان تبادل نظر کردند و خواستار افزایش تلاش‌های مشترک در مسیر گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری شدند.

در این بیانیه آمده است: وزیر امور خارجه پاکستان عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای را تبریک و از بازدید معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان نیز ابراز خرسندی کرد.

وی با یادآوری اهمیت سفر اخیر خود به ایران که در اواخر ماه اوت صورت گرفت، از رایزنی و دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی ابراز اطمینان کرد و افزود: گشایش ۲ گذرگاه جدید مرزی میان ایران و پاکستان ثمرات و منافع ملموسی را برای مردم دو کشور درپی خواهد داشت.

قریشی: دیدگاه هماهنگ ایران و پاکستان درباره افغانستان اطمینان بخش است

قریشی با اشاره به تحولات افغانستان، خواستار نقش فعالانه جامعه جهانی برای ‌کمک به مردم افغانستان جهت جلوگیری از بحران‌های انسانی و اقتصادی، گفت: وجود هماهنگی در مواضع و دیدگاه تهران و اسلام‌آباد در بحث صلح افغانستان اطمینان بخش است.

وی با تمجید از امضای توافقنامه تاسیس بازارچه‌های مرزی میان دو کشور در جریان سفر اردیبهشت امسال خود به ایران افزود: این بازارچه‌ها باید هرچه سریعتر به مرحله بهره برداری برسد.

وزیر امور خارجه پاکستان اظهار داشت: تعداد بسیاری از شهروندان این کشور هر سال برای زیارت اماکن مقدس به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنند و دولت اسلام‌آباد برای تسهیل سفر زائرین پاکستانی و مدیریت بهتر آن، سیاست زیارتی جدیدی را تدوین کرده است.

وی تاکید کرد: مواضع نزدیک و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در مجامع بین المللی خوشایند است.

قریشی اظهار داشت که وی نگاه رو به جلو به سفر آتی  «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران به پاکستان دارد.

براساس این گزارش، «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه طی سفر به پاکستان امروز با قائم مقام وزارت امور خارجه این کشور نیز دیدار کرد.

تاکید مقامات ایران و پاکستان بر توسعه مناسبات دوجانبه

علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در سفر یک روزه به پاکستان با وزیر امور خارجه و قائم مقام وی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار‌ها ، طرفین در زمینه همکاری‌های دوجانبه و تلاش در برای رفع موانع گفتگو کردند

۱- علی باقری کنی -معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان

۲- سهیل محمود، قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان

همچنین تحولات جاری در منطقه و تقویت همکاری‌های دو کشور در سطح منطقه‌ای و بین المللی از دیگر محور‌های این سفر بود.
مقامات دو کشور در این نشست توافق کردند، برای ادامه این رایزنی‌ها نشست بعدی در سطح معاونان وزارت امور خارجه دو کشور به زودی در تهران برگزار شود.

باقری: سیاست همسایگی در دولت سیزدهم یک نگاه راهبردی است

معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران، همکاری برای صلح منطقه‌ای، ارتقای مناسبات اقتصادی و رفع موانع در تجارت را سرفصل مهم سفر خود به پاکستان عنوان کرد و افزود: سیاست همسایگی در دولت سیزدهم یک نگاه راهبردی است که برای تامین منافع متقابل بسیار حائز اهمیت است.

«علی باقری کنی» روز سه‌شنبه پس از پایان رایزنی‌های خود با مقام‌های پاکستانی طی مصاحبه با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد گفت: در راستای اجراسازی سیاست راهبردی دولت سیزدهم مبنی بر اولویت دادن به همسایگان و تبیین سیاست همسایگی یک سفر دوره ای به چند کشور همسایه را داشتیم و امروز نیز با برادران پاکستانی خود دیدار کردیم.

وی افزود: این سفر بنا به دعوت قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان و  در قالب رایزنی‌های مستمر سیاسی بین دو کشور همسایه صورت گرفت و در این سفر گفت‌وگوهای مفصل و مثمر ثمری درباره موضوعات مختلف روابط ایران و پاکستان انجام پذیرفت.

باقری اظهار داشت: در جریان دیدارها و رایزنی‌های انجام شده میان دو کشور، در همه موارد همسویی داشتیم و چنانچه موانعی یا مسائلی در مسیر پیشبرد روابط دوجانبه وجود داشته باشد با رایزنی، همکاری و همیاری متقابل آن را رفع می‌کنیم تا هدف اصلی یعنی تراز واقعی روابط دو کشور و منافع دو ملت را بتوانیم تامین کنیم.

وی محورهای اصلی نشست با مقام‌های پاکستانی را صلح، ثبات و امنیت منطقه ای عنوان کرد و ارتقای مناسبات اقتصادی و رفع موانع در مسیر تجارت رو کیز یکی از سرفصل های مهم این سفر دانست.

معاون وزارت خارجه کشورمان افزود: توافق شد تا دور بعدی رایزنی‌های سیاسی دو کشور در آینده نزدیک در تهران برگزار شود که بیانگر جدیت دو کشور برای ارتقای مناسبات است.

وی تاکید کرد: سیاست همسایگی در دولت سیزدهم یک نگاه راهبردی است که رئیس جمهوری بر آن تاکید دار تا بتوانیم از ظرفیت‌هایی که در کشورهای همسایه وجود دارد برای تامین منافع متقابل استفاده کنیم و این رویکرد تاثیر راهبردی بر صلح، ثبات و امنیت منطقه خواهد داشت.

باقری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا افزود: دو کشور همسایه در بحث امنیت مرزها همواره در ارتباط هستند با این حال ممکن است شاید مسائل جزیی ایجاد شود که درباره آن نیز در این نشست بحث‌هایی را انجام دادیم.

وی گفت: ایران و پاکستان رویکرد برادرانه دارند و ما راهکار حل و فصل آن را به صورت مشترک یافته و به دستاوردهای مطلوبی نیز رسیده ایم. 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ایران و پاکستان یک سابقه درخشان از مناسبات در بخش‌های مختلف از جمله روابط سیاسی مختف دارند با این حال وضعیت فعلی روابط در تراز اصلی نیست و باید این مناسبات را گسترش دهیم.

/ منبع: خبرگزاری صداوسیما و ایرنا

کپی