اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

 • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ثبت شرکت و نکات مهم کاهش هزینه ثبت شرکت

ثبت شرکت و نکات مهم کاهش هزینه ثبت شرکت

این روزها هر کسی به دنبال راهی ست که برای خود کسب و کاری مستقل داشته باشد، ثبت شرکت یکی از بهترین کارها برای داشتن کسب و کاری سود آور است. اما این کار به اطلاعات دقیقی هم نیاز دارد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دنبال اطلاعاتی در این رابطه هستید، پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

 

ثبت شرکت

یکی از مهم ترین سوال هایی که قبل از شروع فعالیت شرکت برای مشتریان ثبتینو پیش می آید، این است که اصلا چرا باید شرکت را به طور قانونی به ثبت رساند؟ طبیعتا ثبت شرکت هزینه هایی را برای شخص به دنبال خواهد داشت و این هزینه ها باعث می شود که شخص به دنبال ضرورتی برای انجام این کار باشد.

 • برای آنکه کد اقتصادی دریافت کنید، باید در ابتدا شرکت خود را ثبت کرده باشید. لازم به ذکر است که برای امضای قراردادهای دولتی و بزرگ به کد اقتصادی نیاز دارید، بنابراین داشتن آن را جدی بگیرید.
 • برای آن که بتوانید برای شرکت خود یک تابلو نصب کنید هم به کد ثبتی نیاز خواهید داشت.
 • در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که نوع فعالیت شرکت به صورتی است که به مجوز نیاز دارد، در این حالت در زمان های مشخصی بازرس از شرکت شما دیدن می کند و در صورتی که شرکت خود را ثبت نکرده باشید با مشکلاتی جدی رو به رو خواهید شد.
 • برای صادرات و همچنین واردات کالا هم به کد ثبتی نیاز دارید و بدون آن نمی توانید این کار را انجام دهید.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا به خوبی به این موضوع می توان پی برد که در صورت عدم ثبت شرکت خود، سود مالی شما به طور چشم گیری کاهش پیدا می کند. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که در همان ابتدا در چارچوب قانون پیش بروید و شرکت خود را به طور کامل ثبت کنید، تا در ادامه مشکلی نداشته باشید.

هزینه ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت

بعد از آنکه با ضرورت ثبت یک شرکت به خوبی آشنا شدیم، حال باید اطلاعاتی را در رابطه با هزینه ثبت شرکت بیان کنیم. به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه ثبت شرکت باتوجه به فاکتورهای متعددی مشخص می شود که در ادامه این موضوع را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد.

 • هزینه ای که برای سرمایه ثبت نیاز دارید

برای آن که بتوانید شرکت خود را به ثبت برسانید، باد هزینه ای را به عنوان سرمایه در اختیار داشته باشید. این سرمایه به عنوان اعتبار شرکت شما شناخته می شود و طبیعتا هر چه مقدار آن بیشتر باشد، اعتبار شرکت شما هم بیشتر خواهد بود. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که متناسب با نوع شرکتی که برای ثبت انتخاب می کنید، حداقل سرمایه اولیه هم متفاوت خواهد بود.

در این جا لازم می دانیم به این موضوع اشاره کنیم که به طور کلی 7 نوع شرکت برای ثبت وجود دارد که البته دو نوع آن بیش از انواع دیگر متقاضی برای ثبت دارد. شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود این دو نوع شرکت هستند. برای ثبت هر یک از این دو نوع شرکت به حداقل سرمایه صد هزار تومانی نیاز خواهید داشت.

به این موضوع توجه داشته باشید که ساده بودن شرایط ثبت این شرکت ها از مهم ترین دلایل برای درصد تقاضای بالای ثبت آن است، اما شما دقت کنید که با این سرمایه اعتبار شرکت شما ست، پس آن را افزایش دهید و به همین مبلغ حداقلی اکتفا نکنید.

متناسب با مبلغی که برای سرمایه اولیه شرکت خود در نظر گرفته اید، باید هزینه های دیگری را هم پرداخت کنید که در ادامه آن را هم توضیح می دهیم.

 • در بعضی از انواع شرکت ها مانند شرکت سهامی اص باید 35% از سرمایه اولیه خود را در حساب بانکی به نام شرکت قرار دهید. اگر قصد ثبت شرکت مسئولیت محدود را دارید، نیاز به این کار نخواهید داشت.
 • متناسب با سرمایه اولیه باید مبلغی را به نام حق الثبت به اداره ثبت پرداخت کنید. البته توجه داشته باشید که این هزینه مبلغ زیادی نیست و نباید برای آن نگران داشته باشید. اما به شما توصیه می کنیم که سرمایه اولیه خود را به نوعی تعیین کنید که در پرداخت این حق الثبت مشکلی نداشته باشید.
 • سرمایه ای که برای دفتر کار نیاز دارید
 • دفتر کار: هنگامی که قصد راه اندازی یک شرکت را دارید، مطمئنا به یک دفتر کار هم نیاز خواهید داشت. البته نمی توان مبلغ دقیقی را برای این کار در نظر گرفت، زیرا متناسب با بسیاری از موارد این هزینه مشخص خواهد شد. به عنوان مثال شهری که شرکت خود را در آن ثبت می کنید، محلی که برای دفتر شرکت خود انتخاب کرده اید، متراژ دفتر خود و موارد دیگری برای روی این موضوع تاثیر می گذارد.
 • فراهم کردن تجهیزات و امکانات: مسلما برای کار در یک دفتر به یک سری امکانات و تجهیزات هم نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال میز، صندلی، فایل و... از مهم ترین این وسیله ها به حساب می آیند. طبیعتا به خوبی می دانید که نمی توان مبلغ دقیقی هم برای تهیه این وسیله ها در نظر گرفت و همه چیز به انتخاب های شما بستگی دارد.
 • آگهی روزنامه

برای ثبت یک شرکت به دو نوبت اگهی روزنامه نیاز خواهید داشت. اولین آگهی در روزنامه رسمی منتشر می شود و برای این است که شرکت خاصی به نامی که شما انتخاب کرده اید، اعتراض نداشته باشد، لازم به ذکر است که در ایران فقط یک روزنامه رسمی داریم.

اما آگهی دوم در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار منتشر خواهد شد و تعداد این روزنامه ها در ایران بیشتر از یکی ست و همین موضوع باعث می شود که شما انتخاب های متعددی داشته باشید. همین موضوع باعث می شود که هزینه های پرداختی برای این موضوع هم متفاوت باشد. اما توجه داشته باشید که نوع روزنامه تنها عامل موثر بر تعیین قیمت ها نیست.

کپی