اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

نمایندگان انگلیس و طالبان در افغانستان ملاقات کردند

نمایندگان انگلیس و طالبان در افغانستان ملاقات کردند

یک ماه پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، دفتر نخست وزیری انگلیس روز سه‌شنبه (۱۳ مهر ۱۴۰۰) از نخستین سفر مقامات دولت لندن به افغانستان برای ملاقات با نمایندگان ارشد طالبان پس از سقوط کابل خبر داد.

«سامون گس» نماینده عالی بوریس جانسون در امور افغانستان و «مارتین لانگدن» کاردار سفارت انگلیس در افغانستان که موقتا به دوحه منتقل شده است امروز با طالبان گفت‌وگو کنند.

در این سفر آن ها با شماری از اعضای ارشد طالبان از جمله امیرخان متقی وزیر امور خارجه، عبدالسلام حنفی معاون نخست وزیر و ملاعبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان ملاقات کردند.

بر اساس این گزارش، طرف انگلیسی درباره نحوه کمک به افغانستان در خصوص بحران انسانی این کشور، اهمیت جلوگیری از تبدیل شدن به مرکز پرورش تروریسم و ضرورت ادامه خروج امن آن‌هایی که مایل به ترک افغانستان هستند بحث و تبادل نظر کردند. گس و لانگدن همچنین درباره توجه به حقوق اقلیت‌های مذهبی و زنان در این کشور تاکید کردند.

در همین حال منابع خبری اعلام کردند که یک سرباز پیشین انگلیس که ماه گذشته توسط طالبان دستگیر شد با پرواز هیات انگلیسی به قطر، از کابل خارج شد. اسکای نیوز گزارش داد که «بن سلتر» ماه گذشته در جریان کمک به خروج افغان‌ها از این کشور دستگیر شد.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس گفت که این کشور به تلاش‌ها برای خروج امن آن‌هایی که مایل به ترک افغانستان هستند ادامه می‌دهد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیشتر شروطی را برای شناسایی طالبان مطرح کرده و گفته بود: اگر رژیم جدید کابل می‌خواهد بلحاظ بین‌المللی شناسایی شود و به میلیاردها دلار اموالی که بلوکه شده دسترسی داشته باشد، ما و دوستانمان از آن ها بابت تعهداتشان در خصوص جلوگیری از تبدیل دوباره افغانستان به پایگاهی برای تروریسم حساب می‌کشیم.

وی بیان داشت: ما همچنین بر لزوم احترام به حقوق بشر بویژه زنان و خروج امن افرادی که تمایل دارند افغانستان را ترک کنند تاکید داریم و  هدف دولت لندن ایجاد اجماع جهانی در این زمینه است.ایرنا 


 

کپی