اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
مدیرکل زمین شناسی اصفهان:

فرونشست، شهرک نیرو هوایی اصفهان را از سکنه خالی کرد

فرونشست، شهرک نیرو هوایی اصفهان را از سکنه خالی کرد

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان گفت: شهرک نیرو هوایی در این کلانشهر سال ۹۶-۹۷ به علت فرونشست از سکنه خالی شده است.

رضا اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر افزود: این شهرک واقع منطقه خانه اصفهان این کلانشهر که زمان قبل از انقلاب ساخته شد و افسران و خلبانان در آن زندگی می‌کردند سال ۱۳۹۶- ۱۳۹۷ به علت فرونشست زمین از سکنه خالی شده و هم اکنون تعداد انگشت شمار در این شهرک زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه شدت فرونشست در این شهرک تاکنون اندازه گیری نشده است، اظهار داشت: نشست زمین در این منطقه به حدی است که ساکنان آن را ترک کردند. منطقه "خانه اصفهان" از بلوار میخک گرفته تا خیابان‌های بنفشه جنوبی و شمالی تحت تأثیر تنش است و حتی خانه نوساز و مسجدی که ساختند یا اداره پست در همین خیابان دچار فرونشست شده و ساختمانی که یک سال پیش احداث شده هم اکنون ترک برداشته و ۱۰ سانتیمتر با ساختمان کناری جابه جایی دارد و این منطقه دیگر امکان سکونت ندارد.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان اصفهان تصریح کرد: پیشروی این فاجعه در اصفهان شوخی بردار نیست و اگر رودخانه زاینده رود جاری نباشد، اصفهان تا ۹ سال دیگر متروکه می‌شود؛ شهرک نیرو هوایی نمونه کوچکی از این فاجعه است درحالی که وضعیت فرونشست فرودگاه شهید بهشتی اصفهان و پایگاه هشتم شکاری از این بدتر است و این‌ها جلوه‌های یک شهر بوده که یکی یکی درحال نابود شدن است.

اسلامی ابراز داشت: میزان فرونشست در منطقه حبیب آباد در شمال کلانشهر اصفهان ۱۶ سانتی متر و در شهرک نیرو هوایی خیلی کمتر از این میزان باید باشد اما در بازدید امروز چاه آبی در پشت شهرک مشاهده کردیم و زمین کشاورزی که در آن کشت انجام می‌شود و احتمال دارد چاهی که تخلیه می‌شود این بلا را سر شهرک نیرو هوایی آورده باشد./ مهر

 

---
کپی