اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

ژنرال مک‌کنزی: توافق ترامپ با طالبان دلیل وضعیت ملتهب افغانستان بود

ژنرال مک‌کنزی: توافق ترامپ با طالبان دلیل وضعیت ملتهب افغانستان بود

فرمانده سنتکام در کمیته سرویس‌های مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت، سقوط دولت افغانستان و ارتش آن به دست طالبان در ماه اوت را می‌توان به توافق کاخ سفید ترامپ در ۲۰۲۰ نسبت داد که به تکمیل خروج نیروهای آمریکایی متعهد شد.

به نقل از پایگاه نیوزویک، این اظهارت ژنرال کنت مک‌کنزی،‌ فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) چهارشنبه مقابل قانونگذاران کمیته مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شد و او تاکید کرد که سقوط دولت تحت حمایت آمریکا در افغانستان زمانی آغاز شد که تعداد نظامیان آمریکایی به زیر ۲۵۰۰ نیرو رسید.

مک‌کنزی گفت: امضای توافقنامه دوحه واقعاً تأثیر مخربی بر دولت افغانستان و ارتش آن داشت؛ بیش از هر چیز دیگری از لحاظ روانی، اما ما تاریخ مشخصی را برای زمان خروج و زمانی که آنها می‌توانند انتظار پایان همه کمک‌ها را داشته باشند، تعیین کردیم.

توافق موسوم به دوحه که در فوریه ۲۰۲۰ امضا شد، تاریخی را برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تعیین کرد. براساس توافق دوحه، طالبان هم تعهدات زیادی را پذیرفت، از جمله جلوگیری از ریشه دواندن گروه‌هایی مانند القاعده و تهدید آمریکا و متحدان از خاک افغانستان توسط آنها. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بعد از پیروزی در انتخابات، همچنان آن توافق را اجرا کرد اما تاریخ عقب‌نشینی را از ماه مه به ۳۱ اوت عقب انداخت.

ژنرال مک‌کنزی به عنوان فرمانده سنتکام ناظر عملیات خروج آمریکا از افغانستان بعد از یک حضور نظامی ۲۰ ساله بود. او به این کمیته گفت که توافق دوحه تاثیر روانی قدرتمندی بر دولت افغانستان داشت چون "زمانی که باید انتظار قطع کامل کلیه کمک‌ها را می‌داشتند، تعیین می‌کرد."

مک‌کنزی گفت برای "مدت قابل توجهی" بر این باور بوده است که اگر آمریکا شمار مشاوران نظامی خود در افغانستان را به کمتر از ۲۵۰۰ تن کاهش دهد، سقوط و ریزش دولت و ارتش افغانستان اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. او گفت بعد از توافق دوحه، کاهش نیروها به دستور جو بایدن در ماه آوریل "میخ دیگری بر این تابوت بود."

مقام‌های دفاعی روز سه‌شنبه هم در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا شهادت دادند، جایی که ژنرال مک‌کنزی و ژنرال میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفتند که حفظ ۲۵۰۰ پرسنل نظامی در افغانستان را توصیه کرده بودند.

ژنرال میلی همچنین گفت که تسخیر افغانستان به دست طالبان حفاظت از جان آمریکایی‌ها در برابر حملات تروریستی را سخت‌تر خواهد کرد. او طالبان را یک سازمان "تروریستی" توصیف کرد که "هنوز روابط خود با القاعده را قطع نکرده است."

به گفته او شکست در جنگ افغانستان حاصل ۲۰ روز یا حتی ۲۰ ماه آخر جنگ نبوده، بلکه نتیجه مجموعه‌ای از تصمیم‌های استراتژیک از مدت‌ها قبل بوده است. او از جمله به تصمیم جورج بوش برای آغاز جنگ در عراق و همچنین ناتوانی دولت او از دستگیری یا کشتن اسامه بن لادن، رهبر وقت القاعده زمانی که در افغانستان بوده است، اشاره کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم اذعان کرد که آنها سقوط سریع دولت و ارتش افغانستان را پیش‌بینی نمی‌کردند؛ سقوطی که به گفته او گروه‌های تندرو را در جهان "جسورتر" کرده است.

فرمانده سنتکام همچنین در جلسه چهارشنبه گفت با عبدالغنی برادر، نماینده طالبان در قطر ملاقات داشته است و در جریان این جلسه در ۱۵ اوت، ملا برادر ایده قرار گرفتن کنترل امنیتی کابل به دست ارتش آمریکا حین فرایند تخلیه را مطرح کرد. این صحبت‌ها گزارش پیشین واشنگتن پست را تایید می‌کند.

آشکار است که مک‌کنزی این مساله را نپذیرفته و خودش تاکید داشت که حتی آن را "پیشنهاد رسمی" قلمداد نکرد. این ژنرال آمریکایی توضیح داد که او دستورالعملی برای متعهد شدن به هیچ نوع عملیات سراسری در شهر نداشت و آمریکا هم منابعی برای اجرای این ماموریت در اختیار نداشت. او افزود که اطمینانی ندارد که این پیام اصلا به گوش بایدن رسیده باشد.

ژنرال مک‌کنزی مقابل کمیته سرویس‌های مسلح مجلس نمایندگان آمریکا همچنین گفت ارتش ایالات متحده چهار یا پنج ساعت بعد از حمله پهپادی ۲۹ اوت در کابل متوجه شد که غیرنظامیان را هدف قرار داده است. با این حال پنتاگون تا چندین هفته بعد از اجرای این حمله به کشته شدن غیرنظامیان اذعان نمی‌کرد.

ارتش آمریکا در ابتدا به غلط مدعی شد که یک تهدید از جانب داعش خراسان را هدف قرار داده است، اما این حمله جان ۱۰ غیرنظامی افغان از جمله یک نیروی امدادی و هفت کودک را گرفت.

اما مک‌کنزی روز چهارشنبه تاکید کرد که ارتش آمریکا در ابتدا متوجه نشد که "هدف این حمله... یک اشتباه و یک خطا بود، تا اینکه مدتی گذشت." مک‌کنزی گفت که سنتکام "با انتشار بیانیه‌ای این مطلب را بیان کرد" اما این صحبت او کاملا دقیق نیست. 

در جلسه روز چهارشنبه همچنین وزیر دفاع آمریکا تایید کرد که ارتش ایالات متحده چند ساعت بعد از این حمله پهپادی متوجه کشته شدن غیرنظامیان شده بود. ژنرال میلی که قبلا آن بمباران پهپادی را "حمله درست" توصیف کرده بود، در جلسه مجلس نمایندگان آمریکا باز هم از اظهاراتش دفاع کرد و گفت در آن زمان تمام دلایل لازم را داشت که فکر کند فرایندهای مناسبی دنبال شده است. 

در ادامه این جلسه پرحاشیه، وزیر دفاع آمریکا به قانونگذاران گفت که مقامات دولت ترامپ هیچ طرحی بابت خروج از افغانستان به او نداده بودند. لوید آستین گفت: هیچ طرحی در این رابطه به دست من نرسید. من اطمینان داشتم که ژنرال آستین میلر که آن زمان فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان بود و ژوئیه کنار رفت، برنامه‌هایی برای خروج در نظر گرفته است. اما اینکه دولت به دولت یا وزارتخانه به وزاتخانه اطلاعی داده باشد، چنین نبود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم اوایل همین ماه در جلسه مجلس نمایندگان آمریکا اظهارات مشابهی مطرح کرد. او گفت: ما ضرب‌الاجل خروج به ارث بردیم، نه یک برنامه./ ایسنا

کپی