اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سالمندان ایران 10 برابر می‌شوند

سالمندان ایران 10 برابر می‌شوند

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: جمعیت سالمند ایران در یک شتاب منحصر به فرد جهانی یعنی از سال ۱۳۹۸ تا سال ۱۴۲۰ از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد می‌رسد.

حسام الدین علامه روز جمعه افزود: استمرار این رشد، باعث عبور جمعیت سالمندان ایران از یک سوم جمعیت کشور (یعنی ۳۳ درصد) در حدود سال ۱۴۳۵خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر جمعیت سالمندان مثبت ۶۰ سال ایران، حدود ۲/۱۰ درصد از جمعیت کشور یعنی نزدیک به هشت و نیم میلیون نفر است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۹۸ یعنی طی ۴۳ سال ، جمعیت سالمندی ایران  از ۵ به ۱۰ درصد رسیده است.

علامه افزود: علاوه بر این تحول که برخی از آن تعبیر به سونامی سالمندی در کشور می‌کنند، رصد شاخص های جمعیت شناختی جامعه کنونی میانسالان، و تأمل با رویکرد آینده نگری، در حوزه های سلامت، رفاه و فناوری، نشان دهنده ایجاد تغییرات کیفی و دگرگونی ویژگی های جمعیت شناختی سالمندی و تحول در چالش های آنها، در دو دهه آینده است.

وی استمرار روند افزایشی شاخص امید به زندگی و افزایش متوسط سنوات طول عمر بعد از بازنشستگی به بیش از ۳۰ سال و افزایش تعداد بازنشستگان و به تبع آن افزایش شاخص نسبت وابستگی و بار تکفل نیروی کار را از چالش های پیش روی کشور برشمرد و گفت: این تغییرات می‌تواند منجر به رکود اقتصادی و ورشکستگی صندوق های بازنشستگی شود.

علامه افزود:  کاهش تعداد فرزندان خانواده های دارای سالمند از ۹/۴  فعلی به یک و اندی در دو دهه آینده که همراه با افزایش تعداد سالمندان دچار تجرد قطعی و سالمندان بدون همسر (ناشی از افزایش طلاق در دوران جوانی و میانسالی)، باعث افزایش شدید سالمندان تنها و یا بدون همسر بویژه زنان سالمند تنها، در دو دهه آینده می شود؛ امری که با توجه به ارزشهای فرهنگی و مذهبی جامعه ما و نیز محدودیت های شدید زیرساختی  و کمبود ظرفیت در مراکز نگهداری اقامتی، مشکلات فراوانی را درمراقبت غیررسمی خانواده و اجتماع محور سالمندان ، در دو دهه آینده ایجاد خواهد کرد./ ایرنا

 
 
 
کپی