اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ستاد ارتحال علامه حسن‌زاده برای آمل یک هفته عزای عمومی اعلام کرد

ستاد ارتحال علامه حسن‌زاده برای آمل یک هفته عزای عمومی اعلام کرد

ستاد ارتحال علامه حسن زاده آملی برای شهرستان آمل ، زادگاه و سکونتگاه این عالم عارف و فیلسوف یک هفته عزای عمومی اعلام کرد.

آیت الله حسن حسن‌زاده آملی ملقب به علامه حسن زاده فیلسوف متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی شنبه شب در زادگاهش شهر آمل به دلیل بیماری قلبی دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

ستاد ارتحال این عالم فقید ساعتی پس از اعلام رسمی خبر درگذشت وی در محل فرمانداری آمل تشکیل جلسه داد و تصمیم یک هفته عزای عمومی از فردا یکشنبه را تصویب کرد.

فرماندار آمل پس از نشست این ستاد به خبرنگار ایرنا گفت : تمام شهر باید به بزرگداشت علامه حسن زاده سیاه پوش شود. همچنین تمامی برنامه های آئینی و سنتی باید طی یک هفته آینده لغو گردد.

علیرضا شریعت افزود: تمامی تبلیغات شهری در طول یک هفته ممنوع است و به محتواهای مربوط به این عالم گرانقدر اختصاص می یابد.

علامه حسن زاده آملی در سن ۹۳ سالگی و پس از یک دوره سخت بیماری شنبه سوم مهر ماه ۱۴۰۰ دیده ار جهان فروبست. علت فوت علامه از سوی مسئولان درمانی عارضه قلبی ناشی از کهولت سن اعلام شده است.

حسن‌زاده آملی در اواخر سال ۱۳۰۷ هجری خورشیدی در روستای « ایرا » بخش لاریجان از توابع شهرستان آمل متولد شد. او در ۶ سالگی خواندن و نوشتن را در مکتب‌خانه آموخت و در سال ۱۳۲۳ دروس حوزوی را آغاز کرد.

علامه در سال ۱۳۴۲ش از تهران به قم رفت و به مدت ۱۷ سال در دروس علامه طباطبایی، برادر علامه و سید محمدحسن الهی حاضر شد. این فیلسوف بزرگ ایرانی پس از سکونت در قم، ۱۴ دوره شرح منظومه، چهار دوره اشارات، یک دوره اسفار اربعه و چهار دوره شرح فصوص قیصری را تدریس کرد. شرح تمهید و مصباح الانس نیز از جمله تدریس‌های اوست. او همچنین حدود ۱۷ سال دروس ریاضیات، هیات، وقت و قبله را درس داده که کتاب دروس «معرفة الوقت و القبلة» محصول آن درس‌هاست.

علامه حسن زاده آملی، کتاب‌هایی چون نهج‌البلاغه، اسفار اربعه، کشف المراد، کلیله و دمنه و گلستان سعدی را تصحیح کرده و دیوان اشعاری نیز به چاپ رساند./ایرنا


 

کپی