اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

زندگی‌نامه حمیدرضا صدر، دو ماه پس از درگذشت او، همچنان پُرفروش است

زندگی‌نامه حمیدرضا صدر، دو ماه پس از درگذشت او، همچنان پُرفروش است

از جمله نام‌هایی که در میان عناوین «پرفروش شهریور ۱۴۰۰» کتابفروشی‌ها به چشم می‌خورد «از قیطریه تا اورنج‌کانتیِ» زنده‌یاد حمیدرضا صدر، «تکه‌هایی از یک کلِ منسجمِ» پونه مقیمی و «مغازه خودکشیِ» ژان تولی با ترجمه احسان کرم‌ویسی است.

 برای به‌دست‌آوردن عناوین کتاب‌های پرفروش هر ماه، در غیاب اطلاعات و آماری رسمی در سایت خانه کتاب و ادبیات ایران، راهی پیشِ روی اهالی رسانه نیست جز تماس با کتابفروشی‌ها و پرس‌وجو از آن‌ها؛ مسیری که ماه گذشته در خبرآنلاین برای به‌دست آوردن پرفروش‌های مرداد طی شد. در این مسیر، کتابفروشی‌ها به دلیل‌های مختلف، تعداد نسخه‌های فروخته‌شده خود را اعلام نمی‌کنند و از سوی دیگر، شمارگان انتشارِ هر کتاب هم به هیچ‌وجه شاخص خوبی برای پُرمخاطب بودن آن نیست.

از این رو، بهترین راه برای تعیین پُرفروش‌های عرصه نشر، این است که بررسی کنیم در هر کتابفروشی‌ اصلی و مرجعِ سطح شهر، چه آثاری، بیشترین تقاضا را در این بازار داشته است.

«تکه‌هایی از یک کل منسجم» از پونه مقیمی، رمان خارجی «اصلاحات»، نوشته جاناتان فرنزن با ترجمه پیمان خاکسار و رمان ایرانی «حفره» به قلم محمدرضایی‌راد، از پُرفروش‌های بازار کتاب در مرداد ۱۴۰۰ بودند که با توجه به بررسی‌های شهریور، «اصلاحات» و «حفره» از فهرست پرفروش‌ها بیرون رفته‌اند. در این میان، علاقه‌مندان به کتاب‌های حوزه خودشناسی و خودسازی که بازاری همیشه گرم داشته و دارند، در شهریور، همچون ماه گذشته، از «تکه‌هایی از یک کل منسجم» استقبال خوبی داشته‌اند.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید، اطلاعاتی است تحت عنوان «پرفروش‌های شهریور ۱۴۰۰» که از ۷ کتابفروشی بیدگل، نیلوفر، امیرکبیر و اسم در خیابان انقلاب، ثالث در خیابان کریمخان، شهر کتاب مرکزی در خیابان شریعتی و شهر کتاب الف در زعفرانیه درخواست کردیم تا در اختیارمان بگذارند.

براساس این اطلاعات، کتاب «از قیطریه تا اورنج‌کانتی»، در کتابفروشی‌های بیدگل، شهر کتاب مرکزی و شهر کتاب الف به‌ترتیب دو رتبه اول و یک رتبه دوم را از میان پنج عنوانِ پرفروش به دست آورده است.

«از قیطریه تا اورنج‌کانتی» روایتی خودنوشت از زندگی زنده‌یاد حمیدرضا صدر، منتقد سینما و کارشناس فوتبال از روزهای دست‌وپنجه نرم‌کردنش با بیماری سرطان است که در بخشی از آن چنین می‌خوانیم: «همه‌چیز با سرفه‌ای حین خواب شروع شد. مگر نه این‌که بسیاری از چیزهای مهم حین خواب شروع شده‌اند؟ مگر نه این‌که رخدادهای بزرگ معمولا از دل کوچک‌ترین وقایع برآمده‌اند؟ مگر نه این‌که پیشامدهای بد بی‌خبر درِ خانه را کوبیده‌اند؟»

«تکه‌هایی از یک کل منسجم» و رمان غیرفارسی «مغازه خودکشی» نیز نام‌هایی هستند که در میان عناوین پرفروش‌های شهر کتاب مرکزی، شهر کتاب الف و کتابفروشی اسم به چشم می‌خورند و پس از «از قیطریه تا اورنج‌کانتی» در رتبه‌های دوم و سوم پرفروش‌های شهریور ۱۴۰۰ قرار می‌گیرند./خبرآنلاین

کپی