اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

اوجی: سرمایه‌گذاری ۱۰۴میلیارد تومانی وزارت نفت برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد

اوجی: سرمایه‌گذاری ۱۰۴میلیارد تومانی  وزارت نفت برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد

وزیر نفت گفت: وزارت نفت برای توسعه و رفع محرومیت از استان کهگیلویه و بویراحمد ،۱۰۴ میلیارد تومان برای اجرای ۶۲ طرح دربخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند.

جواد اوجی روز جمعه در حاشیه بازدید از کارخانه پتروشیمی گچساران در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این میزان اعتبار در بخش های مختلفی مانند رفاهی، آموزشی و امور زیربنایی در استان نفتخیز کهگیلویه و بویراحمد هزینه می شود.

وی بیان کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده ،۸۲ روستا در این استان تا پایان امسال به شبکه گاز طبیعی متصل می شود.

وزیرنفت با اشاره به مسوولیت اجتماعی وزارت نفت در مناطق نفتخیز ، گفت: این وزارتخانه هزینه لوله گاز واحدهای مسکونی ۹۰۰ خانوار زیرپوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی در کهگیلویه و بویراحمد را تقبل کرده است.

اوجی در مورد کارخانه پتروشیمی گچساران نیز گفت: این طرح ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۶۴ درصد از کالاهای مورد نیاز این طرح از محصولات داخلی تامین شده که جای قدردانی دارد.

میزان پیشرفت فیزیکی بخش های مختلف کارخانه پتروشیمی گچساران مانند تصفیه خانه آب ۲۳درصد،تولید بخار ۶۹.۷۳، برج  خنک کننده ۸۵.۴۹،تصفیه خانه پساب صنعتی ۳۶.۷۹،خط تامین آب ۷۶.۱۶،خط  گاز سوخت ۹۷.۵۵ و تامین برق ۹۲ درصد است.

اوجی ادامه داد: این طرح سالانه یک هزار و ۲۵۰ تن خوراک اتان خود را از پالایشگاه بید بلند بهبهان دریافت خواهد کرد.

اوجی ابراز داشت: گاز متان مورد نیاز این طرح ۵۳ هزار و ۹۰۰ مترمکعب در ساعت از خط سراسری و نیز برق این طرح به میزان ۵۰ مگاوات از سوی شرکت برق منطقه خوزستان تامین می گردد.

وی با بیان اینکه این طرح در زمینی به مساحت ۱۵۷ هکتار ساخته شده گفت: تامین آب این طرح از سد کوثر با لوله ۲۸ اینچی به ظرفیت یکهزار و ۷۶۰ مترمکعب در ساعت و به طول ۲۷ کیلومتر تامین می شود.

وزیر نفت با اشاره به در حال اجرا بودن سد چم شیر در گچساران گفت: ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار تاپایان امسال به این طرح تزریق می شود تا آبگیری آن در زمان وعده داده شده در ابتدای سال ۱۴۰۱ محقق شود.

سد چم شیر با هدف تولید انرژی برق آبی به میزان ۴۸۲ گیگاوات ساعت در سال و  تأمین آب بخش های مختلف از جمله توسعه گردشگری و  کشاورزی در روستاهای بالا و پایین دست سد و کنترل سیلاب و گسترش صنایع آبزیان انجام می گیرد.

تراز سد چم شیر از سطح دریا برای آبگیری  امسال به ۵۸۵ متر خواهد رسید.

وی حجم کل مخزن این سد را ۲/۳ میلیارد متر مکعب با مساحت ۵۱ کیلومتر مربع، طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا را ۵۹۸ متر عنوان کرد./ ایرنا 

 

 

 

کپی