اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

عوارض دوز سوم واکسن کرونا مانند دوز دوم است

عوارض دوز سوم واکسن کرونا مانند دوز دوم است

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا گزارش داد عوارض جانبی دریافت‌کنندگان واکسن تقویتی کووید-۱۹ همانند دوز دوم این واکسن است.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این یافته ها بر اساس گزارش های تهیه شده از حدود ۱۲ هزار و ۶۰۰ دریافت کننده دُز تقویتی واکسن کرونا در برنامه نظارت داوطلبانه ایمنی واکسن مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری است که عوارض جانبی این واکسن را ردیابی می کند.

در حالی که تزریق دُزهای تقویتی برای اکثر گروه های افراد هنوز در حال مطالعه است، سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا در ماه اوت (شهریور) تزریق دُزهای تقویت کننده واکسن های کرونای «فایزر-بایون تک» و «مدرنا» را برای افرادی که تحت عمل پیوند عضو قرار گرفته اند و نیز افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، مجاز اعلام کرد.

این سازمان هفته گذشته تزریق سومین دُز تقویتی واکسن کرونای «فایزر-بایون تک» را برای بزرگسالان ۶۵ سال و مسن تر و افراد دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیماری های قلبی، توصیه کرد. داشتن بیماری های زمینه ای افراد را در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ شدید قرار می دهد.

با این حال، این سازمان هنوز تزریق دُزهای اضافی واکسن های مدرنا و جانسون اند جانسون را توصیه نکرده است؛ این در حالی است که سازندگان هر دوی این واکسن ها آزمایش های بالینی را برای تعیین ایمنی و نیز نیاز به تزریق این دُز اضافی واکسن انجام داده اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرد، از ۱۲ هزار و ۶۰۰ دریافت کننده دُز تقویتی واکسن کرونا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند، ۷۹ درصد اظهار داشتند که درد و تورم را در محل تزریق تجربه کرده اند.

این مرکز افزود: علاوه بر این، ۷۴درصد گفتند که پس از تزریق دُز سوم، علاوه بر سایر واکنش های «سیستمیک» دچار خستگی، درد عضلانی یا سردرد نیز شده اند.

این آمار مشابه مواردی است که پس از تزریق دُز دوم واکسن ها گزارش شد، زمانی که که تنها  کمتر از ۷۸ درصد اظهار داشتند بر اثر تزریق دُز دوم واکسن کرونا دچار واکنش هایی در محل تزریق شده اند و حدود ۷۷ درصد عوارض جانبی سیستمیک را تجربه کردند./ ایرنا

دوز سوم واکسن کرونا باید به چه کسانی تزریق شود؟/ اتباع خارجی کانون‌های شروع عفونت‌های جدی

 

 

 

 

کپی