اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

ثبت بارش ۲۵۰ میلیمتری/ بارندگی شدید باعث نفوذ آب به ۱۰۰ منزل مسکونی در آستارا شد

ثبت بارش ۲۵۰ میلیمتری/ بارندگی شدید باعث نفوذ آب به ۱۰۰ منزل مسکونی در آستارا شد

مدیرکل مدیریت بحران گیلان با بیان اینکه مناطق غربی گیلان با حجم بالایی از بارش ها مواجه شدند، تصریح کرد: طی ۴۸ ساعت گذشته ۲۵۰ میلیمتر بارندگی در رضوانشهر به ثبت رسیده و اکثر رودخانه های غرب استان با افزایش دبی مواجه هستند.

امیر مرادی با اشاره به آغاز بارندگی های شدید در استان گیلان از عصر روز گذشته اظهار کرد: بیشترین میزان بارندگی به ترتیب مربوط به شهرستان های رضوانشهر، آستارا و تالش بوده است.

وی با بیان اینکه مناطق غربی گیلان با حجم بالایی از بارش ها مواجه شدند، تصریح کرد: طی ۴۸ ساعت گذشته ۲۵۰ میلیمتر بارندگی در رضوانشهر به ثبت رسیده و اکثر رودخانه های غرب استان با افزایش دبی مواجه هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، از تخریب یک سردهنه در آستارا به دلیل حجم زیاد بارندگی خبر داد و خاطرنشان کرد: از صبح امروز آب وارد قسمتی از شهر آستارا به ویژه در خیابان رستمیان شده و لذا کلیه امکانات بخش دولتی و خصوصی اعم از تجهیزات پروژه ای قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) که در حال ساخت راه آهن است را به منطقه مذکور بردیم.

مرادی، با اشاره به تلاش نیروهای آب منطقه ای برای بازگشایی مسیر آب، گفت: با توجه به ورود آب باران به شهر، جمعیت هلال احمر استان امدادرسانی را آغاز و چند قایق برای جابجایی مردم فراهم کرده است. اداره صمت شهرستان نیز در حال توزیع بسته های غذایی و نان و سایر مایحتاج در بین خانوارهاست.

وی با بیان اینکه وزارت کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران خواستار رفع کامل مشکل و رسیدگی به مردم آسیب دیده شدند، عنوان کرد: حدود ۳۰۰ خانوار به واسطه بالا آمدن آب دچار آسیب شدند که با همکاری فرماندار آستارا پیگیر وضعیت آنان هستیم و اقدام به تخلیه مردم از منازل درگیر کردیم.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان از تداوم بارندگی ها تا ظهر فردا خبر داد و یادآور شد: کلیه فرمانداران در حالت آماده باش هستند و خوشبختانه در سایر مناطق استان مشکل خاصی نداریم و بارندگی ادامه دارد./ ایسنا

**************

مدیرعامل هلال احمر گیلان خبر داد

آمادگی ۴۴ پایگاه جمعیت هلال احمر گیلان در پی بارش باران

مدیرعامل هلال احمر گیلان از آمادگی ۴۴ پایگاه و پست امداد و نجات و شعبه هلال احمر در پی بارش باران در استان گیلان خبر داد و گفت: پایگاه امداد هوایی جمعیت هلال احمر استان گیلان با یک فروند بالگرد و با گروه پرواز در حالت آماده باش قرار دارند.

سیاوش غلامی از آمادگی ۴۴ پایگاه و پست امداد و نجات و شعبه هلال احمر در پی بارش باران در استان گیلان خبر داد و اظهار کرد: پیرو پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش باران در استان گیلان برای کلیه کارکنان، امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر استان گیلان، آماده باش کامل اعلام شده؛ همچنین هماهنگی لازم با ادارات مدیریت بحران شهرستان ها صورت گرفته است.

وی با اشاره به خدمات امداد و نجات هوایی جمعیت هلال احمر استان گیلان افزود: پایگاه امداد هوایی جمعیت هلال احمر استان گیلان با یک فروند بالگرد و با گروه پرواز در حالت آماده باش قرار دارند که در صورت شرایط جوی مناسب، آماده پرواز برای پوشش امدادی در سطح استان و ارائه خدمات به مردم استان گیلان در صورت بروز حوادث هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان ضمن اشاره به آمادگی لجستیک جمعیت هلال احمر استان گیلان در صورت بارش احتمالی برف و باران در برخی از شهرستان های گیلان، گفت: جمعیت هلال احمر با ۸۰ دستگاه انواع خودروی امدادی شامل آمبولانس کمک دار، ست نجات، خودروهای کمک دار و خودروهای پشتیبانی آماده خدمت به مردم گرانقدر استان هستند.

غلامی با اشاره به حضور کارکنان، امدادگران، نجاتگران جمعیت هلال احمر گیلان در سطح پایگاه ها و آمادگی کامل آن ها خاطرنشان کرد: حدود ۱۸۰ نفر از امدادگران و نجاتگران در سطح استان به صورت شبانه روز در شعب و پایگاه ها مستقر و آماده ارائه خدمت در سطح جاده ها و محورهای کوهستانی هستند، سایر نیروهای داوطلب در خانه های هلال و کارکنان نیز در حالت آماده باش قرار داشته و در صورت نیاز با آمادگی کامل به کمک سایر نیروها خواهند رفت.

