اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

کمبود اسید فولیک مادر باردار، نوزاد را گیر می‌اندازد

کمبود اسید فولیک مادر باردار، نوزاد را گیر می‌اندازد

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، نسبت به تبعات خطر کمبود اسیدفولیک در مادران باردار و ابتلای نوزاد به بیماری میلومننگوسل هشدار داد.

به گزارش انجمن نورویورولوژی ایران، مهری مهراد افزود: بیماری میلومننگوسل در برخی مناطق کشور شایع است و نوزادان مبتلا به آن دو تا سه روز بعد از تولد باید حتماً تحت جراحی قرار گیرند زیرا در غیر این صورت دچار مشکل فلج پا و اختلال در اندام تحتانی خواهند شد.

مهراد ادامه داد: میلومننگوسل نوعی بیماری و ناهنجاری مادر زادی است که در آن سیستم عصبی جنین به درستی تکامل پیدا نکرده و به علت نقصی در تشکیل لوله عصبی جنین ایجاد می شود. در این بیماری بسته نشدن مهره ها سوراخ بزرگی ایجاد می کند و نخاع نوزاد خارج از ستون فقرات قرار گرفته و این بیرون زدگی می تواند در هر قسمتی از ستون مهره ها رخ می دهد.

وی اظهار داشت: همچنین نوزادان پس از جراحی باید تحت نظر اورولوژیست باشند تا مشکل ادراری مانند بی اختیاری ادرار و یا رفلاکس ادراری سبب بروز برای مشکل برای آنها نشود،  علل مختلفی در ایجاد و بروز این بیماری گزارش شده  که کاهش اسید فولیک مادر باردار حین حاملگی از علل اصلی بروز  میلومننگوسل است.

مهراد تصریح کرد: در صورتی که عملکرد و کارکرد کلیه‌ها در این افراد مورد رصد و ارزیابی قرار نگیرد ممکن است در بزرگسالی بیماران با مشکلات شدید ادراری و حتی مسئله دیالیز مواجه شوند.

وی به برگزاری وبینار بررسی علل، تشخیص و درمان مننگوسل و میلو ننگوسل و اسپاینا بیفیدا  اشاره کرد و گفت: این وبینار جمعه دوم مهر از ساعت ۱۰ تا ۱۳  با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی و درمانی درباره بیماری میلومننگوسل مورد بحث و گفت وگو قرار می‌گیرد و گروه‌های مخاطب این وبینار متخصصان اورولوژی، جراحان اعصاب، جراحان اطفال و نورولوژیست ها هستند./ ایرنا 

مکمل‌های فولیک اسید و روی ربطی به تقویت قدرت باروری مردان ندارند

قدم به قدم تا مادر شدن/ ارتقای آگاهی درباره بارداری چه اهمیتی دارد؟

رازیانه یک ضد سرطان مفید برای زنان

مصرف خودسرانه مکمل‌ها ممنوع

 

کپی