اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
معاون گردشگری وزازت میراث فرهنگی:

صدور روادید در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده است

صدور روادید در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده است

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: باز شدن مرزها و صدور مجدد روادید برای گردشگران در جلسه ستاد ملی مقابله کرونا تصویب شده است که بارقه امید و احیای تدریجی و پیش‌بینی‌پذیری در کسب و کارهای صنعت گردشگری را ایجاد خواهد کرد.

علی اصغر شالبافیان عصر روز دوشنبه ( ۵ مهرماه) در آیین بزرگداشت روز جهانی گردشگری در برنامه دانشگاه آنلاین گردشگری پایدار و میراث جهانی درباره برنامه ها و رویکردها معاونت گردشگری در دولت سیزدهم گفت: برای موفقیت در توسعه صنعت گردشگری باید همه ذی نفعان این صنعت در نظر گرفته شوند؛ لازمه توسعه گردشگری به شدت نیازمند جلب مشارکت ذی نفعان مختلف این صنعت است؛ بررسی تجربه های موفق و ناموفق در سطوح سیاستگذاری و سطوح طرح های خرد توسعه ای هم این رویکرد را تایید می کند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: در خلا و با درنظر گرفتن فقط بخشی از ذی نفعان صنعت گردشگری و نشنیدن صدای آنها و لحاظ نکردن منافع همه آنها نمی توان گردشگری را توسعه داد، این نوع رویکرد اقداماتی که انجام دادیم را تفهیم می کند.

صدور روادید در جلسه ستاد ملی کرونا تصویب شده است

شالبافیان با اشاره به دو دهه فعالیت دانشگاهی، اجرایی و همکاری با مجلس تصریح کرد: در رویکرد اول به جلب همکاری و مشارکت همه ذی نفعان بر اساس مبانی نظری و تحقیقی اعتقاد داریم؛ و در رویکرد دوم که باید همگرایی و انسجام ذی نفعان گردشگری در مواجهه با برخورد سایر حوزه ها باید تقویت شود. 

وی خاطر نشان کرد: زمانی می توان گردشگری را در بالاترین سطوح سیاستگذاری کشور طرح و بحث کنیم و جا بیاندازیم که میان همه ذی نفعان گردشگری انسجام و همگرایی وجود داشته باشد. با تفرق به جایی نمی رسیم و هر اقدامی که تقویت کننده همگرایی و انسجام باشد و منافع همه بخش ها را تامین کند مورد تایید و پیگیری خواهد بود و به اقدامات اختلاف زا و منازعات بی نتیجه را توجه نخواهیم کرد.

معاون گردشگری کشور عملگرایی و نتیجه گرایی را یکی از رویکردهای اصلی در حوزه گردشگری عنوان کرد و گفت: دانشگاهی بودن معطوف به عدم عملگرایی نیست، بلکه اقداماتی که برنامه ریزی و اجرایی می شود باید تا رسیدن به نتیجه پی گیری شود و دستگاه اجرایی باید خروجی داشته باشد.

فعالان گردشگری نجیبانه مسائل صنعت گردشگری را  تحمل کردند
شالبافیان با بیان اینگه بخش گردشگری به برخی اقدامات فوری و اضطراری نیاز دارد گفت: یک سری از عوامل از اواخر سال ۹۷ و اوایل ۹۸ همچون سیلاب سراسری، ناآرامی های آبان ماه ۹۸ و نگرانی های پس از ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی و بعد از آن شیوع کرونا تاثیرات زیادی روی صنعت گردشگری گذاشت.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: اگر ورودی گردشگری رشد هم داشته است بیشتر به دلیل کم شدن ارزش پول ملی در یک روند ۱۲ ساله است؛ اما گردشگری یک بخش بسیار آسیب دیده است و فعالان این صنعت نجیبانه این مسائل و اتفاقات را تحمل کرده اند، بخشی از اقداماتی که در نظر گرفته شده برای رفع مسائل و مشکلات ایجاد شده در این دوران است.

