اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

ایران، دوستان خود را در شرایط بعد از تحریم فراموش نخواهد کرد

ایران، دوستان خود را در شرایط بعد از تحریم فراموش نخواهد کرد

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران دوستان خود را در شرایط بعد از تحریم فراموش نخواهد کرد و کشورهایی که در این شرایط کنار ما باشند در شرایط گذر از تحریم هم موقعیت برتری در بازار ایران خواهند داشت.

به گزارش خانه ملت، وحید جلال‌زاده در دیدار جوزپه پرونه سفیر ایتالیا به اهمیت تقویت روابط پارلمانی ایران و ایتالیا اشاره کرد و گفت: با توجه به سابقه مثبت و ظرفیت فراوان روابط دو کشور، مجلس شورای اسلامی از همکاری با مجالس ایتالیا برای توسعه همکاری‌های دوستانه و تسهیل مناسبات فی‌مابین استقبال می‌کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین به کاهش حجم روابط اقتصادی ایران و ایتالیا در سال‌های اخیر اشاره و یادآور شد: سطح مناسبات اقتصادی دو کشور با ظرفیت‌های موجود متناسب نیست. ایتالیا در سال‌های گذشته شریک اول اقتصادی ایران در اروپا بود ولی در حال حاضر به‌رغم علاقمندی دو طرف، سطح تبادلات بسیار ناچیز است بنابراین امیدواریم در دوره پیش رو شاهد تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی فی‌مابین باشیم.

وی اضافه کرد: سفارت ایتالیا در تهران با برگزاری وبینارهای اقتصادی میان تجار دو کشور و فراهم کردن زمینه گفت‌وگوهای بخش‌های خصوصی ایران و ایتالیا می‌تواند سهم مهمی در این حوزه داشته باشد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت همکاری های دو طرف در شرایط تحریمی فعلی گفت: جمهوری اسلامی ایران دوستان خود را در شرایط بعد از تحریم فراموش نخواهد کرد. کشورهایی که در این شرایط در کنار ما باشند در شرایط گذر از تحریم هم موقعیت برتری در بازار ایران خواهند داشت.

جلال زاده با اشاره به تحولات منطقه از جمله گفت وگوهای ایران و عربستان گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از روابط مبتنی بر احترام متقابل با همسایگان استقبال کرده است. گفت وگوهای فیمابین با مقامات عربستان در جریان است. ما روابط سازنده ایران و عربستان را به نفع تقویت صلح و ثبات در منطقه و منافع طرفین ارزیابی می‌کنیم.

وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت: افغانستان کشوری است که قومیت‌های مختلفی در آن ساکن هستند از این رو ما از استقرار دولتی ملی و فراگیر که همه اقوام در آن مشارکت داشته باشند حمایت می‌کنیم.

امیدواریم زمینه بازگشت شرکت‌های ایتالیایی به ایران فراهم شود

جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به استقبال مجالس ایتالیا از تقویت همکاری‌ها با مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجالس ایتالیا علاقمند به توسعه روابط دوستانه پارلمانی با ایران در سطوح مختلف هستند و نشست مجازی رییس کمیسیون سیاست خارجی دو پارلمان در ماه های گذشته دلیلی بر این مدعا است.

وی با اشاره به روابط طولانی و خوب ایران و ایتالیا بویژه در حوزه مناسبات تجاری و اقتصادی و با تایید این مطلب که در سال‌های اخیر حجم روابط دو کشور به دلایل مختلفی افت زیادی کرده است، گفت: در هفته گذشته نشستی را میان تجار دو کشور با هدف شناسایی زمینه‌های مستعد همکاری برگزار کردیم. امیدواریم زمینه بازگشت شرکت های ایتالیایی به ایران فراهم شود و سریعتر بتوانیم به سطح تبادلات سابق برسیم.

سفیر ایتالیا در تهران همچنین به دیدار وزرای خارجه دو کشور در نیویورک اشاره کرد و گفت: وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در دیداری که در نیویورک داشتند بر ضرورت تقویت همکاری های دو طرف بویژه در حوزه های تجاری و اقتصادی تاکید کردند.

جوزپه پرونه در خصوص مسائل منطقه بویژه روابط ایران و عربستان و تحولات افغانستان سوالاتی را مطرح و با رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  گفتگو و رایزنی کرد.

در این دیدار سفیر ایتالیا در تهران دعوتنامه رییس کمیسیون روابط خارجی سنای ایتالیا را برای سفر جلال زاده به رم تقدیم وی کرد./ ایرنا 

کپی