اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی

شورای امنیت سازمان ملل در پی آزمایش های اخیر موشکی کره شمالی نشستی برگزار می کند.

منابع دیپلماتیک با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا گفتند این نشست روز پنجشنبه به وقت محلی برگزار می شود.

پیش از این، برخی منابع خبری به نقل از دیپلمات های سازمان ملل اعلام کردند شورای امنیت درباره کره شمالی نشستی برگزار خواهد کرد.
رسانه‌های کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کردند پیونگ یانگ با موفقیت توانسته است یک موشک مافوق صوت (هایپرسونیک) را در سواحل این کشور آزمایش کند.
به گزارش ایرنا، شبکه خبری "رودونگ سینمون" کره شمالی اعلام کرد: در اولین پرتاب آزمایشی، دانشمندان دفاعی قدرت پرواز و ثبات موشک را تایید کردند.
پارک جئونگ چئون، یکی از اعضای بلندپایه دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب حاکم کارگران کره، این آزمایش را در کنار مقامات دفاعی مشاهده کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کیم جون اون رهبر کره شمالی برغم ابراز تمایل برای بازگرداندن خطوط ارتباطی بین دو کره، اعلام کرد که رفتار آمریکا در دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا تغییر نکرده است
رهبر کره شمالی همچنین پیشنهاد گفتمان آمریکا را نمایشی خواند و گفت:اکنون آمریکا از مشارکت دیپلماتیک و گفتمان بدون پیش شرط حمایت می‌کند. اما این مساله چیزی جز نمایش برای پوشاندن اقدامات خصمانه آنها نیست.
کیم جون اون اظهار کرد که با گذشت ۸ ماه از حضور دولت جدید آمریکا هیچ تغییر در تهدید نظامی و سیاست خصمانه آنها در قبال پیونگ یانگ تغییر نکرده است.
به گزارش یونهاپ، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی همچنین از شلیک یک پرتابه " با برد کوتاه" در روز چهارشنبه خبر داد. ارتش کره جنوبی گفت: این موشک در ساعت ۶: ۴۰ صبح به وقت محلی از موپیونگ ری در استان جاگانگ شلیک شد و در آبهای ساحلی شرقی فرود آمد.
ارتش کره جنوبی همچنین اعلام کرد که سئول در همکاری با جامعه اطلاعاتی امریکا مشغول تجزیه و تحلیل این آزمایش موشکی کره شمالی است.
کیم سونگ نماینده کره شمالی در سازمان ملل در مجمع عمومی این سازمان اعلام کرد کشورش از حق مشروع برای آزمایش تسلیحاتی و تقویت توان دفاعی اش برخوردار است.
کره شمالی در سال‌های اخیر از دریای ژاپن برای آزمایش تعدادی موشک بالستیک کوتاه برد جدید استفاده کرده، اما این کشور اخیراً از موشک جدیدی که از واگن قطار شلیک شده است نیز رونمایی کرد که هدف آن افزایش قابلیت بقا در پی حمله یک کشور دیگر است.
مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی که با هدف توقف برنامه هسته‌ای و موشکی پیونگ یانگ در برابر تحریم‌های ایالات متحده آغاز شده بود، از دو سال پیش (۲۰۱۹) متوقف شد./ ایرنا

کپی