شالبافیان افزود: از ابتدا که مهندس ضرغامی برای این مسئولیت معرفی شدند به  ایشان مشورت های فکری دادیم تا اقدامات فوری برنامه ریزی و به مراجع دولتی منعکس شود؛ تمدید معافیت های مالیاتی، امهال تسهیلات و بدهی های بانکی، حمایت های مالی از کسب و کارها که کافی نبود، اما ابتدایی و حداقلی و تا شهریور ۱۴۰۰ بود که در خواست کردیم این حمایت ها به دلیل استمرار کرونا تمدید شود.
تصویب صدور مجدد روادید برای گردشگران در جلسه ستاد ملی مقابله کرونا
شالبافیان گفت: وزارت میراث فرهنگی و معاونت گردشگری به صورت جدی شخص وزیر از زمان معرفی به دنبال صدور مجدد روادید و باز شدن مرزها برای گردشگران بودند، که خوشبختانه باز شدن مرزها و صدور مجدد روادید برای گردشگران در جلسه ستاد ملی مقابله کرونا تصویب شد و رییس جمهوری هم در جلسه هیات دولت به مناسبت روز جهانی گردشگری بر آن تاکید داشت که بارقه امید و احیای تدریجی و پیش بینی پذیری در کسب و کارهای صنعت گردشگری ایجاد خواهد کرد.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: برای بسیاری از فعالان صنعت گردشگری به ویژه کسب و کارهای مرتبط با گردشگری ورودی درباره حضور در نمایشگاه های گردشگری بین المللی برای پیش بینی ورود گردشگر به کشور مبهم و غیرقابل پیش بینی بود که با مطالبه و پیگیری آقای وزیر و بخش خصوصی، صدور مجدد روادید محقق شد.
وی به نیازهای غیر از دوران کرونا برای صنعت گردشگری اشاره کرد و افزود: صنعت گردشگری باید در نظام اداری کشور موقعیت یابی شود؛ آن جایی که گردشگری می تواند نقش آفرین باشد مورد توجه باید قرار گرفته و بکار گرفته شود، کار سختی است و نمی خواهیم افق رویایی ترسیم کنیم بلکه یک مسیر را آغاز می کنیم اما باید پیموده شود تا صنعت گردشگری متحول شود که آقای وزیر مذاکره با دستگاه های مرتبط در این زمینه را در برنامه کاری خود قرار داده اند. 
استفاده  از ظرفیت گردشگری برای تقویت ارتباطات بین ملت ها
شالبافیان با اشاره به دیدارهای وزیر با فرمانده ارتش و دبیر مناطق آزاد تجاری گفت: این اقدامات تصادفی نیست، مناطق آزاد تجاری یکی از نقش آفرینان حوزه گردشگری است نمی توان بدون هماهنگی و همکاری گردشگری را توسعه داد. گردشگری کشور در ساختمان اداری خلاصه نمی شود بلکه همه در این حوزه نقش آفرین هستند و باید یک رویکرد ملی شود تا نشانه های آن آشکار شود.
وی درباره رویکرد همکاری های بین المللی در توسعه گردشرگری گفت: از فرصت های منطقه ای و ارتباطات با شریکان راهبردی سیاست های کشور باید استفاده حداکثری شود، و ظرفیت گردشگری برای هموار کردن و تقویت ارتباطات بین ملت ها و کشور و تسهیل روابط به کار گرفته شود.

دستورالعمل های فعالیت های گردشگری باید بازبینی و شفاف شوند
شالبافیان به اولویت همکاری با اساتید دانشگاهی و متخصصان گردشگری اشاره کرد و افزود: برنامه هفتم توسعه را در پیش داریم، باید جهت گیری هایی که برای گردشگری و منافع ملی در نظر گرفته شود باید در این برنامه در نظر گرفته شود. برخی از مقررات و دستورالعمل ها که برای فعالیت باید بازبینی شود. برخی از این دستورالعمل ها باید فرصت آفرین و در برخی دیگر از سو استفاده ها جلوگیری شود. برخی از این ضوابط در دوره مسئولیت دکتر تیموری معاون سابق مورد توجه قرا گرفت اما به دلیل تغییرات ساختاری وزارتخانه که در حال حاضر بخش سرمایه گذاری زیرمجموعه معاونت گردشگری قرار گرفته مناطق نمونه و فرایندها نیازمند توجه است که در اولویت کاری ما قرار خواهد گرفت.

قانون ایرانگردی و جهانگری را هم که سه دهه تصویب شده به علت تغییرات در ذی نفعان و بازیگران صنعت گردشگری و منافع آن را بازنگری خواهیم کرد و نیازمند کمک مشورت جامعه دانشگاهی و متخصصان هستیم.

ادامه دارد..../ ایرنا

کپی