اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
در دیدار بار امیرعبداللهیان؛

وزیر خارجه پرتغال : لیسبون به دنبال گسترش روابط با تهران است

وزیر خارجه پرتغال : لیسبون به دنبال گسترش روابط با تهران است

آگوستو سانتوس سیلوا وزیر خارجه پرتغال در دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که لیسبون به دنبال گسترش روابط با تهران است.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز جمعه (به وقت محلی) در ادامه دیدارهای خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با وزیر خارجه پرتغال درخصوص روابط و همکاری‌های دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار سابقه ۵۰۰ ساله روابط دو کشور را سرمایه مهمی برای روابط دوستانه ایران و پرتغال توصیف کرده و پرتغال را هم از حیث جایگاه در اتحادیه اروپا و هم از منظر موقعیت ژئوپلتیک دارای اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری جلسه مجازی اخیر کمیته مشترک سیاسی در سطح معاونین سیاسی دو وزارتخانه، این نشست را مبنای تحرکات بیشتر در روابط خواند و خواهان تداوم این روند شد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین جهت گسترش همکاری‌ها در حوزه مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرائم سازمان‌یافته اعلام آمادگی کرده و تصریح کرد که ضروری است با اراده سیاسی دو طرف، تفاهم‌ها و توافق های مورد مذاکره طرفین نهایی شود.

امیرعبداللهیان همچنین همکاری‌های علمی و دانشگاهی را یکی از ابعاد مهم در روابط دو طرف دانست که می‌توان آن را بیش از پیش گسترش داد.

وزیر خارجه پرتغال نیز در این دیدار با تأکید بر حمایت کشورش از سیاست چندجانبه و اصولی بین‌الملل و مخالفت با یکجانبه‌گرایی و قانون‌شکنی، گفت حمایت لیسبون از برجام نیز ناشی از همین منطق است.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی کشور نباید صرفا بر اساس منافع کوتاه‌مدت یا موضوعات ژئوپلتیکی باشد، گفت که تهدیدات و منافع جمعی جهانی نیز در این زمینه حائز اهمیت است.

سانتوس سیلوا همچنین با تأکید بر لزوم اجتناب از سیاسی کردن روابط عادی تجاری و مردمی میان کشورها، افزود: پرتغال به دنبال گسترش روابط با ایران است./ ایرنا

 

کپی