اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

اف‌بی‌آی: تحقیقات اطلاعاتی درباره چین هر ۱۲ ساعت به‌روز می‌شود

اف‌بی‌آی: تحقیقات اطلاعاتی درباره چین هر ۱۲ ساعت به‌روز می‌شود

مدیر اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) گفت که این نهاد امنیتی هر ۱۲ ساعت یک بار "تحقیقات ضد اطلاعاتی" خود درباره چین را به‌روز می‌کند.

به نقل از ان.بی.سی نیوز، این اظهارات کریستوفر رای، مدیر اف.بی.آی روز سه‌شنبه در جریان حضور مقابل کمیته امنیت داخلی سنای آمریکا درباره تهدیدات علیه ایالات متحده مطرح شد.

کریستوفر رای در سخنان آغازین خود با اشاره به تلاش‌های اف.بی.آی برای مقابله با تروریسم داخلی و خارجی، جرایم سایبری و خشونت جنایتکاران گفت: ما با خطرات زیادی مواجه هستیم که باید از خودمان مقابل آنها دفاع کنیم.

مدیر اف.بی.آی درباره ماهیت تحقیقات در مورد چین صحبتی نکرد، اما از قبل درباره خطرات جاسوسی سایبری و هک از جانب این کشور هشدار داده بود.

کریستوفر رای سال گذشته در سخنانی گفته بود: بزرگترین تهدید بلندمدت برای اطلاعات و مالکیت معنوی ملت ما و برای پویایی اقتصادی ما، تهدید ضد اطلاعاتی و جاسوسی اقتصادی از سوی چین است. این تهدیدی برای امنیت اقتصادی ما و در نتیجه امنیت ملی ماست.

او سپس تاکید کرد که "در مورد مردم چین" و "مطمئناً در مورد چینی آمریکایی‌ها" صحبت نمی‌کند، بلکه روی صحبت و منظورش مقامات دولتی چین است.

کریستوفر رای گفت: دولت چین درگیر کمپین وسیع و متنوعی از سرقت و نفوذ بدخواهانه است و می‌تواند این کمپین را با کارآیی خودکامه اجرا کند. اف.بی.آی و شرکای ما در سراسر دولت ایالات متحده، چین را مسئول خواهند دانست و از نوآوری، ایده‌ها و شیوه زندگی ملت ما -با کمک و هوشیاری مردم آمریکا- محافظت خواهند کرد.

افزایش تحقیقات تروریسم داخلی در آمریکا

کریستوفر رای در جلسه سنا همچنین گفت، تعداد پرونده های مرتبط با تروریسم داخلی آمریکا که تحت تحقیقات اف.بی.آی قرار داد، از بهار ۲۰۲۰ به بیش از دو برابر افزایش یافته است. پیش از آن وزارت دادگستری آمریکا نسبت به تهدید رو به رشد برترپنداران سفید و چریک‌ها هشدار داده بود.

مدیر اف.بی.آی گفت: شمار پرونده‌های تروریسم داخلی منفجر شده است. اف.بی.آی اکنون حدود ۲۷۰۰ تحقیق ترور داخلی باز در اختیار دارد که نسبت به ۱۰۰۰ مورد در بهار ۲۰۲۰ افزایش زیادی نشان می‌دهد. برای رسیدگی به این تهدید در حال ظهور، اف.بی.آی منابعش را برای تحقیقات تروریسم داخلی ما در سال گذشته افزایش داد و ۲۶۰ درصد پرسنل را افزایش داد.

نگرانی از فعالیت "حقانی" در دولت طالبان

مدیر اداره تحقیقات فدرال آمریکا همچنین به وجود نگرانی‌هایی درباره حضور رهبر شبکه حقانی و تصدی یک پست کلیدی در دولت دوفاکتوی طالبان در افغانستان اذعان کرد.

در جلسه سنای آمریکا، سناتور راب پورتمن جمهوریخواه درباره معرفی سراج‌الدین حقانی به عنوان وزیر کشور طالبان سوالی پرسید و کریستوفر رای گفت: این عمیقا مایه نگرانی من است.

وقتی سوال پرسیده شد که آیا حقانی در فهرست افراد تحت پیگرد اف.بی.آی است، کریستوفر رای گفت: بله این طور فکر می‌کنم.

سناتور ریک اسکات جمهوریخواه هم پرسید که آیا هنوز جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای بازداشت حقانی برقرار است یا خیر. کریستوفر رای پاسخ داد: تا جایی که اطلاع دارم، نام او همچنان در این فهرست است و جایزه هنوز برقرار است.

در این جلسه همچنین آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا و کریستین ابی زید، مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم حضور داشتند و هر سه توافق داشتند که حضور شخصی مثل سراج‌الدین حقانی در رهبری طالبان تهدیدی برای منافع امنیت ملی آمریکا به شمار می‌رود.

کریستوفر رای تاکید کرد که "جلوگیری از حملات تروریستی همچنان اولویت اصلی است، هم امروز و هم در آینده" و اینکه "ما قطعا تحولات در افغانستان را زیر نظر داریم."

مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا هم گفت، حمله تروریستی کابل به دست داعش خراسان نشان می‌دهد که "گروه‌های تروریست خارجی همچنان به حملات علیه ایالات متحده بها می‌دهند."

در این جلسه مدیر اف.بی.آی به یکی از سناتورها گفت که "موافق هستم که طالبان یک سازمان تروریستی است." وزیر امنیت داخلی آمریکا هم در پاسخ به او گفت: فکر می‌کنم اینطور مشخص شده است./ ایسنا

کپی