اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

پوجدمون آزاد شد

پوجدمون آزاد شد

رهبر سابق جدایی طلبان کاتالونیا از زندانی در شهر ساردینیا، ایتالیا و یک روز پس از دستگیری به اتهام اغتشاش و شورش، آزاد شد.

 به نقل از شبکه خبری فرانس ۲۴، کارلس پوجدمون، رهبر سابق جدایی طلبان کاتالونیا پس از آزادی از زندان گفت: همه چیز خوب است.

وی توسط پلیس ایتالیا و در جزیره ساردینی این کشور و به درخواست دولت مادرید بابت رفراندوم استقلال طلبی کاتالونیا دستگیر شده بود. وکیل وی اوایل روز جمعه گفته بود که موکلش درحالیکه برای جلوگیری از استردادش به اسپانیا مبارزه می‌کند، آزاد می‌شود.

پوجدمون که در ۲۰۱۷ و در پی رفراندوم استقلال کاتالونیا از اسپانیا گریخت و عضوی از پارلمان اروپایی است، اجازه یافت تا ایتالیا را ترک کند. جلسه بعدی رسیدگی به پرونده وی چهارم اکتبر است.

در مارس ۲۰۲۱، پارلمان اروپایی مصونیت پوجدمون و دو تن دیگر از قانونگذاران حامی استقلال کاتالونیا را لغو کرد؛ تصمیمی که در ژوئیه توسط دیوان عالی اتحادیه اروپا تایید شد. البته تصمیم پارلمان اروپا مورد تجدیدنظر است و هنوز حکم نهایی دادگاه اتحادیه اروپا صادر نشده است.

پوجدمون ۵۸ ساله شب را در زندان گذراند و از طریق لینک ویدئویی در دادگاه روز جمعه حاضر شد و در نهایت، قاضی تصمیم گرفت تا او را به شرط وثیقه آزاد کند.

وکیل پوجدمون همچنین اعلام کرد دادستان‌ها خواستار بازداشت او نشدند.

وکلای پوجدمون همچنین تاکید کردند که هیچ پایه و مبنایی برای دستگیری و استرداد موکلشان وجود ندارد اما این را هم اعلام کردند که ممکن است این روند چندین هفته به طول بینجامد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا نیز روز جمعه گفت، به تصمیم دولت ایتالیا احترام می‌گذارد اما مشخص است که کارلس پوجدمون باید دادگاهی شود.

دستگیری پوجدمون انتقادهای زیادی را از جانب دولت کاتالونیا در پی داشت به طوریکه رهبر منطقه‌ای کاتالونیا خواستار آزادی سریع وی شد و گفت، به ساردینیا سفر می‌کند تا در کنار پوجدمون باشد.

دستگیری رهبر سابق جدایی طلبان کاتالونیا در برهه‌ای حساس رخ داد؛ ۹ روز پس از آنکه دولت چپگرای اسپانیا و مقام‌های منطقه‌ای کاتالونیا گفتگوها را برای یافتن راه‌حلی به منظور خروج از این بدترین بحران سیاسی در اسپانیا از سرگرفتند.

پیش از جلسه دادگاه روز جمعه، حامیان پوجدمون در مقابل دادگاه حاضر شده و پرچم بزرگ استقلال کاتالونیا را در دست داشتند./ ایسنا

کپی