اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

درخواست انگلیس از چین و روسیه برای توافق روی استراتژی افغانستان

درخواست انگلیس از چین و روسیه برای توافق روی استراتژی افغانستان

براساس بیانیه وزیر خارجه انگلیس در سازمان ملل، لندن امروز (چهارشنبه) از چین و روسیه می‌خواهد تا بر سر رویکرد بین‌المللی هماهنگ برای جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پناهگاهی امن برای شبه‌نظامیان توافق کنند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیران امور خارجه انگلیس، چین، روسیه، آمریکا و فرانسه قرار است با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در جریان حضور در نیویورک برای مشارکت در مجمع عمومی دیدار کنند.

انگلیس که در حال حاضر گروه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل را هماهنگ می‌کند، از این نشست برای درخواست برای همکاری بیشتر به منظور ارتقای امنیت بین‌المللی با تمرکز ویژه بر افغانستان استفاده خواهد کرد.

تسلط سریع طالبان بر افغانستان به دنبال خروج نیروهای ایالات متحده، انگلیس و ناتو در ماه گذشته، نگرانی‌هایی ایجاد کرده است که این کشور بار دیگر به عنوان یک قرارگاه آموزشی برای شبه‌نظامیان اسلامگرا مورد استفاده قرار گیرد. 

در همین رابطه لیز تراس، وزیر خارجه جدید انگلیس پیش از این نشست در بیانیه‌ای گفت: اگر ما نمی‌خواهیم که افغانستان به پناهگاهی برای ترور جهانی تبدیل شد، پس جامعه بین‌المللی -شامل روسیه و چین- باید در تعامل با طالبان یک صدا عمل کند. 

طالبان وعده داده است که نگذارد افغانستان، جایی که اسامه بن لادن برنامه حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ را چید و آن زمان قدرت در دست طالبان بود، دوباره به مکانی امن برای گروه‌ها برای طراحی حملات به غرب تبدیل شود. 

هفته گذشته در جریان یک نشست بلوک امنیتی تحت رهبری چین و روسیه، شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین گفت که "طرف‌های مرتبط" در افغانستان باید تروریسم را ریشه‌کن کنند و اینکه چین کمک بیشتری برای این کشور در ظرفیت خودش تامین خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در همان نشست در سخنانی گفت که مسکو به تعامل با طالبان نیاز دارد و اینکه قدرت‌های جهانی باید رفع توقیف دارایی‌های افغانستان را در نظر بگیرند./ ایسنا

کپی