اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

میانمار بدونِ سخنران در نشست سالانه سازمان ملل متحد

میانمار بدونِ سخنران در نشست سالانه سازمان ملل متحد

سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که هیچ نماینده ای از سوی میانمار در اجلاس سالانه سازمان ملل متحد سخنرانی نخواهد کرد.

از خبرگزاری «رویترز»، « استفان دوجاریک » سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد: « در این مقطع زمانی، میانمار در مجمع عمومی سخنرانی نخواهد کرد. »

سازمان ملل متحد در حالی از عدم حضور نماینده ای از میانمار در مجمع عمومی سالانه این سازمان  برای سخنرانی کردن خبر داد که به دولت موقت طالبان برای روز دوشنبه برنامه سخنرانی داده شده است.

از زمان کودتا در میانمار داشتن کرسی در سازمان ملل متحد برای دولت انتخاب شده پس از کودتا محل مناقشه بوده است به همان ترتیبی که ماه گذشته با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان این موضوع برای دولت موقت این کشور نیز مطرح بوده است.

ابتدا قرار بود « کیاو موئی تون» نماینده  فعلی میانمار در سازمان ملل که  از سوی آنگ سان سوچی به این سمت منصوب شده بود در روز آخر این اجلاس یعنی روز دوشنبه برای ۱۹۳ عضو این سازمان سخنرانی کند.

براساس گفته دیپلمات ها چین، روسیه و آمریکا به توافقی دست یافتند. مسکو و چین موافقت کردند در صورتی که «کیاو موئی تون» در این اجلاس سخنرانی نکند مخالفتی برای ماندن وی در کرسی سازمان ملل متحد نداشته باشند.

«کیاو موئی تون» در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «من از لیست سخنرانان کنار گذاشته شدم و در مجمع عمومی امسال سخنرانی نخواهم کرد. » وی در ادامه افزود از توافقی که میان برخی اعضای سازمان بدست آمده مطلع است.

ارتش میانمار «اونگ تورین» را به عنوان نماینده خود در سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده بود در حالی که «کیاو موئی تون» درخواست اعتبار مجدد برای سمتش را در این سازمان ارائه داده بود.

استفان دوجاریک گفته است در حال حاضر نماینده افغانستان که در سازمان ملل برای روز دوشنبه سخنرانی خواهد کرد «غلام ایسازکی» نماینده فعلی افغانستان در سازمان ملل متحد است.

«امیر خان متقی» وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان از رهبران دنیا خواسته «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان به عنوان نماینده دولت موقت افغانستان در سازمان ملل متحد منصوب شود. این موضوع با ۹ عضو این سازمان از جمله آمریکا، چین و روسیه مطرح خواهد شد و به شکل سنتی در ماه اکتبر یا نوامبر تصمیم اعلام خواهد شد تا آن زمان هر دو نماینده فعلی میانمار و افغانستان در کرسی های خود باقی می مانند./ ایرنا

کپی