اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

سوریه: تبعیض نژادی یک آفت جهانی است که بر حقوق بشر تاثیر منفی می‌گذارد

سوریه: تبعیض نژادی یک آفت جهانی است که بر حقوق بشر تاثیر منفی می‌گذارد

روز چهارشنبه به منظور بزرگداشت بیستمین سالگرد بیانیه و اقدام عمل دوربان در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در مورد نژادپرستی، تبعیض نژادی، بیگانه هراسی و سایر اشکال مربوط به تعصب، یک پنل عالیرتبه برگزار شد.

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، رئیس مجمع عمومی در هفتاد و ششمین اجلاس خود، دبیرکل سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و رئیس جمهوری آفریقای جنوبی سخنرانی و بر اهمیت اعلامیه و برنامه کاری آن تاکید کردند.

بشار جعفری، معاون وزیر امور خارجه سوریه نیز بیانیه جمهوری عربی سوریه را خواند و تاکید کرد که هیئت جمهوری عربی سوری از برگزاری این کنفرانس بین‌المللی که رویدادی برجسته در مبارزه برای بهبود اوضاع زندگی میلیون‌ها قربانی تبعیض و تعصب در سراسر جهان به شمار می‌رود، استقبال می‌کند.

جعفری توضیح داد: در حالی که پیشرفت‌هایی از سال ۲۰۰۱ به دست آمده است نیاز مستمر به داشتن اراده سیاسی واقعی برای تعهد به اجرای اعلامیه و برنامه کار آن که شامل اقدامات گسترده برای مبارزه با نژادپرستی در همه جلوه‌های آن است، وجود دارد. از جمله ترویج آموزش، مبارزه با فقر، تحقق توسعه، بهبود درمان و منابع برای قربانیان نژادپرستی و احترام به قانون و حقوق بشر.

وی با اشاره به اینکه در دوره اخیر شاهد افزایش مداوم شعارهای ملی گرایانه پوپولیستی و ایدئولوژی‌های برتری نژادی افراطی در برخی کشورها بودیم، خاطرنشان کرد: در بحبوحه شرایط اضطراری جهانی که با شیوع همه گیری "کووید ۱۹" به وجود آمده سونامی بیگانه هراسی‌، تعصب، تحریف اطلاعات، اسلام هراسی و افترا وتخریب چهره دسته‌های قربانیان راه اندازی شد.

جعفری ادامه داد: "در زمینه تداوم سیاست‌های ضد سوریه توسط حزب حاکم ترکیه به همراه حمایت گروهی از احزاب سیاسی ترکیه و غیره در برخی از کشورهای غربی، این سیاست‌ها در پی تحکیم احساس خصومت علیه پناهندگان سوری چند سالی بود که پناهندگان سوری را مورد آزار جسمی قرار می‌داد و خساراتی را به اموال آنها وارد می‌کرد و تبدیل به یک برگ برنده برای سوء استفاده این احزاب به منظور دستیابی به دستاوردهای سیاسی و کسب آرای بیشتر در ریاست جمهوری و پارلمان شد.

معاون وزیر امور خارجه سوریه بر رفع موانع تحقق حق تعیین سرنوشت مردم، به ویژه مردمی که تحت سلطه استعمار یا سایر اشکال سلطه خارجی یا اشغال خارجی هستند که تأثیرات منفی بر آنها دارد، تأکید کرد.

جعفری در این زمینه خاطرنشان کرد: مقامات اشغالگر اسرائیل به سیاست‌های نژادپرستانه و تبعیض آمیز خود علیه شهروندان سوری در جولان اشغالی سوریه با نقض حق تعیین سرنوشت و حقوق مشروع کامل آنها، به ویژه حق زندگی، ادامه می‌دهند./ ایسنا

کپی