اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
گفت‌وگوی «ایران» با احمد اسماعیل پور، بازیکن باتجربه تیم ملی فوتسال پس از ناکامی در جام جهانی لیتوانی

این نسل، نسل سوخته فوتسال است

این نسل، نسل سوخته فوتسال است

تیم ملی فوتسال ایران در مسابقات جام جهانی 2021 لیتوانی با شکست مقابل قزاقستان از راهیابی به جمع 4 تیم پایانی بازماند.

از نظر کارشناسان این رشته تیم ملی با میانگین سنی 32 سال تجربه بالایی داشت و در 20 دقیقه اول دیدارهایش تیم برتر بود اما در نیمه دوم عملکرد خوبی نداشت و به اصطلاح در مقابل رقبا کم می‌آورد. اما واقعیت ماجرا چیست و چرا تیم ملی نتوانست با وجود قرعه مناسب به جمع 4 تیم نهایی راه یابد؟
احمد اسماعیل پور، بازیکن باتجربه فوتسال کشورمان در ابتدا در خصوص باخت به قزاقستان و حذف از جام جهانی و این که چرا تیم ملی در لیتوانی 2 نیمه متفاوت داشت؟ اینگونه صحبت کرد: «نیمه اول خوبی داشتیم و توانستیم 2 گل بزنیم اما در نیمه دوم هم تیم ما و هم تیم حریف عملکرد متفاوتی نسبت به نیمه نخست داشت و این موضوع باعث شکست‌مان شد. موضوعات فنی را باید کادر فنی پاسخ دهد اما نکته این بود که بعد از باخت اکثر کارشناسان ادعا داشتند که میانگین سنی بازیکنان بالا بود، این در حالی است که تیم‌های قدرتمند دنیا مثل آرژانتین که فینالیست شد، چنین شرایطی دارد و بالای 30 سال است. نتایج ما اصلاً ارتباطی به سن بازیکنان نداشت و بچه‌ها در نیمه دوم از نظر بدنی کم نمی آوردند. ما تیم باتجربه ای بودیم که همه کار از دست ما بر می آمد اما برخی اتفاقات باعث شد تا تیم ملی تلنگر بدی بخورد.»

شماره 3 تیم ملی فوتسال با اشاره به اینکه بهتر است منتقدان به دنبال دلایل اصلی باشند، افزود: «بالا بودن سن بازیکنان یک بهانه است و متأسفانه خیلی دوستان علاقه دارند که این موضوع را باعث شکست تیم ملی بدانند در حالی که 90 درصد از مربیان اگر جای محمد ناظم الشریعه بودند با همین بازیکنان در جام جهانی حاضر می‌شدند. مگر در لیگ بازیکنان جوانی داریم که به تیم ملی دعوت شوند؟ علاوه بر این برای تیم ملی چه کرده‌اند که انتظار حضور در جمع 4 تیم پایانی دارند؟ تیم ملی باید از اول شروع کند و با یک برنامه‌ریزی خوب کارش را آغاز کند. باید یک نسل جدید وارد تیم ملی شود. این نسل، نسل سوخته فوتسال است چرا که می‌شد با یک برنامه‌ریزی خوب بهترین نتایج را با همین نسل کسب کرد اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد. یکسری از اتفاقات مانع از کسب نتیجه در لیتوانی شد و بزرگترین ضربه به این نسل از فوتسال وارد شد.»

او اظهار داشت: «بعد از جام جهانی 2016 و کسب عنوان سومی در این مسابقات حرف‌هایی در مورد عدم برگزاری بازی تدارکاتی با حریفان قدرتمند زده شد اما متأسفانه هیچ راهکاری در این مورد ارائه نشد. در آن جام جهانی محمد کشاورز باتجربه در کنارمان بود و به خوبی ما را راهنمایی می‌کرد و این موضوع باعث شد تا ما در 2016 بهترین نتیجه تاریخ فوتسال را بگیریم اما ضعف‌های ما دیده نشود. تدارکات خوب تنها تهیه لباس یا پرداخت پاداش نیست. تدارکات تنها این نیست که با تیم درجه 2 آسیا یا چند تیم درجه 2 دنیا بازی تدارکاتی برگزار کنیم.»

