اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

بروز مه مغزی و گرگرفتگی با تنبلی در دوره یائسگی

بروز مه مغزی و گرگرفتگی با تنبلی در دوره یائسگی
آرزوکیهان

دانشمندان اعلام کردند زنان یائسه ای که ورزش نمی کنند و اغلب تنبل هستند با گرگرفتگی بیشتر و مه مغزی در دوران یائسگی روبرو هستند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ساینس، این گروه از زنان همواره ملحفه هایی خیس از عرق داشته و احساس گر گرفتگی و گرمای زیادی در بدنشان دارند.
به گفته محققان شیوه بی تحرکی و تنبلی در زندگی می تواند آنها را بیشتر در معرض خطر گرگرفتگی قرار دهد.
پژوهشگران آمریکایی با بررسی شیوه زندگی زنان و میزان تعریق شبانه در دوره یائسگی تاکید کردند که فعالیت های روزانه بدنی می تواند در دوران یائسگی بسیار موثر باشد. در این گروه از زنان تنبل که اغلب با دوره هم نشینی و کم تحرکی روبرو هستند شب هنگام میزان تعریق و احساس خفگی ناشی از گرگرفتگی بیشتر دیده شده است.
دکتر"ساراویتکوفسکی" سرپرست تیم تحقیقاتی از دانشگاه ماساچوست در این باره گفت: در تلاشیم تا راهی را پیدا کنیم که مشکلات زنان پس از یائسگی کاهش یابد.می دانیم که می توان بیش از 3 ساعت به نشستن و بی تحرکی ادامه داد این شرایط هنگام تماشای تلویزیون و کارهای موردی پدید می آید اما زنان یائسه باید بدانند که تحرک نقش اساسی در گذر از این دوره را داشته و خواب شبشان را بهتر می کند اغلب زنان در دوران یائسگی علائمی را تجربه می کنند که منجر به تغییرات رفتاری و افزایش رنج در آنها می شود.این علائم شایع عبارتند از گرگرفتگی ، تعریق شبانه ، اختلال در خواب ، مشکلات حافظه و تمرکز و نوسانات خلقی و مه مغزی .
هم اکنون میزان سن یائسگی در انگلستان 51 سال برآورد شده است. هنوز روشن نیست که چطور تحرک روزانه می تواند به خواب خوب و کاهش تعریق شبانه و گرگرفتگی در زنان یائسه کمک کند اما این دستاورد در آزمایشات بالینی انجام شده تائید شده است. از سوی دیگر روشن شده زنانی که تعریق بیشتری در طول دوران یائسگی دارند بیشتر در معرض مشکلات قلبی و سکته های مغزی قرار دارند از این رو توصیه می شود تا با افزایش فعالیت روزانه دوره یائسگی مطلوب تری برای زنان فراهم شده تا میزان گرگرفتگی و تعریق شبانه کاهش یابد.

کپی