اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
بررسی تحولات بازار سکه و طلا در هفته‌ منتهی به ۹ مهرماه؛

افت و خیز بازار طلا و سکه در هفته نخست مهرماه

افت و خیز بازار طلا و سکه در هفته نخست مهرماه

قیمت سکه و طلا در هفته نخست مهرماه تحت تاثیر افزایش نرخ ارز با رشد همراه بود، حباب سکه نیز در هفته‌ای که گذشت به ۵۲۰ هزار تومان رسید.

بازار سکه و طلا در هفته پایانی شهریورماه، آرام و با ثبات بود، اما در هفته نخست مهرماه، شرایط تغییر کرد و با افزایش قیمت همراه شد.

بر همین اساس در بازار سکه، در روز شنبه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رقم ۱۱ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان معامله شد و فردای آن روز بهای آن۵۰ هزار تومان رشد داشت.

دوشنبه مصادف با اربعین سالار شهیدان بود و با توجه به تعطیلات رسمی، قیمتی اعلام نشد.  فردای آن روز (سه شنبه) قیمت سکه رشد اندک ۱۰ هزار تومانی داشت و هر سکه بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان معامله شد.

بهای سکه در روز چهارشنبه به ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید و پرونده معاملات پایان هفته (پنجشنبه) سکه طرح جدید با ۱۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان بسته شد. 

نوسان قیمت‌ها در بازار طلای خام نیز اندک بود. به این صورت که یک گرم طلای ۱۸ عیار در روز شنبه یک میلیون و ۱۴۱ هزار تومان معامله ‌شد و در روز بعد ۱۰ هزار تومان افت قیمت داشت. پس از اربعین حسینی قیمت طلای خام روند افزایشی داشت و روز سه شنبه با هشت هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۱۴۸ هزار تومان رسید و این روند افزایش هشت هزارتومانی روز چهارشنبه نیز تکرار شد و یک گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۱۵۶ هزار تومان به فروش رفت. در پایان هفته (پنجشنبه) قیمت آن به یک میلیون و ۱۶۲ هزارتومان رسید. 

هر مثقال طلا در هفته گذشته در کانال چهار میلیون تومان نوسان داشت و در پایان هفته به کانال پنج میلیون تومان وارد شد. براین اساس در نخستین روز هفته هر مثقال طلا برابر چهار میلیون و ۹۴۵ هزار تومان تعیین شد و روز بعد قیمت آن تقریبا ثابت بود.

بهای هر مثقال طلا در روز سه شنبه افزایشی بود و در این روز با ۳۲ هزار تومان افزایش با رقم چهار میلیون و ۹۷۳ هزار تومان داد و ستد می‌شد. رشد آرام قیمت هر مثقال طلا در روز چهارشنبه ادامه داشت و وارد کانال پنج میلیون تومان شد، نرخ آن در روز پنجشنبه به پنج میلیون و ۳۴ هزار تومان رسید.

قیمت انس جهانی طلا در هفته گذشته در محدوده قیمت یک هزار و ۷۴۰ تا یک هزار و ۷۵۰ دلار در نوسان بود. انس جهانی طلا در روز شنبه یک هزار و ۷۵۱ دلار و ۱۲ سنت بود و این رقم در روز یکشنبه با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی ثابت بود. اما در روزهای بعد قیمت آن کاهش یافت و تا یک هزار و ۷۴۳ دلار و ۶۶ سنت در روز سه شنبه رسید که بر این اساس، کاهش هشت درصدی را شاهد بودیم.

انس جهانی طلا در روز چهارشنبه معادل یک هزار و ۷۴۲ دلار و ۴۲ سنت شد.

نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تحولات بازار سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت،  گفت: نوسان قیمت انس جهانی طلا در هفته گذشته کم بود و بهای آن همچون هفته پایانی شهریورماه حدود ۲ تا ۱۰ دلار نوسان داشت. 

محمد کشتی آرای با اشاره به قیمت دلار در هفته گذشته گفت: نرخ ارز در هفته اول مهرماه ۶۵۰ تومان افزایش یافت و این رشد موجب شد قیمت سکه و طلا و نسبت به هفته پایانی شهریورماه با افزایش همراه باشد. 

وی افزود: حباب سکه تا روز چهارشنبه گذشته ۴۲۰ هزارتومان بود، اما این شاخص در روز پنجشنبه به حدود ۵۲۰ هزار تومان افزایش یافت./ایرنا 

کپی