اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

وزیر فرهنگ: در حوزه هنرآموزی معتقد به تفاوت‌های جنسیتی نیستیم

وزیر فرهنگ: در حوزه هنرآموزی معتقد به تفاوت‌های جنسیتی نیستیم

زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در هنرستان موسیقی دختران، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور هنری، شنبه (۳ مهرماه) به صدا درآمد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر هنرآموزی بانوان، تاکید کرد: در حوزه هنرآموزی معتقد به تفاوت‌های جنسیتی نیستیم؛ باور داریم بانوان در حوزه هنر جلوتر از مردان هستند.

 محمد مهدی اسماعیلی شنبه (سوم مهر) در حاشیه آیین آغاز سال تحصیلی هنرستان هنرهای زیبا تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش ایرنا درباره اولویت های کوتاه مدت و میان مدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جامعه فرهنگ، هنر و رسانه، اظهار داشت: در کوتاه مدت، بسته حمایتی به تصویب رییس جمهوری رسید و در اختیار صندوق اعتباری هنرمندان قرار گرفت.

وی افزود: این بسته حمایتی از ماه آینده به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در قالب تسهیلات بلاعوض تعلق می گیرد. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از راه اندازی تدریجی فعالیت های فرهنگی و هنری سراسر کشور خبر داد و گفت: به زودی همه فعالیت های فرهنگی و هنری با تکمیل واکسیناسیون و به صورت تدریجی در سراسر کشور از سر گرفته می شود.

اسماعیلی همچنین در مورد واگذاری شبکه نمایش خانگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: در چند سال گذشته، در جریان جزئیات این موضوع بودم که باید بدون جنجال رسانه ای حل شود. همه اقدامات را باید در چارچوب قانون انجام دهیم و در این زمینه با صدا و سیما، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی مجازی در یک ماه اخیر گفت و گوهای فشرده ای انجام شد.

وی با بیان اینکه در این باره به زودی در مراکز قانونی تصمیم گیری می شود، بیان کرد: جایگاه نظارتی و شأن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی در امر نظارت و در مسیر فعلی ادامه می یابد؛ اگر به تازگی ابهامی پیش آمده است با رعایت همه قوانین و رویه های موجود باید تصمیم گیری شود.

تاکید دولت بر حضور بانوان در عرصه هنر
وی همچنین درباره هنرستان ها و هنرآموزی بانوان، تاکید کرد: در حوزه هنرآموزی معتقد به تفاوت های جنسیتی نیستیم؛ بر این باور هستم بانوان در حوزه هنر جلوتر از مردان هستند.

دولت باید حضور بانوان را در این عرصه ها دنبال کند و به دنبال گسترش و تکمیل حلقه هنرستان ها در سطح کشور هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آموزش هفت رشته تخصصی هنر در انحصار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در همه استان ها حداقل یک هنرستان دخترانه و پسرانه راه اندازی می شود. در این صورت همه دختران و پسران در یک فضای عادلانه به تحصیل می پردازند.

به گزارش ایرنا، مراسم آغاز سال تحصیلی هنرستان های هنرهای زیبا صبح امروز شنبه سوم مهرماه در هنرستان دخترانه موسیقی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد و اسماعیلی از ۱۲ رتبه برگزیده کنکور رشته هنر ۱۴۰۰ تقدیر به عمل آورد.

وزیر فرهنگ: در هر استان یک هنرستان دخترانه و پسرانه راه‌اندازی می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم، اظهار داشت: توسعه هنرستان‌ها در چهارسال آینده ادامه می‌یابد و تلاش می‌کنیم در هر استان یک هنرستان دخترانه و پسرانه راه‌اندازی شود تا شاهد هنرمندان بزرگی در همه عرصه‌ها باشیم.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم ستاد ملی مقابله با کرونا در یک ماه گذشته، تلاش برای پیوند تاریخی و نسلی در آغاز ماه مهربانی‌ها و دانش‌افزایی در این مرز و بوم بود.

وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: واکسیناسیون در کشور از سرعت خوبی برخوردار است و در این زمینه اتفاقات خوبی رقم خورد.

وی با بیان اینکه با واکسیناسیون، اطمینان نسبی و ایمنی برای کادر آموزشی، مدیران و حتی سرویس مدارس انجام شد، گفت: بخشی از مدارس، فعالیت خود را به صورت حضوری آغاز کردند و روند برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری و مجازی ادامه می‌یابد تا بعد از تکمیل واکسیناسیون، روال عادی مدارس آغاز شود.

وی ادامه داد: در تجارب آموزشی، اولین جایی که بسته می شود و آخرین جایی که گشایش می یابد، مدرسه است. مدرسه و آموزش بر خلاف حوزه های صنفی، تجاری، ورزشی و سایر فعالیت ها حساسیت بسیار بالایی دارد و فرایند آموزش حضوری را باید حفظ کرد.
اسماعیلی، انتقال مطالب را بخشی از فرایند آموزشی دانست و تاکید کرد: بخش اصلی آموزش، حضور و اجتماعی شدن دانش آموزان است که در مدرسه شکل می گیرد و دانش آموزان برای آینده کشور ساخته می شوند.

عضو کابینه سیزدهم در ادامه با گرامی داشتن نام و یاد علی لندی، نوجوان فداکار ایذه ای، گفت: در روزهای گذشته اتفاق مهمی رخ داد و یک دهه هشتادی قهرمان و دانش آموزی موفق را از دست دادیم.

وی اظهار داشت: این نوجوان، خاطرات رزمندگان دفاع مقدس را برای ما زنده کرد، رزمندگانی که در همین سن و سال مانند شهید فهمیده ها به شهادت رسیده بودند. نام و یاد علی لندی، در کتاب قطور افتخارات این مرز و بوم به ثبت رسید. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره توسعه هنرستان ها در کشور، بیان کرد: حضورم در این آیین به معنای اهتمام ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به توسعه کمی و کیفی هنر آموزی در دوره دولت جدید و احترام به همه اصحاب هنر، استادان، معلمان و هنر آموزان است./ایرنا

کپی