اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

حزب‌الله لبنان : واردت گازوئیل از ایران باعث سردرگمی آمریکا شد

حزب‌الله لبنان : واردت گازوئیل از ایران باعث سردرگمی آمریکا شد

معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان در مصاحبه‌ای گفت که واردات گازوئیل از ایران باعث سردرگمی آمریکا و عجله آنها برای یافتن راه‌حلی برای بحران انرژی لبنان شد.

«شیخ نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب الله لبنان  گفت که گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران به دستور امام «سید علی خامنه‌ای» تنها درباره موضوع هسته‌آی و نه هیچ موضوع دیگری خواهد بود.

وی که با شبکه خبری المنار مصاحبه می‌کرد، افزود: «هیچ گونه مذاکره‌ای درباره مازوت ایرانی یا درباره هر موضوع دیگر نه از نزدیک و نه از دور انجام نشده و ما آماده وارد کردن مازوت از گذرگاه‌های مرزی شناخته شده هستیم اما برخی در کشور از آمریکا و تحریم‌هایش می‌ترسند».

شیخ نعیم قاسم درباره واردات مازوت ایران از طریق سوریه و به وسیله حزب‌الله گفت که این اقدام برای نخستین بار تا کنون، مهمترین محاصره علیه لبنان را شکست.

وی اضافه کرد: «گازوئیل ایران باعث سردرگمی آمریکا و عجله آنها برای یافتن راه حلی برای بحران انرژی لبنان شده است».

دبیر کل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: «تصمیمی در حزب‌الله وجود دارد که هرگونه تجاوز اسرائیل به لبنان با واکنش حزب‌الله مواجه می‌شود حتی اگر به جنگ منتهی شود».

وی ادامه داد: «انبارهای تسلیحات حزب‌الله پر شده و گاهی اوقات مجور می‌شویم که انبارهای جدید احداث کنیم و ما راه‌های خود را برای وارد کردن سلاح به لبنان داریم».

کاروان‌های حامل سوخت پس از آن وارد خاک لبنان شدند که سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب الله در سخنرانی خود به مناسبت عاشورای حسینی از حرکت کشتی‌های حامل سوخت از مبدأ ایران به لبنان خبر داد.

به دنبال آن، منابع لبنانی، پنجشنبه گذشته (۱۶ سپتامبر)، خبر دادند که نخستین کاروان از تانکرهای حامل مازوت ایران از طریق مرز زمینی هرمل - القصیر وارد لبنان شده است.

لبنان در نتیجه تحریم‌های آمریکا از یک سال و نیم پیش با وخامت اوضاع اقتصادی از جمله کمبود سوخت روبه‌روست. برای مهار بحران و جلوگیری از فروپاشی نهادهای این کشور، عده‌ای از تجار لبنانی به‌واسطه حزب‌الله از ایران سوخت خریداری کرده‌اند.

دبیرکل حزب الله در تازه‌ترین سخنرانی خود نیز با بیان اینکه کشتی حامل گازوئیل ایران هم طی چند روز آینده وارد بندر بانیاس سوریه خواهد شد، گفته بود: «مقدمات اداری برای ارسال کشتی سوم حامل بنزین از ایران نیز انجام شده است... کشتی چهارم نیز حامل گازوئیل خواهد بود و بعدا فرستاده خواهد شد... دولت جدید، درباره کشتی‌های بعدی تصمیم خواهد گرفت»./ فارس

کپی