وی ضمن اشاره به پاسخگویی شبانه روزی ندای امداد عنوان کرد: تلفن ۱۱۲(ندای امداد) به صورت شبانه روز، آماده دریافت گزارشات حوادث احتمالی از سوی مردم است.

مدیرعامل هلال احمر گیلان، با اشاره به توجه مردم به اعلان هشدارها، تاکید کرد: هموطنان و مسافرین برای ایمنی بیشتر به هشدارهای پلیس، راهداری و جمعیت هلال احمر توجه کنند./ایسنا

آمادگی ۴۴ پایگاه جمعیت هلال احمر گیلان در پی بارش باران

*************

فرمانده پلیس راه استان:

رانندگان از تردد غیراجباری در محور کوهستانی گلستان پرهیز کنند

فرمانده پلیس راه گلستان با اشاره به تغییر شرایط آب و هوایی و احتمال بارش باران و وزش شدید باد گفت: براساس پیش بینی های هواشناسی رانندگان از تردد غیر اجباری در مناطق و محورهای کوهستانی و اتراق در حاشیه رودخانه های این استان پرهیز کنند.

سرهنگ علی عبدی اظهارداشت: با توجه به تغییرات آب و هوایی و پیش بینی بارش و وزش باد شدید این احتمال وجود دارد که سطح آب رودخانه ها بالا آمده و خطر آفرین باشد که از همین رو رانندگان در این ایام در اطراف رودخانه ها اتراق نکنند.

فرمانده پلیس راه گلستان افزود: بارش در مناطق کوهستانی می تواند به بروز سیلاب و ورود این آب ها به جاده ها منجر شود که در نتیجه می تواند برای خودروهای عبوری خطرساز باشد از همین رو رانندگان از تردد غیر اجباری در این مناطق پرهیز نمایند.

وی رانندگی با سرعت مطمئن، توجه به مقابل، پرهیز از رفتارهای خطرآفرین را از جمله راه های جلوگیری از بروز حوادث جاده ای بیان کرد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان هم گفت: نیروهای امدادی این سازمان در تمام شرایط آب و هوایی درحال خدمت رسانی به رانندگان و بهبود وضعیت جاده هستند اما در بارندگی ها جاده های کوهستانی خطرسازتر از دیگر مناطق هستند و لغزندگی بر اثر بارش در این جاده ها می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

مهدی میقانی اظهارداشت: توجه به شرایط جاده ای، تابلوهای اخطاردهنده و پرهیز از ترددهای غیراضطراری در بارندگی می تواند تا حد بسیار از بروز حوادث جاده ای جلوگیری کند.

به گفته وی همچنین رانندگان به منظور اطلاع از وضعیت راه های استان می توانند با شماره تلفن های ۲۲۲۳۱۳۱ و تلفن گویای ۱۴۱ تماس بگیرند./ ایرنا
در استان گلستان افزون بر پنج هزار کیلومتر راه وجود دارد که ۳۸۰ کیلومتر به همراه ۱۲ گردنه برف گیر است.

************

بارندگی شدید باعث نفوذ آب به ۱۰۰ منزل مسکونی در آستارا شد

بارندگی شدید و آبگرفتگی معابر در برخی نقاط شهری آستارا موجب ورود آب به حدود ۱۰۰ منزل مسکونی و بروز مشکلاتی برای شهروندان شد.

سرپرست فرمانداری آستارا اظهار داشت: شب گذشته در پی تشدید بارش ها و تخلیه نشدن آب رودخانه به علت عدم لایروبی به موقع، آب به حدود ۱۰۰ منزل مسکونی وارد شد.

سعید میرقربانی علت این اتفاق را تکمیل نشدن دیواره ها و آبراه ها برای هدایت آب های سطحی اعلام کرد و افزود: باید در خیابان کشاورز برای هدایت آب های سطحی در بارش های شدید، سردهنه ایجاد شود و همچنین با تکمیل طرح های عمران شهری از جمله دیواره های حفاظتی و لایروبی به موقع رودخانه از تکرار این حوادث جلوگیری شود.

وی ادامه داد: با تلاش و همکاری جمعیت هلال احمر و اداره صنعت، معدن و تجارت، برای خانوارهایی که منازل مسکونی آنها دچار آبگرفتگی شده بود مقادیری نان توزیع شد و شهرداری آستارا نیز از شب گذشته به همراه عوامل مربوطه برای رفع مشکلات ناشی از باش ها تلاش می کند.

سرپرست فرمانداری آستارا با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر تکرار بارش ها در اوایل هفته آینده، اعضای ستاد مدیریت بحران را به حضور و فعالیت میدانی در شهر و مقابله با مشکلات احتمالی فراخواند.

پیشتر اداره هواشناسی آستارا از پیش بینی ۹۰ تا ۱۲۰ میلیمتر بارندگی برای مناطق جلگه‌ای و ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیمتر برای ارتفاعات این شهرستان خبر داده بود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و حاشیه دریای خزر واقع شده و بعد از انزلی، دومین شهرستان پر بارش ایران است./ ایرنا

 

 

کپی