اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سفر ماجراجویانه به استانبول سرزمین رویا و امید

سفر ماجراجویانه به استانبول سرزمین رویا و امید

استانبول محبوب ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است که جمعیت آن بین 12 تا 19 میلیون نفر تخمین زده می شود. این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جهان و اروپا است و مرکز فرهنگ، معماری، اجتماعی و مالی ترکیه است.

بزرگترین و مهمترین شهر ترکیه استانبول است با وجود آن که آنکارا پایتخت این کشور می باشد. این شهر در سواحل تنگه بسفر و دریای مرمره، در چهارراه جاده هایی که از شبه جزیره بالکان به آسیای صغیر و از مدیترانه که به دریای سیاه منتهی می شود واقع شده است. استانبول تنها شهر جهان است که در دو قاره واقع شده است. موضع استانبول در ارتباط بین اروپا و آسیا، ترکیب فرهنگهای مختلفی است که طی قرن ها شکل گرفت، بنابراین یک مجموعه قومی جالب در این منطقه ایجاد شده است که برای گردشگران بسیار جذاب است و یکی از اصلی ترین دلایل خرید تور استانبول ارزان توسط ایرانیان نیز می باشد. منظور از تور، تور مسافرتی است که شامل بلیط وسایل حمل و نقل تا مقصد و از مقصد، وچر اقامتگاه، ترنسفر فرودگاهی، بیمه مسافرتی و راهنمای سفر می شود. استانبول در طول تاریخ دو هزار و نیم ساله خود، پایتخت سه امپراتوری بزرگ بود: روم، بیزانس و عثمانی، جایی که به لطف موقعیت جغرافیایی خود، همیشه در مرکز رویدادهای سیاسی، نظامی و فرهنگی بود. در دوران باستان به قسطنطنیه یا شهر کنستانتین، بعدها قسطنطنیه شهرت داشت و امروزه استانبول قوی ترین مقر اقتصادی و فرهنگی دولت ترکیه، قطب مهم بین المللی و ترافیکی و همچنین یک مرکز توریستی بسیار جالب است.

استانبول محبوب ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است که جمعیت آن بین 12 تا 19 میلیون نفر تخمین زده می شود. این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جهان و اروپا است و مرکز فرهنگ، معماری، اجتماعی و مالی ترکیه است.  اگر به استانبول بروید، افق های آن را که مملو از گنبدها و مناره ها در اندازه ها و ارتفاعات مختلف خواهید یافت و خیابان های پر جنب و جوش پر از فروشندگان، بازارهای ترکیه، رستوران ها و فرهنگ منحصر به فرد شرقی را به راحتی فراموش نخواهید کرد. آنچه گردشگران اغلب به عنوان بخش مورد علاقه خود در تجربه استانبول بر آن تأکید می کنند، غذاهای منحصر به فرد خاورمیانه ای است که باقلوا به عنوان دسر شماره یک آنها در بین دسرها قرار دارد.

 

تاریخچه شهر استانبول

قسطنطنیه یک شهر باستانی در ترکیه امروزی است که اکنون به استانبول معروف است. قسطنطنیه برای اولین بار در قرن هفتم قبل از میلاد ساخته شد، به دلیل موقعیت جغرافیایی اصلی آن بین اروپا و آسیا و بندر طبیعی آن، تبدیل به یک بندر پر رونق گشت. در سال 330 هجری قمری، محل "روم جدید" که متعلق به امپراتور روم  بود به شهری با ساکنان مسیحی با ثروت فراوان و معماری باشکوه شد. قسطنطنیه به عنوان مقر امپراتوری بیزانس برای 1100 سال وجود داشت، دوره های زیادی از ثروت و محاصره های وحشتناک را تحمل کرد، تا اینکه توسط محمد دوم امپراتوری عثمانی در 1453 تحت سلطه قرار گرفت.

در سال 657 پیش از میلاد، فرمانروای بیزاس از شهر یونان باستان مگارا، شهرکی را در ضلع غربی تنگه بسفر تأسیس کرد که دریای سیاه را با دریای مدیترانه پیوند می داد. به لطف بندر طبیعی بکر ایجاد شده توسط شاخ طلایی (گلدن هورن)، بیزانس تبدیل به یک شهر بندری پررونق شد. در طول قرون بعدی، بیزانس به طور متناوب تحت کنترل ایرانیان، آتنیان، اسپارتها و مقدونیه ها بود زیرا آنها برای قدرت در منطقه می جنگیدند. این شهر توسط امپراتور روم سپتیمیوس سوروس در سال 196 قبل از میلاد تخریب شد، اما بعداً با برخی از ساختارهای باقی مانده در امپراتوری بیزانس، از جمله حمام های زوکسیپوس، هیپودروم و دیوار محافظ بازسازی شد. کنستانتین اول پس از شکست دادن رقیب خود لیسینیوس برای تبدیل شدن به تنها امپراتور امپراتوری روم در سال 324 بعد از میلاد، تصمیم گرفت پایتخت جدیدی در بیزانس به نام "نوا روما" ایجاد کند که پایه روم جدید بود.

امنیت شهر استانبول برای گردشگران

یکی از دغدغه هایی که مسافران پیش از سفر به استانبول دارند این است که آیا این شهر برای سفر امن است یا خیر. حقیقت این است که نرخ جرم و جنایت در ترکیه پایین نیست و اگر از برخی قسمت های آن که تا حدودی خطرناک تلقی می شوند اجتناب کنید، بازدید از استانبول ایمن است. باید توجه داشته باشید که نقاط توریستی، رستوران ها، مغازه ها و وسایل حمل و نقل عمومی مکانهایی هستند که بیشتر سرقت ها و جیب بری ها در آنها رخ می دهد و جنایات خشونت آمیز نیز در اینجا وجود دارد.

زندگی بومیان در استانبول

برخی از شهرهای باستانی هنوز آثار پیشینیان در آنها باقی مانده است، اما استانبول هنوز نمادی باشکوه از گذشتگان است و در ورای مراکز خرید ارزان استانبول می توان فرهنگ و تاریخ را لمس کرد. مهمترین جاذبه این شهر آن مردم محلی هستند که با عشق و روحی مهربان میزبان گردشگران خارجی هستند. این جامعه پر جنب و جوش، فراگیر و در حال گسترش، مملو از افرادی است که سخت کار می کنند و جشن می گیرند، برای خانواده و دوستی ها ارزش قائل هستند و هیچ مشکلی در تلفیق سنت و مدرنیته در زندگی روزمره خود ندارند.در استانبول تمامی شب ها کافه و رستوران ها پر از خنده و شادی مردمی است که پس از یک روز سخت در کنار هم زندگی را جشن می گیرند.

 

کپی