اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

آیا فرد مبتلا به پسوریازیس می‌تواند واکسن کرونا بزند؟

آیا فرد مبتلا به پسوریازیس می‌تواند واکسن کرونا بزند؟

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان داد افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس منعی برای دریافت واکسن کرونا ندارند.

 یماری پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که به علت اختلال در سیستم ایمنی آغاز می‌شود. در این بیماری بدن علیه خودش عمل می‌کند؛ بنابراین به عنوان یک بیماری پوستی خود ایمنی شناخته شده است و علائم آن شامل خشک شدن و ترک خوردن پوست، خارش، سوزش و درد روی پوست، ضخیم شدن و برآمدگی ناخن‌ها و بروز تاول روی پوست می‌شود.

افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس نگران میزان تأثیرگذاری واکسن کرونا بر بدن خود هستند، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد میزان کارآیی واکسن‌ها بر بدن افراد مبتلا به پسوریازیس کمتر است. علاوه بر این، محققان معتقد هستند که داروهای بیماری پسوریازیس عملکرد واکسن کرونا را مختل نخواهد کرد.

افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس بیش از دیگران در معرض آلوده شدن به ویروس کرونا قرار دارند. همچنین، داروهایی که این افراد مصرف می‌کنند سیستم ایمنی بدن آن‌ها را سرکوب می‌کند، بنابراین بدن نمی‌تواند به طور مؤثر با ویروس کرونا مقابله کند.

توصیه شده است که این گروه از افراد در اسرع وقت واکسن کرونا را دریافت کنند تا ایمنی لازم در برابر بیماری کووید -۱۹ را کسب کنند. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد افراد مبتلا به پسوریازیس عوارض جانبی خاصی پس از دریافت واکسن تجربه خواهند کرد، آن‌ها همانند دیگر افراد ممکن است علائمی مانند تب، سردرد، خستگی، بدن درد، لرز و حالت تهوع را تجربه کنند./ ایمنا 

چه کسانی در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند؟/واکسن کرونا در بازار سیاه تقلبی است

بهترین زمان تزریق واکسن کرونا برای افراد با سابقه ابتلا به کووید ۱۹

واکسن بزنید/به شایعات کرونایی فضای مجازی توجه نکنید

خطر تزریق واکسن کرونا کمتر از دریافت نکردن آن است

خلق و خوی افراد کارایی واکسن کرونا را تعیین می‌کند

پاسخ به ده‌ها سوال بی‌جواب‌ با موضوع واکسن کرونا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

 

کپی