اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

۷۰ هزار نفر فهرجی حتی یک بیمارستان ندارند

۷۰ هزار نفر فهرجی حتی یک بیمارستان ندارند

عمر چهار دولت پشت سر هم از زمانی که به مردم فهرج‌ وعده‌ ساخت یک بیمارستان دادند گذشت اما همچنان جمعیت ۷۰ هزار نفری فهرج‌ مجبورند برای درمان به کرمان و بم بروند‌.

 گاهی اوقات جاده‌های پر حادثه این دو شهر جان آنها را می‌گیرد و هرگز پای آنها به بیمارستان و طبیبی‌ که بتواند مرهمی بر درد آنها بگذارد نمی‌رسد.به‌گزارش مهر، احداث این بیمارستان در شهرستانی با جمعیت ۷۰ هزار نفر در قلب کویر شرق کرمان در دولت نهم به تصویب رسید.
مردم این منطقه محروم برای استفاده از خدمات تخصصی درمانی چاره‌ای ندارند به جز سفری ۱۲۰ کیلومتری برای رسیدن به شهر بم.
می‌گویند فاز اول این بیمارستان افتتاح شده اما این خدمات هیچ شباهتی به یک بیمارستان ندارد و فقط خدمات اورژانسی و فوری که در مراکز بهداشت هم ارائه می‌شود در این بیمارستان که فقط نام بیمارستان را یدک می‌کشد به مردم داده می‌شود. نکته تأسف آور اینکه بسیاری از بیماران فهرجی در طول جاده فهرج – بم به‌دلیل طولانی بودن راه در این مسیر جان باخته  یا دچار حادثه رانندگی شده‌اند. از سوی دیگر عدم راه‌اندازی بیمارستان موجب فشار بیش از حد روی بیمارستان‌های بم و کرمان نیز شده است.
محمد برزنده از جمله ساکنان فهرج است که می‌گوید: شما تصور می‌کنید ما همه در شهر فهرج زندگی می‌کنیم اما این گونه نیست، همین شهر فهرج از محروم‌ترین مناطق کشور است که از بسیاری از امکاناتی که شما استفاده می‌کنید محروم است، مثلاً اکثر خیابان‌های شهر خاکی است و دیگر از وضعیت کوچه‌های خاکی شهری که اکثر روزهای سال با ریزگردها دست به گریبان است، نمی‌گویم. وی تصریح کرد: بسیاری از مردم در روستاهای اطراف زندگی می‌کنند که همین امکانات اولیه را هم ندارند و گاه کپرنشین  یا در خانه‌های خشت و گلی و سنگی قدیمی زندگی می‌کنند، تصور کنید یک نفر  در نیمه شب نیاز به خدمات پزشکی داشته باشد در همه این شهرستان یک پزشک متخصص وجود ندارد و باید در سنگلاخی چندین کیلومتر تا شهر فهرج سفر کند و خدمات اورژانسی دریافت کند که بیشتر در سطح پزشک عمومی است. وی می‌افزاید: اگر نیاز به پیگیری بیشتر و بستری داشته باشد باید به بم  یا کرمان سفر کنیم که هزینه این سفرها و اسکان برای همراهان بیمارها بسیار سنگین است و برای مردم محروم فهرج که سال‌هاست با خشکسالی و فقر مزمن مواجه هستند و محصول خرمایشان می‌خشکد بسیار سنگین‌تر است. رسول حسینی یکی دیگر از شهروندان فهرج است که می‌گوید چرا مصوبه دولت نهم در سال ۹۳ کلنگ زنی شد و در نهایت فقط اورژانس بیمارستان سال گذشته بهره‌برداری شد؟ وی می‌افزاید: ما از دولت سیزدهم می‌خواهیم طرح‌های محرومیت زدایی در مناطق کم برخوردار را در دستور کار قرار دهند و به جای توسعه بیشتر شهرهای توسعه یافته، فکری برای ارائه خدمات در شهرهایی کنند که هیچ امکاناتی ندارند و ما کوخ نشینان را هم ببینند. وی گفت: ما امید داریم که مشکل بیمارستان فهرج در دولت سیزدهم رفع شود و در این زمینه مطالبه جدی داریم.
رئیس شورای اسلامی شهر فهرج می‌گوید: باید برای توسعه خدمات بهداشت و درمان در فهرج کار اساسی انجام شود و یک کار جهادی و توسعه‌ای تدوین شده در این زمینه نیاز داریم.
رضا علیزاده می‌افزاید: در این شهر بیمارستان وجود ندارد و این شرایط در دوران شیوع کرونا و نیازهای تخصصی بسیار وضعیت را سخت‌تر کرده است.
وی افزود: در بسیاری از شهرها از زمان بروز مشکل درمانی تا رسیدن بیمار به بیمارستان فقط چند دقیقه زمان نیاز است اما چگونه در یک شهر مرکز شهرستان در صورت بروز مشکل باید به شهر دیگر برویم.  وی گفت: مسئولان برای حل این مشکل باید یک برنامه‌ریزی تدوین شده انجام دهند و مردم در جریان اجرای دقیق این برنامه باشند.
حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی، نماینده مردم شرق استان کرمان، یکی از مطالبه‌های جدی از دولت را افتتاح کامل بیمارستان فهرج دانست و گفت: از مهم‌ترین مشکلات این بیمارستان تجهیز و جذب نیرو است که در این خصوص با توجه به بیکاری بسیاری از نیروهای تخصصی باید دولت برای جذب نیرو در این مرکز درمانی اقدام عاجل انجام دهد. وی تصریح کرد: این بیمارستان با کمبود نیروی تخصصی از جمله پزشک و پرستار مواجه است و به همین دلیل بیمارستانی که بعد از سال‌ها سازه‌اش ساخته شده  هنوز راه‌اندازی نشده است. وی گفت: مردم این شهرستان با توجه به وضعیت معیشتی و مشکلاتشان نباید برای درمان به شهرهای دیگر بروند. این شهر در مسیر ترانزیتی قرار دارد و شاهد بروز سوانح رانندگی هستیم اما اگر حادثه‌ای رخ دهد فقط خدمات اولیه اورژانسی ارائه می‌شود. وی از وزیر بهداشت خواست توجه ویژه‌ای به شهرهای محروم داشته باشد و اقدامات عملی در این راستا انجام دهد.

کپی