اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

اعتراض صدها نفری در کابل برای رفع توقیف دارایی‌های خارجی افغانستان

اعتراض صدها نفری در کابل برای رفع توقیف دارایی‌های خارجی افغانستان

صدها تن با تجمع در کابل از ایالت متحده خواستند تا میلیاردها دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را که در خارج از این کشور بلوکه شده است، آزاد کند چرا که طالبان برای مقابله با بحران اقتصادی عمیق به آن نیاز دارد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، این تجمع اعتراضی که در آن مردم بنرهایی به زبان انگلیس به همراه داشتند، در شرایطی برگزار شد که مقام‌های طالبان خواسته‌اند بیش از ۹ میلیارد دلار از ذخایر خارجی افغانستان که در خارج بلوکه شده است، آزاد شود.

نورالدین جلالی، عضو انجمن جوانان مسلمان افغانستان که در این تجمع حضور داشت، گفت: ما از آنها می‌خواهیم تا این پول را آزاد کنند چون این تنها پول افغانستان است. این پول افغان‌ها و پول کسب و کار ماست که برای خرید غذا و دارو استفاده می‌شود.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در پیامی توییتری درباره این اعتراض، بر حمایت دولت جدید از اعتراضات و خواسته آنها تاکید کرد.

فشار برای آزادسازی بودجه بانک مرکزی افغانستان با وقوع بحران اقتصادی که بعد از سقوط دولت تحت حمایت غرب در کابل وخیم‌تر شد، افزایش یافته است و میلیون‌ها تن با افزایش بهای مواد غذایی و دیگر کالاهای اساسی به مشکل خورده‌اند.

در تجمع روز جمعه، معترضان خشم خود را متوجه مقام‌های آمریکایی کردند و بنرهایی با شعارهایی مثل "افغان‌های عادی نباید بهای شکست آمریکا را پرداخت کنند" در دست داشتند. یکی از معترضان ساکن کابل گفت که این مساله به مشکلاتی که ممکن است واشنگتن با هر شخصی داشته باشد، فرق دارد. او گفت: این پول مردم است./ ایسنا

کپی