اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰

کوچ اموات به روستاها برای فرار از محدودیت‌های کرونایی

کوچ اموات به روستاها برای فرار از محدودیت‌های کرونایی

افزایش قیمت قبر، سخت‌گیری دفن متوفیان کرونایی و ازدحام در قبرستان‌ها در سطح شهرهای خراسان شمالی باعث شده است که شهروندان در این ایام اموات را برای دفن به روستاها ببرند تا مانعی برای برگزاری مراسم‌ عزاداری‌ نداشته باشند که گاهی نیز این موضوع باعث نارضایتی روستاییان شده است.

به گزارش ایرنا، یکی از اهالی جرگلان ضمن انتقاد از دفن مردگان شهری در روستاها گفت: در این ایام که شرایط کرونایی محدودیت‌هایی را برای دفن اموات در شهرها ایجاد کرده است افرادی که به علت کرونا، تصادف، کهولت و بیماری‌های مختلف فوت می‌کنند برای فرار از محدودیت‌های کرونایی اموات را برای دفن به قبرستان روستاها می‌آورند.
فرشید درخشان افزود: برخی از روستاییان سال‌ها از روستاها به استان‌های تهران، گلستان، مازندران و سایر استان‌ها و حتی شهرهای خراسان شمالی مهاجرت کرده اند که تا قبل از کرونا امواتشان را هم در محل سکونت خود دفن می‌کردند اما در شرایط فعلی و محدودیت‌های کرونایی مردگان را برای دفن به قبرستان‌های روستا می‌آورند. وی اظهارداشت: برخی از این خانواده‌ها در چند دهه اخیر هیچ رفت و آمدی به روستا نداشته اند اما متأسفانه هم اینک برای خاک کردن یکی از اعضای خانواده به روستا سفر می‌کنند و همین افزایش رفت و آمد‌ها احتمال شیوع بیشتر بیماری کووید۱۹ را  به وجود می‌آورد و از دیگر سو مراسم عزاداری را نیز در روستا با جمعیت زیاد و در برخی موارد بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌کنند.
درخشان گفت: متأسفانه این افراد تنها به دفن کردن نیز قناعت نمی‌کنند بلکه تمامی‌ مراسم‌ را در مسجد، حسینیه یا خانه‌های اقوام برگزار می‌کنند و شاید یکی از دلایلی که کرونا در روستاها بیشتر شده است  نیز همین امر باشد در حالی که در ماه‌های گذشته حتی یک مبتلا به ویروس کرونا در روستا نداشتیم.
افزایش دفن اموات در روستاها
عضو شورای اسلامی‌ یکی از روستاهای بجنورد نیز با بیان اینکه دفن اموات شهرنشینان در روستاها افزایش پیدا کرده است، گفت: در دهه‌های گذشته مردمی‌ که از روستا مهاجرت کرده بودند اگر یکی از اعضای خانواده فوت می‌شد او را در همان شهر محل سکونت به خاک می‌سپردند اما متأسفانه هم اینک این روند تغییر یافته است. وی گفت: حتی برخی از افرادی که اقوامی‌ در فلان روستا ندارند اما به صرف اینکه پدربزرگ یا مادربزرگ آنان در سال‌های گذشته در این روستا سکونت داشته برای دفن متوفیان به قبرستان روستا مراجعه می‌کنند و این در حالی است که معمولاً گنجایش قبرستان‌های روستایی نیز محدود است.
محمدعلی رحمانی گفت: افزایش قیمت قبر و هزینه‌های کفن و دفن بالا در شهرهای خراسان شمالی پس از همه‌گیری کرونا نارضایتی مردم این استان را به همراه داشته و موجب نگرانی بازماندگان افراد متوفی شده است. وی افزود: هم اینک با افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا رفت و آمد به این روستا‌ها برای برگزاری مراسم تدفین و خاکسپاری نیز بسیار افزایش یافته که این امر نگران کننده است زیرا پروتکل‌های بهداشتی رعایت نمی‌شود و بیشتر روستاییان از ماسک استفاده نمی‌کنند. وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته نیز  افرادی بوده اند که پس از فوت شدن بنا به وصیت‌نامه افراد جنازه آنان در روستا به خاک سپرده شد اما این افراد روستاییان شهرنشینی بودند که هیچ گاه پیوند خود را با روستا قطع نکردند.
 

کپی