اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

هشت پایگاه انتقال خون گیلان اربعین برای خونگیری فعال است

هشت پایگاه انتقال خون گیلان اربعین برای خونگیری فعال است

رییس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون گیلان گفت: پایگاه های انتقال خون استان فردا اربعین حسینی آماده حضور مردم برای اهدا خون است.

دکتر گیتی ایزدی پور روز یکشنیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پایگاه های انتقال خون در رشت ، لاهیجان، لنگرود، رودسر، بندرانزلی، فومن، آستارا و تالش روز اربعین از ساعت هشت صبح تا ١٣ آماده خونگیری است.

وی افزود: سامانه خونگیری در شهرداری رشت جنب مجتمع خاتم الانبیا و اتوبوس ثابت خونگیری در میدان یخسازی رشت برای خونگیری از مردم نوعدوست فعال است.

رییس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون گیلان با بیان اینکه به همه گروه های خونی نیاز است، گفت: بیماران نیازمند به خون در بیمارستان ها چشم انتظار یاری مردم برای شرکت در کار نوعدوستانه اهدا خون هستند.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مورد مصرف قرار می گیرند. 

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و  آمار بالای تصادفات، جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال "اهداکنندگان مستمر تا ۶۵ سال" ، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم،  فواصل اهدا خون هر ۸ هفته یکبار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال برای آقایان از ۴ بار و برای خانم ها از ۳بار تجاوز نکند، از شرایط اهدای خون است./ایرنا

کپی