اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

ادعای وزیر اماراتی در خصوص جزایر سه گانه ایرانی

ادعای وزیر اماراتی در خصوص جزایر سه گانه ایرانی

وزیر مشاور امارات در امور خارجه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی اشغال جزایر سه گانه از سوی ایران شد.

به گزارش  الخلیج آنلاین، خلیفه شاهین المرر، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در سخنرانی خود در هفتاد ‌وششمین نشست مجمع عمومی سازمان تاکید کرد که تلاش های برای حل درگیری های منطقه تنها در صورت توقف دخالت های خارجی در امور کشورهای عربی به ویژه سوریه،یمن، لیبی و عراق موفقیت آمیز خواهد بود.

وی در بخشی از سخنرانی خود با طرح ادعای اشغال جزایر سه گانه تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی از سوی ایران گفت: از ایران می خواهیم که از طریق راه حل مسالمت آمیز و مذاکرات مستقیم و یا پناه بردن به دادگاه بین المللی به اشغال جزایر سه گانه پایان دهد.

«خلیفه شاهین المرر» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه در سخنرانی خود در برابر مجمع عمومی سازمان ملل بر ضرورت اتحاد حمایت‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز نزاع‌ها تأکید کرد.

بر اساس گزارش «روسیا الیوم»، وی مدعی شد: همچنان از ایران می‌خواهیم به قانون بین‌الملل و اصول حسن همجواری احترام بگذارد و نزاع‌ها را از طریق مسالمت‌آمیز حل کند. همچنین مطالبه خود مبنی بر لزوم پایان اشغال جزایر سه‌گانه اماراتی "تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی" توسط ایران را تکرار می‌کنیم.

---

وزیر مشاور دولت امارات در ادامه گفت: مسأله دستیابی به یک توافق مشترک با ایران که تمامی نگرانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را حل کند همچنان یک درخواست اساسی است. هر توافقی با ایران در آینده باید کاستی‌های موجود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را حل کند و کشورهای منطقه در آن مشارکت داشته باشند.

وی در اشاره به موضوع افغانستان هم بر ضرورت تقویت امنیت و ثبات در این کشور تأکید کرد.

این مقام اماراتی در اشاره به موضوع یمن هم خواستار اجرای «توافق ریاض» شد و اقدامات دفاعی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مقابل تجاوزات ائتلاف سعودی را محکوم کرد.

خلیفه شاهین المرر درباره فلسطین هم بر لزوم پایان اشغال اراضی فلسطینی و ایجاد کشور مستقل در مرزهای ۱۹۶۷ تأکید کرد.

در همین ارتباط، نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیروز (دوشنبه) در آستانه سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل با خلیفه شاهین المرر و وزیر خارجه بحرین  در نیویورک دیدار کرد/ فارس ایسنا

کپی