اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

کلاهبردار اینترنتی در بوشهر دستگیر شد

کلاهبردار اینترنتی در بوشهر دستگیر شد

رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به شناسایی کلاهبردار اینترنتی با شگرد جدید گفت: شخصی در در یکی از شهرستان‌های شمالی استان بوشهر که با شگرد رمالی و فال‌گیری کلاهبرداری می‌کرد شناسایی و دستگیر شد.

شیوع ویروس کرونا و کمتر شدن فعالیت‌های حضوری و اجتماعی سبب افزایش کسب و کارهای مجازی و حضور پیش از پیش مردم در این فضا شده که به سبب آن افزایش سودجویی برخی افراد از این بستر مهیا کرده است.

در 3 سال اخیر افزایش حضور نوجوانان و کودکان در فضای مجازی و کنترل نشدن محیط این فضا توسط خانواده و عدم آموزش‌های لازم در خانواده در چگونگی استفاده صحیح از این فضا، سبب باز شدن بستر کلاهبرداری مجازی برای سودجویان شده است.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به رصد شبانه‌روزی فعالیت‌های کلاهبرداران اظهار داشت: در روزهای اخیر، شخصی که با تبلیغات گسترده در فضای مجازی، با شگرد رمالی و فال‌گیر با دادن وعده‌های دروغ، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان بوشهری می‌کرد شناسایی و دستگیر شد.

تهدید به انتشار تصاویر شخصی

سرهنگ مهدی قاسمی اضافه کرد: در پی شکایت خانم جوان مبنی بر تهدید به انتشار تصاویر خصوصی وی از طرف فردی که در سایت دیوار خود را فال‌گیر و دعا نویس معرفی کرده بود، پرونده اولیه و شکایت وی برای پیگیری موضوع ثبت شد.

وی با اشاره به اینکه اکثر قربانیان بانوان بودند خاطر نشان کرد: در بررسی اولیه مشخص شد که متهم  با درج و انتشار آگهی رمال و فال‌گیر در سایت دیوار، با افراد ارتباط برقرار می‌کرد و ادامه ارتباط را به واتسآپ هدایت می‌شد و با سوء‌استفاده از برخی شهروندان و دادن وعده‌های دروغ، هزینه‌های هنگفتی از آنها کلاهبرداری می‌کرد.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر بیان کرد: این نوع کلاهبرداران تصاویر و فیلم‌هایی از حریم خصوصی افراد گرفته و سپس با تهدید آنها به انتشار این تصاویر در فضای مجازی یا ارسال به اعضای خانواده، مبالغی را اخاذی می‌کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: با تلاش و اقدام ویژه کارشناسان سایبری پلیس فتا و پس از هماهنگی با مقام قضایی، متهم مذکور به هویت معلوم در مخفیگاه خود در یکی از شهرستان‌های شمالی استان بوشهر دستگیر شد.

استفاده از 11 تلفن همراه برای کلاهبرداری سایبری

وی خاطرنشان کرد: که از محل اختفای متهم 11 دستگاه تلفن همراه و 16 قطعه سیم کارت و اشیا مخصوص رمالی کشف شد که متهم با مشاهده دلایل و مستندات گردآوری شده به جرایم ارتکابی اعتراف کرد.

35 نفر قربانی یک مجرم حرفه‌ای

قاسمی با بیان اینکه این فرد از این طریق بیش از 3 میلیارد ریال درآمد نامشروع و غیرقانونی کسب کرده است افزود: تا این لحظه تعداد 35 نفر از قربانیان جرایم ارتکابی این مجرم حرفه‌ای در سطح کشور شناسایی شده است که به علت حجم جرایم ارتکابی و تجهیزات توقیفی از مجرم، اقدامات برای مشخص شدن میزان وجوه مجرمانه دریافتی و شناسایی مالباختگان ادامه دارد.

هشدار برای حفظ حریم شخصی

رئیس پلیس فتا استان به شهروندان توصیه کرد: فریب تبلیغات و وعده‌های توخالی افراد کلاهبردار را نخورند و از ارائه اطلاعات خصوصی و شخصی خود به افراد حتما خودداری شود.

وی تأکید کرد: براساس قانون، افرادی که تحت عنوان رمال و فال‌گیر اقدام به فریب در فضای مجازی و مبالغی را دریافت می‌کنند و به نحوی خرافه پرستی را رواج می‌دهند به‌عنوان کلاهبردار مورد تعقیب پلیس قرار می‌گیرند./تسنیم

کپی