اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

مدیرکل دامپزشکی استان:

ابتلای انسانی به بیماری هاری در هرمزگان گزارش نشده است

ابتلای انسانی به بیماری هاری در هرمزگان گزارش نشده است

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان گفت: در طی سال‌های گذشته و حتی امسال مواردی از گزیدگی حیوان هایی همچون سگ به انسان را در استان داشته ایم که خوشبختانه با مراجعه سریع افراد به مرکز درمانی و دریافت به موقع واکسن هاری موردی از ابتلای انسان به بیماری خطرناک هاری گزارش نشده است.

محمد جانباز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر سگی که به انسان گاز می گیرد در واقع هار نیست اما افرادی که مورد حمله‌ قرار گرفته و یا دچار گزش حیوانی شده اند؛ باید بلافاصله پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شست و شوی جای زخم به نزدیک ترین شبکه بهداشت و مرکز درمانی محل مراجعه کنند و طول درمان خود را طی کرده و واکسن هاری را دریافت کنند.

وی ضمن هشدار به افراد که نباید به سگ ها و حیوان ها نزدیک شوند و یا آن ها را مورد آزار و اذیت قرار دهند، بیان داشت: بیماری هاری بعد از بروز علائم بیماری به هیچ عنوان قابل درمان نیست که نباید فرد سهل انگاری کند و بلافاصله باید به پزشک مراجعه کند.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان یادآورشد: جدای از سگ، حیوانی به اسم خَدَنگ که از آن به اسم محلی «رژگو» دراستان نام می برده می شود؛ دیده شده است که درگیر به بیماری هاری بودند که این حیوان ها در صورت عادی، گاز نمی گیرند و حتی از انسان فراری هستند، اما در صورت بیمار بودن و یا تحریک شدن گاز می گیرند که تشخیص آن تنها با گرفتن حیوان بیمار و نمونه برداری از مغز آن است که آن هم در آزمایشگاه انستیتو پاستور ایران و یا آزمایشگاه های مختص، انجام می شود.

سه هزار و ۸۳۸ قلاده سگ دارای صاحب علیه هاری واکسینه شدند

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه مهم ترین راه پیشگیری از بیماری هاری انجام واکسیناسیون است، ابرازداشت: از مهر پارسال تا امسال حدود سه هزار و ۸۳۸ قلاده سگ دارای صاحب در استان علیه بیماری هاری واکسینه شده اند.

جانباز یادآورشد: همچنین به مناسبت ششم مهرماه روز جهانی مبارزه با هاری، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سگ بدون صاحب در مرکز نگهدای حیوان ها در شهر بندرعباس علیه این ویروس واکسینه شدند.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین راه انتقال بیماری هاری به حیوان و انسان، حیوان های وحشی و سگ‌های ولگرد هستند، بیان داشت: سگ های خانگی باید هر ساله یکبار مقابل بیماری هاری واکسینه شوند.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان اظهارداشت: سیاست دامپزشکی انجام واکسیناسیون فقط برای سگ های صاحب دار نگهبان است و سگ های خانگی را هم باید کسانی که سگ خانگی دارند با مراجعه به کلینگ های دامپزشکی درمان و واکسینه کنند.

جانباز همچنین با اشاره به اینکه بحث جمع آوری سگ های وحشی و ولگرد طبق دستورالعمل هایی که صادر شده، برعهده شهرداری ها و دهیاری ها است، گفت: در این راستا در شهر بندرعباس که طرح «جمع آوری سگ های بدون صاحب» از سال های اخیر اجرایی شده است، این سگ ها با همکاری شرکت های حامی از حیوان ها و شهرداری در مرکزی نگهداری می شوند و تحت نظر دامپزشک معاینه ها و واکسیناسیون انجام می شود.

ویروس بیماری هاری از طریق بزاق حاوی این ویروس در حیوان مبتلا به انسان یا حیوان دیگر و گاز گرفتن توسط حیوان هار به فرد سالم منتقل می‌شود و در مواردی ویروس هاری می‌تواند از طریق تماس بزاق حیوان هار با غشاهای مخاطی (چشم، دهان و غیره) و یا پوست خراشیده شده و یا خراشیده شدن پوست به‌وسیله پنجه آغشته به بزاق حیوان هار، به انسان منتقل شود./ایرنا


 

کپی