اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

حمایت آمریکا از دولت انتقالی سودان باتهدید کودتاچیان

حمایت آمریکا از دولت انتقالی سودان باتهدید کودتاچیان

مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد، فرستاده ویژه این کشور به منطقه شاخ آفریقا هفته آتی به منظور تاکید بر حمایت ایالات متحده از سودان پس از تلاش برای انجام کودتا، عازم این کشور خواهد شد.

 به نقل از سایت عربی ۲۱، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان گفت‌وگوی تلفنی با عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان تاکید کرد، هرگونه تلاش از سوی نظامیان برای نابودی اعلامیه قانون اساسی سودان و اصول توافق شده بر آن، عواقب خطرناکی را بر روابط دوجانبه بین ایالات متحده و سودان و بر کمک‌های آتی خواهد داشت.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت، جفری فلتمن، فرستاده ویژه آمریکا به منطقه شاخ آفریقا هفته آتی به منظور تاکید بر حمایت ایالات متحده از سودان پس از تلاش برای انجام کودتا، به این کشور سفر خواهد کرد.

پیشتر آمریکا تلاش برای کودتا در سودان را محکوم کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده حمایت خود را از "گذار دموکراتیک" در سودان ادامه می‌دهد.

وی هرگونه "اقدامات ضد دموکراتیک" را محکوم کرده و نسبت به "مداخلات خارجی با هدف انتشار اطلاعات غلط و تضعیف اراده سودانی‌ها" هشدار داد.

روز سه شنبه تلویزیون رسمی سودان از تلاش ناکام برای کودتا در این کشور خبر داد.

این اقدام توسط گروهی از افسران ارتش سودان که تلاش داشتند ساحتمان رادیو تلویزیون را در کنترل بگیرند صورت گرفت اما از سوی شورای انتقالی سودان این تلاش خنثی شد و ارتش اعلام کرد که در خیابان‌ها منتهی شده اوضاع در کنترل کامل است.

همچنین ۴۰ افسر ارتش در رده‌های مختلف به جرم مداخله در این تلاش بازداشت شدند./ ایسنا

کپی