اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

سطح امید به زندگی ایرانی‌ها بالا رفت/ شاخص در سال ۲۰۵۰ به ۷۷ سال می‌رسد

سطح امید به زندگی ایرانی‌ها بالا رفت/ شاخص در سال ۲۰۵۰ به ۷۷ سال می‌رسد

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امید به زندگی و افزایش طول عمر به عنوان دستاورد نظام سلامت با سرعت بیشتر و توالی کمتر در حال ازدیاد بوده و امید به زندگی از ۶۴ سال در سال ۱۹۹۰ میلادی به ۷۲ سال در ۲۰۱۹ رسیده است.

علیرضا رئیسی روز شنبه در وبینار آموزش و توانمندسازی سالمندان که با حضور مدیران، متخصصان و صاحبنظران دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شد، افزود: بحث توانمندسازی سالمندان بسیار مهم است. باید از توانمندی سالمندان استفاده کرد، این کار به تقویت بنیه آنها از نظر روحی، روانی و جسمی و به نشاط ایشان کمک می کند. 

وی اظهار داشت:  استفاده از تجربیات سالمندان، توانمندسازی و ایجاد فرصت های برابر یک امر ضروری برای سالمندان بوده و موجب نشاط جامعه می شود و توجه نظام سلامت به فاکتورهای خطر و بیماری های غیرواگیر و واگیر در طول سال ها موجب افزایش امید به زندگی در جامعه شده است.

رئیسی تصریح کرد: ارتقای سن امید به زندگی در سال ۲۰۵۰ به ۷۷ سال خبر بسیار خوبی خواهد بود و نشان دهنده توجه نظام سلامت به علم و تکنولوژی است اما باید توجه داشت که با افرادی در رده سنی جدید مواجه می شویم که باید زیرساخت های مراقبت از آنها را فراهم کرد.

به گفته وی،  از هر ۱۱ نفر در سال ۲۰۱۹ یک نفر بالای ۶۵ سال عمر داشت که این عدد در سال ۲۰۵۰ به ۶ نفر خواهد رسید. این عدد بسیار قابل توجه است و باید برای این همه سالمند برنامه ریزی کرد.

معاون بهداشت خاطر نشان کرد: جمعیت ۶۵ سال به بالا در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار از جمعیت زیر ۵ سال دنیا فزونی یافت. این تغییر سنی یعنی که نظام های سلامت باید چشم اندازهایی برای مواجهه با افراد زیادی که به سن بالای ۶۵ سال می رسند ترسیم کنند.

وی در پایان با اشاره به مرگ و میر ۶۰ درصد سالمندان واکسینه نشده، بر امر واکسیناسیون عمومی علیه کرونا تاکید کرد./ ایرنا

هر۷ دقیقه در ایران و هر۳ ثانیه در دنیا یک نفر دمانس می‌گیرد

اینفوگرافیک / امید به زندگی در این کشورها بیشتر است

نیاز به وزیر و وزارتخانه «تنهایی» در آینده‌ای نزدیک

سالمندان ایران ۱۰ برابر می‌شوند

 

کپی