این ملی پوش باتجربه و 33 ساله فوتسال افزود: «تیم‌های برزیل و اسپانیا را ببینید، اینها برای حضور در این مسابقات چه کار می‌کنند و با چه تیم‌هایی بازی تدارکاتی انجام می‌دهند، حالا اینها را با تیم ملی ایران که یکی از تیم‌های خوب فوتسال دنیا به حساب می‌آید،  مقایسه کنید. اصلاً تیم ما از نظر تدارکات با این تیم‌ها قابل مقایسه نیست. ضعف‌های ما با برگزاری بازی‌های دوستانه با تیم‌های درجه 2 آسیا و دنیا دیده نمی شود و باید برای دیدن آن با تیم‌های درجه یک دنیا بازی کنیم.»

اسماعیل پور در ادامه درباره بازی‌های مرحله گروهی مسابقات اینگونه صحبت کرد: «ضعف ما در همان بازی اول با صربستان مشخص شد و تیم ما به هیچ وجه تیم سرحالی نبود. در بازی با امریکا هم اینگونه بودیم و سرحال نبودیم. در بازی با ازبکستان هم 8 گل خوردیم و این واقعاً جای تعجب بود که چرا در نیمه دوم اینگونه بازی کردیم. در بازی با آرژانتین هم آنها بازی خودشان را نکردند و می‌خواستند به عنوان تیم دوم مسیر راحت‌تری برای صعود به جمع 4 تیم داشته باشند.»

او در پاسخ به این سؤال که چه موضوعات پشت پرده‌ای در تیم ملی وجود دارد؟ اینگونه پاسخ داد: «در حال حاضر زمان آن نیست که بخواهیم در خصوص این موضوعات صحبت کنیم. علاوه بر این کسانی ریش سفیدتر از من هستند که می‌توانند درخصوص مشکلات فوتسال حرف بزنند. برخی‌ها حرف‌های دلسوزانه می‌زنند اما در انتها هدف‌شان تخریب تیم ملی است. متأسفانه هدف فوتسالی‌ها ضربه زدن به همدیگر است.»

این ملی پوش فوتسال اظهار داشت: «با شرایط کنونی و مشکلاتی که وجود دارد، خیلی سخت است که چنین نسلی در فوتسال بوجود بیاید و این اتفاق حالا حالاها نمی‌افتد. باید از حالا برنامه‌ریزی شود و بازیکنان جوان را به تیم ملی بیاورند؛ حتی اگر این اتفاق به قیمت از دست دادن جایگاه فوتسال ایران در آسیا باشد. دیگر آسیا هم برای ما زنگ تفریح نیست.»

بــــرش

شمسایی: چوب عدم پشتوانه‌سازی را در جام جهانی خوردیم

وحید شمسایی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتسال گفت: «حذف تیم ملی فوتسال و شکست مقابل قزاقستان به تاریخ پیوست. آقای ناظم‌الشریعه هم به این موضوع اشاره کردند که از پیروزی‌های به‌دست آمده لذت نمی‌بردند ولی بهتر است این صحبت‌ها را کنار بگذاریم. اینکه برای سنگ سفیدی چه مشکل انضباطی پیش آمد یا به جای حسین طیبی می‌شد بازیکن دیگری برده شود، دیگر دردی را دوا نمی‌کند، باید تغییر نسل دهیم. فراموش نکنیم تیمی که در مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی حذف شده و حمله‌های بی‌رحمانه‌ای به خاطر این اتفاق متحمل شد، پنج سال قبل به‌عنوان سوم دنیا رسید و همگان از این تیم تمجید کردند. انتقادات بی‌رحمانه‌ای از ناظم‌الشریعه می‌شود.»

این عضو کمیته فوتسال بیان داشت: «برای فوتسال ایران باید تصمیمات منطقی و سازنده‌ای گرفته شود، نه اینکه هر فردی به خود اجازه دهد در مورد موضوعی که درباره آن تخصص و علمی ندارد، اظهارنظر کند. مهم‌ترین نقش را در جوانگرایی، فدراسیون فوتبال ایفا می‌کند. تیم ملی فوتسال ایران حداقل باید ۴۰ تا ۵۰ درصد دچار تغییرات شود ولی به شرطی که تیم‌های پایه فوتسال در عرصه ملی به خوبی برنامه‌های خود را رو به‌جلو انجام دهد. ما به‌هر دلیلی پشتوانه‌سازی در برخی دوره‌ها نداشته‌ایم و چوب آن را در جام جهانی لیتوانی خوردیم ولی می‌توان برنامه‌ریزی صحیحی کرد.»

بیشتر بخوانید:

برگزاری مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر در غیاب عزیزی خادم/ پرسپولیس - استقلال؛ هفته هشتم+ برنامه کامل نیم‌فصل اول

در جلسه آجورلو و مجیدی چه گذشت؟

کپی